1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GALİP MENDİ'NİN ATANMASI VE CEVAPSIZ SORULAR
GALİP MENDİNİN ATANMASI VE CEVAPSIZ SORULAR

GALİP MENDİ'NİN ATANMASI VE CEVAPSIZ SORULAR

Yüksek Askeri Şura tarafından 2. Ordu Komutanlığı’na, orgeneralliğe yükseltilen Galip Mendi’nin getirilmesi, Güneydoğu Anadolu’da özel harp hazırlığı olasılığını güçlendirdi

A+A-

 

Yüksek Askeri Şura tarafından 2. Ordu Komutanlığı’na, orgeneralliğe yükseltilen Galip Mendi’nin getirilmesi, Güneydoğu Anadolu’da özel harp hazırlığı olasılığını güçlendirdi. 27 Mayıs 1960’taki general tasfiyesinden bu yana en büyük general tasfiyesine sahne olan ve 40’ı tutuklu 56 general ve amiralin ordudan uzaklaştırılmasına karar veren Yüksek Askeri Şura’da en dikkat çekici karar orgenerallik rütbesine terfi ettirilen Galip Mendi’nin 2. Ordu Komutanlığı’na atanması oldu.

 Türk Kara Kuvvetleri'ne bağlı 4 ordudan biri olan ve komutanlık karargahı Malatya'da bulunan 2. Ordu Komutanlığı’nın görevi Güneydoğu Anadolu'yu Suriye, İran ve Irak'tan gelecek dış tehditlere karşı korumak olarak tanımlanmıştı.

 

GAZETECİ ADALI CİNAYETİ

Galip Mendi hakkında ise, 1994-1996 yılları arasında KKTC’de Sivil Savunma Teşkilat Başkanı olarak görev yaptığı dönemde, Kıbrıslı gazeteci Kutlu Adalı’nın öldürülmesi ile ilgili olarak önemli iddialar dile getirilmişti.

Kutlu Adalı öldürülmesinden 3 ay önce, Kıbrıs Harekatı sırasında yağmalanan Kıbrıs’taki Saint Barnabas Kilisesi baskını hakkında Kıbrıs’ta yayımlanan Yeni Düzen Gazetesi’nde bir yazı yazmış ve baskında Sivil Savunma Teşkilatı’nın aracının kullanıldığını belirterek, “Sivil Savunma’nın görevi ne” diye sormuştu.

ADALI’YI TEHDİT ETTİ İDDİASI

İlkay Adalı bu yazının yayımlanmasından sonra Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı’nın (Galip Mendi) Yeni Düzen Gazetesi’ni arayarak tehdit ettiğini belirtmişti. Kutlu Adalı’nın cesedinden çıkarılan iki mermi ise incelenmek üzere Türkiye’ye gönderilmiş ama hiçbir sonuç alınamamıştı.
Kutlu Adalı’nın eşi İlkay Adalı “Güvenlik Kuvvetleri Komutanı’nın çok yakınında olan bir müdür ve Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı’nın çok yakınındaki Özel Kalem Müdürü hakkında tetikçi ihbarı aldıklarını” da söylemişti. İlkay Adalı açıklamalarında, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı’nın (Albay Orhan Ceylan), Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı’nın (Galip Mendi) yakınındaki kişinin de Hüseyin Demirci olduğunu belirtmişti. Aynı açıklamada Adalı şunları söylemişti: “İhbar üzerine 21 Ocak 1997’de Emniyet’e başvurduk. Demirci kızımla beni telefonla aradı ve ‘daha önce işlenen cinayetlerde adım geçti ama sicilim temizdir. Kutlu Adalı’yı ben öldürmedim’ diyerek Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı Galip Mendi ile iyi arkadaş olduğunu, ondan bilgi alabilmemiz için randevu isteyebileceğini söyledi. Evine de davet etti ama gitmedik. 1997 Şubatı’nda otomobil kazası geçirdi ve hastaneye götürüldü. Orada ‘Kutlu Adalı’yı öldürdüm, beni de öldürecekler’ diye feryat etmiş”.
Adalı aynı açıklamalarda, 3 Kasım 1996’daki Susurluk Skandalı’nı ortaya çıkaran kazada ölen ve 1978’deki Ankara Bahçelievler’de Türkiye İşçi Partisi üyesi 7 gencin katledilmesi suçundan kırmızı bültenle aranan Ülkü Ocakları 2. Başkanı Abdullah Çatlı’nın cinayet günü Kıbrıs’ta olduğuna ilişkin ihbarlar aldığını da söylemişti.

KRİTİK DÖNEMLERDE KİLİT GÖREVLERDEYDİ

2. Ordu Komutanlığı’na getirilen Orgeneral Galip Mendi daha önce hep kritik dönemlerde kilit görevlerde bulunmuştu. 1980-1981 yılları arasında Kıbrıs Komando Taburu’nda, 1981-1983 yılları arasında da Diyarbakır’da Seferberlik Tetkik Kurulu Başkanlığı’nda görev alan Mendi, PKK eylemlerinin yoğunlaştığı dönemlerde; 1990 - 1991 yıllarında Siirt’te ve 1991 - 1992 yıllarında da Mardin’deki 70'nci Piyade Tugayı’nda kurmay başkanlığı görevlerinde bulunmuştu. Bu görevlerden sonra görev alanı özel harp olan Özel Kuvvetler Komutanlığı bünyesine atanan Mendi, 1992 - 1994 yıllarında Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda okul komutanı, 1994 - 1996 yıllarında KKTC'de Sivil Savunma Teşkilat Başkanı, 1996 - 1997 yılları 4’ncü Özel Kuvvetler Alay Komutanlığı, 1997 - 1998 yılları arasında ise Özel Kuvvetler Komutan Yardımcılığı görevlerini üstlendi. 30 Ağustos 1998’de tuğgeneralliğe terfi eden Mendi, 1998 - 2000 tarihlerinde Kayseri’deki 1'nci Komando Tugay Komutanlığı ve 2000 - 2002 arasında da KKTC’de Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı görevlerinde bulundu.

ÖZEL HARP NEDİR?

Özel Harp; düzenli ve büyük birlikler yerine küçük ve işlevsel birliklerle düşmanı yıpratmak, ayıplar verdirmek için yapılan savaş şeklidir. Askeri terminolojide Düşük Yoğunluklu Çatışma olarak geçer. Bu yöntem PKK’ya karşı ı Özel Harekat Daire Başkanlığı tarafından uygulandı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1499 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler