1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. G7 Zirvesi başladı
G7 Zirvesi başladı

G7 Zirvesi başladı

Almanya'nın Krün şehrindeki Elmau Sarayı'nda düzenlenen "G7 Liderler Zirvesi" Almanya Başbakanı Angela Merkel'in ev sahipliğinde başladı.

A+A-

G7'ye katılan liderler Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Genel Başkanı ve Bavyera Başbakanı Horst Seehofer tarafından sabah saatlerinde Münih Havaalanı'nda karşılandı. Liderler karşılama sonrasında havaalanında kendileri için G7 zirvesi dolayısıyla hazırlanan anı defterini imzaladı.

Liderler karşılama sonrasın Alman polisine ait helikopterlerle zirvenin yapılacağı Krün şehrine getirildi.
Başbakan Merkel, Sarayın önünde konuk devlet ve hükümet başkanlarını tek tek karşıladı. Karşılama sonrasında aralarında AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'in de bulunduğu liderler Elmau Sarayı'nın bahçesinde yürüyerek etrafı gezdi.

Yürüyüş esnasında İngiltere Başbakanı David Cameron, Fransız Cumhurbaşkanı Francois Hollande ve Merkel'in sohbet ettiği görüldü. Sarayın bahçesinde aile fotoğrafı çektiren liderler, daha sonra zirve için Elmau Saray'ında kendilerine ayrılan bölüme geçti.

Öte yandan şehirde liderleri korumak amacıyla polis yoğunluk güvenlik önlemleri aldı. Alman polisi zirve için bölgede 25 bin polis memuru görevlendirildi. Sanayileşmiş 7 ülke İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri liderlerinin bir araya geleceği zirve için Elmau Sarayı'nın çevresine 16 kilometre uzunluğunda güvenlik şeridi çekildi.

Zirvede görüşülecek konulardan dolayı Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Tunus Cumhurbaşkanı Beji Caid Essebsi, Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari, Etiyopya Başbakanı Hailemariam Desalegn, Liberya Devlet Başkanı Ellen Johnson Sirleaf, Senegal Devlet Başkanı Macky Sall, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Başkanı Christine Lagarde, Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim de davet edildi.

"RUSYA'YI SALDIRGAN DAVRANDIĞI SÜRECE BU TOPLANTILARA DAVET ETMEYECEĞİZ"
AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, "Rusya'yı, Ukrayna'ya ve diğer ülkelere saldırgan davrandığı sürece bu toplantılara davet etmeyeceğiz" dedi.
Tusk ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Almanya'nın Krün şehrindeki Elmau Sarayı'nda yapılacak G7 Zirvesi öncesinde basın toplantısı düzenledi.

Tusk, Rusya'nın zirveye çağrılmadığına işaret ederek şunları söyledi:
"Toplantının G8 şeklinde yapılmasını isterdik. Rusya 90'larda bu zirvelere davet edildi. Fakat bizim topluluğumuz sadece ekonomik ve siyasi ilgileri olan bir topluluk değil, öncelikle değerleri olan bir topluluk. Bu sebepten dolayı Rusya bugün buraya ana davetli olarak katılmadı. Rusya'yı, Ukrayna'ya ve diğer ülkelere saldırgan davrandığı sürece bu toplantılara davet etmeyeceğiz."
Rusya'ya uygulanan yaptırım politikasının G7 tarafından tekrar onaylanmasını amaçladığını belirten Tusk, "AB ve bütün G7 üyeleri Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü, egemenliğini ve bağımsızlığını desteklemeye devam edecek" dedi.

Zirveyi protesto eden göstericilere de değinen Tusk, G7 ülkelerinin "çoğulculuk" gibi evrensel değerlerin garantisi olduğunu ve bu değerleri ayakta tuttuğunu vurguladı.

"YUNANİSTAN BAŞBAKANININ PARLAMENTODA YAPTIĞI KONUŞMADAN DOLAYI BİRAZ HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIM"

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker de Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın kreditörlerle devam eden müzakerelere ilişkin sözleriyle ilgili, "Yunanistan başbakanının parlamentoda yaptığı konuşmadan dolayı biraz hayal kırıklığına uğradım. Üç kreditörün teklifini 'al ya da terk et' şeklinde sunmuş. Bu doğru değil. Bu ona verilen mesaj değildi."

Juncker, AB'nin çarşamba günü Yunanistan'ın tekliflerini görüşmeye hazır olduğunu belirterek "Bu görüşmeler gerçekleşmedi çünkü Yunan tarafı ben hazır olmama rağmen görüşmeleri sürdürebilecek durumda değildi" dedi.  Yunan hükümetine gelecek hafta yeni bir teklifle gelmesi çağrısında bulunan Juncker, şimdiye kadar Çipras'tan herhangi bir teklifin gelmediğini söyledi.Juncker, zirvede çevre konularının da gündeme geleceğine işaret ederek Paris'te düzenlenecek İklim Konferansı'nı başarıyla sonuçlandırmak zorunda olduklarını kaydetti.

TAK

Bu haber toplam 690 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler