1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Futbolun adaleti yoktur
Futbolun adaleti yoktur

Futbolun adaleti yoktur

Aslında bu kadar önemli bir maçı iki takımın da rızası ile daha iyi ve seyircinin gidebileceği bir sahaya alınması daha olgun bir karar olurdu diye düşünüyorum. Özellikle MTG için hayati önem taşıyan bir karşılaşmaydı. Liglerimizde kaç maç bu kadar öneme

A+A-

 

 

 

 

Aslında bu kadar önemli bir maçı iki takımın da rızası ile daha iyi ve seyircinin gidebileceği bir sahaya alınması daha olgun bir karar olurdu diye düşünüyorum.

Özellikle MTG için hayati önem taşıyan bir karşılaşmaydı. Liglerimizde kaç maç bu kadar öneme haiz özellik taşıyor. Bana göre çok az. Bu gibi maçlar seyircinin daha fazla gidebileceği, kalitenin daha yüksek seviyede sergileneceği sahalarda oynatılması gerekir. Futbolumuz açısından bunlar önemli kararlardır. Sırf bir takım ceza aldı diye, futbolu çirkinleştirecek ortamlarda maç yapılması doğru bir karar değildir.

Gelelim maça. Şiddetli esen rüzgar altında oynanan karşılaşmada MTG futbol adına çok olumlu hareketler yapmamasına rağmen üç puanı alan taraf oldu.

Yenicami geçen haftaki ilk onbiri ile oyuna başladı. İstekli, arzulu futbolu oyundaki hakimiyeti ele geçirmesine neden oldu. Ancak iyi oynamasına rağmen golü de kalesinde gören taraftı. MTG, ilk geliştirdiği atakta Yasin’le topu ağlara gönderdi ve takımını öne geçirdi. İlk yarı da MTG’nin önderliğinde sonuçlandı.

Haftalardır kötü oynayan Yenicami uzun bir aradan sonra iyi oynadığı maçtan 1-0 yenik ayrıldı. İkinci devrede Yenicami daha hızlı ve tempolu oynadı. Sayısız gol pozisyonu buldu, ancak cömertçe harcadı ve galip geleceği maçtan mağlup ayrıldı. Haftalardır ilk kez bu kadar iyi oynadığı bir maçta istediği üç puanı alamayan Yenicami, hak etmediği bir mağlubiyete boyun eğmek zorunda kaldı.

MTG 21’inci dakikada attığı golün dışında ortaya futbol adına bir şey koyamadı. Ancak, mücadele açısından özellikle 1-0 üstülüğü yakaladıktan sonra çok iyi mücadele etti. Doksan dakika boyunca gol pozisyonu açısından hiçbir varlık gösteremeyen MTG, bu maç için istediği üç puanın sahibi oldu ve ligdeki yoluna devam etti.

Futbol ilginç bir oyundur. Dünkü maç bu ilginç oyunun en güzel örneğiydi. Gol arayan, futbol oynamaya çalışan Yenicami sahadan mağlup ayrılırken, üç puana ihtiyacı olan ve futbol adına pek varlık gösteremeyen MTG ise galibiyetle kucaklaşan taraftı.

Bu galibiyet MTG’yi ligde tekrardan iddialı bir duruma getirirken, Yenicami ile de puanlarını eşitlemiş oldu.

Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim, şampiyonluk mücadelesi veren MTG’nin seyircinin bu kadar agresif ve küfürlü olmalarının zararını ilerleyen maçlarda mutlaka göreceklerdi. Dünkü karşılaşmada da gereksiz şekilde küfürlerle Yenicami taraftarlarına saldıran ve hakaret eden bu taraftarın şampiyonlukta iddialı olan takıma mutlaka zarar vermesi kaçınılmazdır.

Böylesi önemli maçlarda yıldız oyuncular takımlarını sürükleyen oyunculardı. Dünkü maçta MTG’nin yıldızı Yasin, attığı golle takımının kötü oynadığı bir maçta üç puanı almasına neden olurken, Yenicami’nin yıldızları gol kaçırma rekoru kırdı. Massa kendi adına dört gollük pozisyondan yararlanamazken, Uçaner (2), Kayhan (1), Massa (4) ve Ünal (1) net gol pozisyonlardan yararlanamadılar.

Genel olarak takım geçmiş maçlara oranla iyi oynamasına rağmen bu kadar gollük pozisyondan yararlanamamak takım adına üzücüdür. Erdinç, çok arzulu ve hırslı oynadı. Neval, Seper, Göktaş iyi oynayan oyuncular arasındaydılar. Ancak İbrahim Çıdamlı, ki Yenicami’nin yıldız oyuncularından bir tanesidir dünkü maçta hiçbir varlık gösteremedi. Doksan dakika boyunca hiçbir olumlu hareket yapmayan Çıdamlı’yı İltaç hoca bana göre çok erken oyundan almalı ve yerine Behiç veya Hascan’ı koymalıydı.

Sonuç olarak haftalardır kötü dediğimiz Yenicami’nin çok iyi oynadığı MTG karşısında sahadan mağlup ayrılması üzücü. Bu maçtan sonra şampiyonlukta iddialı olmak istiyorsanız özellikle derbi maçları kazanmak zorundasınız. Derbi kazanamayan takımların şampiyon olma şansı çok azdır. O nedenle Yenicami’nin bundan sonra kaybetme lüksü kalmamıştır.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1082 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler