1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. FUTBOLUMUZA BİR BAKIŞ
FUTBOLUMUZA BİR BAKIŞ

FUTBOLUMUZA BİR BAKIŞ

Özcan Özcanhan Emekli futbol hakemi, hocası, MHK eski başkanı ve üyesi Kıbrıs Türk Futbolu hakkında, bu güne kadar, derli toplu, gerçekci bir yayın yapıldığını, bir kitap haline getirildiğini görmedim. Rahmetli Ahmet Sami Topcan-yıllarca futbol

A+A-

 

 

Özcan Özcanhan

Emekli futbol hakemi, hocası,

MHK eski başkanı ve üyesi

 

 

Kıbrıs Türk Futbolu hakkında, bu güne kadar, derli toplu, gerçekci bir yayın yapıldığını, bir kitap haline getirildiğini görmedim.

Rahmetli Ahmet Sami Topcan-yıllarca futbolumuza yön veren ve yöneten büyük adam-  bile, tarihe geçebilecek, ışık tutabilecek bir yayın yapmadı. Bir ara çalışmaları oldu. Kendisinden halkla paylaşmasını rica ettim. Spor Dairesi Müdürü  ve Bakan Günay Caymazın da ricada bulunduğunu çok iyi biliyorum.

Bu günkü yazıyı kaleme almamın nedeni, geçtiğimiz günlerde , Kıbrıs Türk Futbol Hakemleri ve Gözlemciler Derneği’nin beni , kuruluşumuzun 50 inci yıl dönümü nedeniyle, onurlandırmasıdır.

1955-56 futbol sezonuna kadar Kıbrıs futboluna Çetin Kaya kulübü, yöneticileri ve futbolcuları, altın harflerle tarih yazmıştı. Rumu, Ermeniyi liglerde ve kupa maçlarında perişan ederek nice şampiyonluklar kazanmıştı.

1955 de EOKA tedhiş örgütü kanlı saldırılar başlatınca, Kıbrıs Futbol Federasyonu- Kipriyaki Omospontiya Bodosferu- Çetin Kaya’ya, zaten Rumlara ait olan Stadlara girme yasağı koydu. Gerekçeleri “bizim özgürlük mücadelemize –ENOSİS’e, adanın Yunanistana ilhak edilmesine- karşı çıktınız ve İngiliz sömürgecilerin yanında yer aldınız” oldu. Bu çirkin ve Türk düşmanı yaklaşımlarını bizzat yaşayanlardanım.

Tesadüf bu ya, ben de o günkü Çetin Kaya kadrosunda futbolcu olarak, Ğasibi dedikleri Lefkoşa stadına gittik. Larnaka ekipi Pezoporikos ile maçımız vardı. Bizi sahaya almadılar, geri çevirdiler. O anı tesbit eden fotoğrafı kaç kez yayınladım ve herkese dağıttım...

İşte o melun olaydan sonra, Kıbrıs Türkleri kendi Futbol federasyonlarını kurdu.

Faal olan Çetin Kaya, MTG, Demir Spor, Luricina, Gönyeli, DTP, TOL, GG ve diğer birkaç kulüp derhal katıldı ve ligler başlatıldı.

Ancaaaak !!....

Maçlarımızı yönetebilecek yeterli sayıda futbol hakemimiz yoktu. Rahmetli Faik Müftüzade, Topcan, Fikri Katipoğlu, Ali Sıtkı, Cambulat, Münür- yaşlarının ilerlemiş olmasına rağmen , bir süre hakemlik yaptılar. Fakat, maçlarımızın çoğunu adadaki İngiliz kamplarında görevli İngiliz askerler yapıyordu... Bu hal 1960-61 e kadar sürdü. Masonları, Masterleri, Figuradoları, Harrileri ve keyfi yönetimlerini yaşadık.

Rahatsızlığım  ve bir sakatlığım nedeni ile aktif futbolcu görevim noktalanınca; Topcanın, Müftüzadenin, Şahap Şemilerin, Necdet ünelin teşvikleri ve cesaretlendirmeleri ile İngiliz hakemlerin yanında Yan Hakemlik yapmaya başladım.  Bana ilk “Hakemlik ve Futbol Kuralları” kitabını (Referees Chart), bende iş olduğuna inanan Master isimli İngiliz hakem hediye etti.

1961 de İstanbulda beynelmilel Hakem ve Tekamül kursuna gönderildim. En genç kursiyer seçildim. Ali Sıtkı ve Kamuran da vardı....

İşte , orada Rahmetli Sulhi Garan (ilk FİFA kokartlı hakem ve hakem hocası) ile tanıştım. Uzun süre görüştüm Kıbrıstaki hakem durumumuz hakkında bilgi aktardım ve  LÜTFEN GELİP BİZLERE DE BİR KURS AÇAR MISINIZ İSTEĞİNDE BULUNDUM. Zaten daha önceden Topcan bana  sormamı ve ayarlamamı rica etmişti. Görevimi yaptım, Garan sıcak baktı, ilgilendi....

Vee, o yıl Kıbrısa gelerek Birinci Sulhi Garan Futbol Hakem kursunu açtı.

50 ye yakın gencimiz katıldı, mezun oldu....

Yavaşca maçlarımızda göreve başladı.

Maçlarımızın çoğuna bira içerek, sarhoş çıkan İngiliz hakemlerden kurtulmak için girişim başlattık. Ve 1962 de Kıbrıs Türk Futbol Hakemleri Birliğini kurduk. Kurucular, Ali Sıtkı, Metin Göl, Fadıl Sami Efe, Fahri Egemen, Yıltan Muslu, Ali Kani, Saffet Bodamyalı, Derviş Şekerci  ve diğerleri arasında rol aldım. İlk Başkanımız ,Ali Sıtkı, “ben cahilim” deyip bu görevi kabul etmeyince geçici olarak Aydın Samiyi ve daha sonra ilk resmi Başkanımız olarak fadıl Sami Efeyi seçtik.... Bu onurlu görevi daha sonraları ben, Yıltan, Cahit Hüseyin, Ergin Salahi, Rehavi Piskobulu, , Ali Kani , Attila Topaloglu, Hüseyin Türker ve diğerleri (hepsinin isimlerini hatırlayıp sıralayamadığım için özür dilerim) ve diğer gençler devraldı.

Hiç unutmam. Ne lokalimiz vardı ne binamız... Toplantılarımızı Bedevi pastahanesinde, Naci Özkayanın dönerci dükkanında ve lise sınıflarında yapıyorduk.

Yönetim kurullarımızdan Fadıl Sami Efe kısa bir süre sonra K.T.F. Federasyonu’nda görev alınca bayrağı bizlere bıraktı...  

Hemen hakem kursları düzenlenmesini, hakem kıyafetlerini, hakem ödeneklerini, sahalarımızda tuvalet, soyunma odası ve emniyet görevlileri bulundurulması için federasyon yetkilileri ile mücadele başlattık. İnanmayacaksınız ama, Türkiyede düzenlenen hakem kurslarına katılabilmek için kendi cebimizden harcardık..

Hakem Birliğimiz daha sonraları dernek oldu ve Gözlemcileri de bünyesine aldı. Bizim hakemlik  dönemimizde gözlemciler de hep federasyonda çalışanlardı. Kazım Yeten, Ülkü Barutcu, Halil Atakan, Fadıl Efe, vs. not verirlerdi. Topcan sınavlar düzenlerdi be belirli süre  başarı ile hakemlik yapanlar terfi ettirilirdi. O zaman Klasman yoktu. Birinci, İkinci, Üçüncü sınıf hakem ve namzet hakem vardı. On yılı tamamladıktan sonra Milli hakem olarak Yıltan, Saffet Mustafa ve Özcanhan isimlendirildi. Ben, Yıltan ve Saffet;  Dinamo Bükreş, Spartak, İsrail Genç Milli, Türkiye genç ve büyükler milli maçlarını yönettik. Ertuğrul Dilek, Cezmi Başar, Orhan Gönül, Doğan Babacan ile maçlara çıktık. Türkiyede Saffet, İzzi, ben ve daha sonra Attila, Yıltan, Fevzi Beyar görev aldık...

1963-74 arası  gettolara sıkıştırıldığımızdan ligler durmuş, yerine bölük maçları başlatılmıştı. Onları da bizler yönettik... Babür Nihatlar, Tuğrul Ağcataşlar, Görallar, İsmailler, Veliler, Osmanlar,  Hasan Rusolar, Halil Karalar, Hasan Kasnaklar,  Berberoğluları, Karataylar, Bülentler, Sunisiler, Malekler, Savaşlar, Abdullahlar, Dayılar ve  bizi takip eden genç kuşaklar hakemliği ve derneği geliştirmeyi başardılar. Ne mutlu, şu anda dört dörtlük bir  lokalimiz var. Sık sık kurslar ve toplantılar yapılıyor. Hakemlerimize her türlü kıyafet, eşofman, araç gereç derneğimiz tarafından  bedava  sağlanıyor.

Malekler, Sadıklar, Savaş Tilkiler, ve şu anda Mehmet Özbilgihanlar   derneği taşıdıkları bu başarılı noktadan dolayı ne kadar gurur duyarlarsa haklıdırlar ve takdire layıktırlar.

Gençleri teşvik için yaptıkları, hakem hakları için verdikleri mücadeleler asla küçümsenemez.

Beni de hatırlayıp onurlandırmaları ve unutmadıkları için kendilerine candan teşekkürü borç bilirim.

Bu yazıyı çok daha uzatabilirdim ,ama, gazetelerimizde yer verilip verilmeyeceği düşüncemle  kesmek durumundayım.

İnşalla birileri, Kıbrıs Türk futbolu ve hakemliği hakkında geniş bir araştırma yaparak tarihi bir eser bırakır gençlerimize.

Bütün futbol severlere, Kulüplere-yöneticilerine, futbolculara, federasyon yetkililerine, başarılar dilerim.

Özellikle de yetişmelerinde  emeğim geçen başarılı hakemlerimizin başarılarını nice yıllar daha sürdürmelerini ,Kıbrıs Türk futboluna katkılarını içtenlikle arzularım. Spor basınımızdan da hakemlerimizi desteklemelerini, hatalarını kırıcı usluplarla eleştirmemelerini beklerim....

Bu arada , Özer Esenyellere, Nevvar Nolanlara, Ömer Adallara, Niyazi Okutanlara, Hasan Sertoğlularına futbolumuza katkılarından dolayı teşekkür ederim

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 723 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler