1. YAZARLAR

  2. Erdinç Gündüz

  3. Futbolseverlere müjde
Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

Yazarın Tüm Yazıları >

Futbolseverlere müjde

A+A-

Futbolseverler.... Müjde... Gelecek sezonda takımlarınızı ülkenizde (!) izleyebileceksiniz. Fenerbahçe’nin olası rakipleri arasında Kıbrıs futbol takımları da var. Sakın ola şikayet etmeye kalkmayın. Karşılaşma gününde, atlayacaksınız arabanıza, sınır kapısındaki ufacık muameleden sonra geçeceksiniz ülkenizin diğer kısmına; Leymosun’a, Larnaka’ya, Lefkoşa’ya gidip takımınızı izleyebileceksiniz. Bu kadar  basit işte.

Sakın takmayın aklınıza... Yormayın boşu boşuna beyninizi....Düşünmeyin, Anavatan Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanır mıydı, tanımaz mıydı diye. Yahut, sporcular Kıbrıs’a Larnaka’dan geldilerdi, Baf’tan geldilerdi diye...  Güney’de konakladılardı diye...;  Kuzey’e turist  olarak bile gelmedilerdi diye...  v.s. v.s. v.s.  gibi ‘önemsiz’ ayrıntıları atlayıverin.

Hiç takmayın aklınıza... Yormayın boşu boşuna beyninizi... Düşünmeyin ve bir gün,  Beşiktaş’ı 20 Temmuz Stadında YAK’la;  Galatasaray’ı Çetinkaya ile; Fenerbahçe’yi DTB ile maç yaparken izleyebilecek miyiz diye hayal kurmayın.

İşte bakın, bir olasılıkla, ayağınıza kadar gelecek fırsat. Değerlendirin. Maçlar bir adımcık ötenizde oynanacak. Çizgiciğin ötesindeki ülkeyi kim tanıyor kim tanımıyor ?   Size ne.....


 

Uluslararası (!)

KKTC 41. Uluslararası Fuarı... Ne kadar iddialı bir isim değil mi ?  İsmine bakarak gülümsedim... “Acaba...” dedim “Uluslararası tanımlamasının hemen yanına ‘Markalar’ de eklense, daha uygun olur muydu ?”... Yani fuarın adı ‘KKTC Uluslararası Markalar Fuarı’ olsa mesela....

***

Uluslararası Fuar’ımıza katılan ülke sayısı iki... Biri T.C.... Diğeri de KKTC....Bizim ‘Uluslarası’ dediğimiz ‘uluslararası’ bu işte.  Kendi kendimizi aldatmaya devam ediyoruz yani..Hem de ısrarla.


CONIFA EURO 2017

Taktım mı ne ?  Bir de Uluslararası (!) Futbol Şöleni gerçekleşti ülkemizde. Anladığım kadarıyla futbolseverler pek de ilgi göstermedi bu uluslarası turnuvaya.  Birkaç nedeni olabilirdi bunun. “Herhalde...” diyorum, “futbolseverler turnuvaya katılan ülkelerin hangileri olduğuna baktı.. Bunlar da kim ? yahu “ dedi ve ilgisini esirgedi.

‘Conifa’ olarak anılan bir futbol birliğinden haberi var mıydı halkımızın ? Turnuvada yer alan ülkelerin isimlerini daha önce duyan olmuş muydu ? Bu ülkelerin nerede olduklarını bilen kaç kişi vardı ? Ben de bilmeyenler arasındaydım. Merak ettim, bilgisayarın başına oturdum ve teker teker bakarak öğrenmeye çalıştım. Herbiri hakkında kısacık bilgiler vermekti niyetim. Ama sonra CONIFA’nın ne olduğunu açıklarsam, bu ülkeciklerin de ne oldukları zaten anlaşılacak” dedim kendi kendime.

CONIFA nedir ?

Tam açılımı ‘Confederation of Independent Football Associations”...Yani Türkçesi,  ‘Bağımsız Futbol Birlikleri Konfederasyonu’. Adından da anlaşılacağı üzere Conifa, FIFA’ya üye olmayan veya olamayan, 45-50 kadar  futbol federasyonun oluşturduğu bir birlik.

Üyeleri, uluslar, de-facto uluslar, bölgelerve azınlık halkları... Şu veya bu nedenle spor (futbol) etkinliklerinden mahrum bırakılmış ülke ve hatta bölgeler. Bu ülke, bölge veya halklar arasında, örneğin,  Batı Ermenistan, Kürdistan, Tibet, Uygur, Batı Sahra,  Somali,  Zanzibar gibileri var.

***

Ambargolar devam ederken, bu organizayonun Kuzey Kıbrıs’a taşınması bile bir başarıydı aslında. Ama ‘Uluslarası Arena’daki yerimizin neresi olduğunu anlamamız bakımından da önemliydi.


 

Sokak Ağzı

Gerçekten de Lefkoşadaki bazı yollara Amerikan asfaltı döküldü. Ben de inanamadım arabam da... Şimdi merakla bekliyorum, sırada hangi yollar var diye”

***

“Akınıncı’nın o konuda bir sıkıntısı olduğunu sanmam ama Anastasiadis’in en büyük derdi yaklaşmakta olan Cumhurbaşkanlığı seçimi galiba. İki şık var önünde zavallı adamın. Tarihe adını, ya risk alıp, ‘Kıbrıs sorununu çözen adam’ olarak geçirecek, ya da, ‘Kıbrıs’ın taksimini tescilleyen adam’ olarak.”

***

“Diilirga’da üniversite açılacak da benim köyde açılmayacak ? Ben da arazi isterim Luricina’da. Bir üniversitecik da ben açacam. Adı da hazır: ‘LIU’ yani ‘Luricina International University’.”

***

“AB, TC’ye verdiği 4,5 milyar Euro’luk mali yardımı denetlemeye karar verdi. Şaşıracak birşey yok. Parayı veren düdüğü de çalar, denetler de. Aynı bizde olduğu gibi.”

 

 

 

 

Bu yazı toplam 1387 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar