1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Futbola ve gole doyduk
Futbola ve gole doyduk

Futbola ve gole doyduk

Güzel bir zemin, güzel bir hava, maç için gereken atmosfer, maçı izlemeye gelen protokol ve birçok sporsever. Bütün bu olumlu ortama karşısında atılan tam dokuz gol. Kısacası futbol adına görmek ve yaşamak istediğimiz ne varsa dünkü maçta hep vardı. Anca

A+A-

 

 

Güzel bir zemin, güzel bir hava, maç için gereken atmosfer, maçı izlemeye gelen protokol ve birçok sporsever. Bütün bu olumlu ortama karşısında atılan tam dokuz gol. Kısacası futbol adına görmek ve yaşamak istediğimiz ne varsa dünkü maçta hep vardı.

Ancak şunu da söylemeden geçemeyeceğim. Tam bir haftadır bu maçla ilgili gerek görsel gerekse yazılı basında haber yapılıyor. Buna karşın stadın etrafında park sorununu halledecek tek bir polis göremedim. Artık şehrin göbeğinde kalan bu sahada hiç olmazsa önemli maçlarda trafik polisleri görev yapmalıdırlar. Maça gelen sporseverler düzensiz yapılan parklar nedeni ile sıkıntı yaşadılar. Bu konuda biraz daha dikkatli olunması gerekiyor. Üstelik de maçı Başbakan, Kolordu komutanı, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı, TC Büyük Elçisi, Lefkoşa Belediye Başkanı ve Maliye Bakanı da izlemeye gelmişse, bu konuda daha dikkatli olunması gerekmiyor mu?

Gelelim maça. İlk gol, Doğan adına Ceyhun tarafından gelmesine rağmen, maçın galibi Yenicami oldu. Her iki takımın gol ayaklarının fazla olması karşılaşmanın bol gollü geçmesine sebep oldu ancak, Yenicami daha kontrollü ve gol noktalarında daha etkiliydi. Beş gol atmasına rağmen iki topu direkten döndü, birçok pozisyondan da yararlanamadı. Özellikle maçın kopmasına neden olabilecek bir pozisyonda ve maç 3-1 Yenicami’nin lehine devam ederken, maçın yıldızı İbrahim’in kaleciyi geçmesine rağmen golü atamaması, karşılaşmanın bu şekilde bitmesine neden oldu.

Yenicami oyuna temposuz başladı. Özellikle Uçaner ve Hüseyin Kayalıların ilk on birde oyuna başlamaları takımın hücum gücünü yavaşlattı. Son haftalarda maalesef bu iki oyuncu takımın temposuna uyum sağlayamıyor. Yaptıkları pas hataları ve topu ayaklarında fazla tutmaları takımın hızını ve temposunu düşürüyor. Şampiyonluğa oynayan bir takımda, fazla toleransa gerek yok. Bu iki futbolcunun kalitesini tartışmıyorum fakat bu noktada takıma katkı koyamıyorlarsa, hem kendileri hem de teknik heyet daha duyarlı ve takımın menfaatlerini düşünerek davranmalıdırlar.

Takım 3-1 galip iken sonucun 5-4’e gelmesi ve son dakikalarda DTB’nın beraberliği yakalama çabaları, bana göre İltaç Hoca’nın oyuna geç müdahale etmesinden kaynaklanmıştır. Futbol oyununda performansı iyi olmayan futbolcularda ısrar etmeye devam ederseniz, maçı zora sokar ve hiç tahmin etmediğiniz sonuçlar alabilirsiniz.

Oyunun genelinde Yenicami daha iyiydi. Kanatlardan getirdiği toplarda etkili olurken, kontra ataklarda başarısızdı. Massa son iki haftadır kötü oynuyor. Bunu sebebi, yeterince pas almamasındır. Eğer kontra pozisyon buluyorsanız ve bu ataklarda Masayı kullanmazsınız hata yaparsınız. Bana göre bu oyuncunun en büyük özelliği bire bir yakaladığı pozisyonlarda rakibini kolay geçmesidir. Özellikle kontra anında oyuncular buna dikkat etmeleri gerekir. Dünkü maçta sahada yıldız olan oyuncular vardı. Özellikle Neval, Okan, Akos, İbrahim, yorulana kadar Sedat mükemmel oynadılar. Erdinç çok koştu çok çalıştı yerinde müdahalelerde bulundu.

Kaliteli oyunculardan kurulu Doğan Türk Birliği, dünkü maçta hem şansız hem de organize ataklarda verimsizdi. Attığı goller çok da organize goller değildi. Defan hatasından kaynaklanan gollerdi. Aydının maçın başında sakatlanıp oyundan çıkması takım adına büyük şansızlıktı. Bu sakatlık Caner Hoca’nın planlarını da bozmuştur. Oyuna ikinci devre giren Ahmet Saygı görevini çok iyi yaptı. Ceyhun tecrübesi ile oyunu yönlendirdi. Gerçi çok koşup mücadele etmedi,  ama gol attı, attırdı, kazandığı topları iyi değerlendirdi. Özellikle yaklaşık 35 metreden kullandığı serbest vuruş sert ve düzgündü ve neticede kaleciden dönen top da gol oldu. Sabri-Raif ikilisi çok iyi değillerdi.

Sonuç ne olursa olsun, maça gelen sporseverler bol gollü heyecanlı ve güzel bir maç izlediler. İstikrarlı çıkışını sürdüren Yenicami, bu önemli ve zor deplasmandan da yenilgi almadan ayrıldı. Altıda altı yapmasının yanında, geçen yıldan devam eden lig yenilgisizliğini de sürdürüyor. Rakiplerini yenen bir takım bana göre şampiyonluğun da en büyük favorisidir.

Maçın hakemine gelince, iyi hakem dediğim Ecvet Kanatlı, dünkü maçta kötüydü. İyi bir hakem böylesi önemli karşılaşmalarda tansiyonun yüksek olduğunu bilmelidir. Kartlarını kullanırken dikkatli olması gerekir. Samory ve Sedat’a gösterilen ilk kartlar ucuz olunca, ikinci kartları hak etmelerine rağmen gösteremezsen, tepki alır ve dikkatleri üzerine çekersin. Ayrıca DTB atağa kalktığı bir anda, Ceyhun sakatlandı diye oyunu durduruyorsan, üstelik de takımın hücumunu kesiyorsan ve daha sonra seni yanıtlığına kanaat getiriyorsan, Ceyhun bile olsa ona sarı kart göstermeliydin. Bu gibi maçlar hakemlerin kariyerlerini pekiştirme maçlarıdır. Aksi olursa, güven konusunda sıkıntı yaşarsınız.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 968 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler