1. YAZARLAR

  2. Zeki Kayalp

  3. Futbol kültürü ile salon kültürü...
Zeki Kayalp

Zeki Kayalp

Yazarın Tüm Yazıları >

Futbol kültürü ile salon kültürü...

A+A-


PSG- Chelsea maçı öncesi metroda ırkçı davranışta bulunan 3 Chelsea taraftarına kulübü, ömür boyu stada girmeme cezası verdi. Türkiye’de tam tersi, Avrupa maçlarında sahaya meşale atan taraftar gruplarına yönetimler sahip çıkarken “dünyanın en büyük taraftarı” diye söz ediliyor.

Türkiye futbolu şu an Avrupa’da yok olmuş. Başarısızlık ve sistemsizlik üzerinden inanılmaz rantlar elde ediliyor. İnsanları uyutmak için TV kanalları futbolun dışındaki tüm unsurları tartışıp taraftar arasında hizipleşmeye yol açıyor. Futbol yöneticilerinin beyanatları kin ve nefret üzerine kurulmuş. Böylelikle büyük pastadan herkes bir şekilde payını alıyor.

Salon sporlarına bakıyoruz! Futbolla tam ters. İdari manejerlerin bir standartı, bir kalitesi var. Yıkıcı değil yapıcıdırlar. Amaçları pastadan bir parça kesme değil, pastayı Avrupa’nın en iyisi yapma.

CEV Denizbank kadınlar son sekiz finallerine Eczacıbaşı, Vakıfbank, Fenerbahçe Grundig takımları  kaldı. Kural gereği (Final four)’a aynı ülkenin üç takımı gidemediği için, çeyrek finalde iki türk takımı karşı karşıya gelecek. Yani Vakıfbank-Fenerbahçe yarın Final Four’a kalmak için ilk maça çıkacak. Final four’a kalan bu iki takımdan biri muhtemelen Eczacıbaşı ile final oynayıp Avrupa’nın en büyüğü olacak. CEV kupasında (2 nolu kupa) Galatasaray Daikin kadın voleybol takımı bugün Rusya’da çeyrek final ilk maçına çıkıyor.

CEV Denizbank Erkekler voleybolunda HALKBANK geçen senenin şampiyonunu eleyerek son dörte kalma adına büyük bir başarı gösterdi. Çok yüksek ihtimalle Halkbank da Final Four’u görerecek. CEV kupası (2 nolu kupa) Fenerbahçe Grunding erkek takımı Rusya’da çeyrek final ilk maçına çıkıyor.

Masa tenisi kadınlarda Fenerbahçe Avrupa şampiyonluğu için final oynayacak. Geçen sene kaybettiği şampiyonluğu bu yıl kazanmak isteyecek.

Euroleague’de, ANADOLU EFES, FENERBAHÇE ÜLKER son sekiz kapısını araladı. Basketbol Kadınlarda Fenerbahçe ve Galatasaray son sekize kaldı. Geçen sene Galatasaray Odebank finalde Fenerbahçe’yi yenerek Avrupa şampiyonu oldu. ULEB kupasında Karşıyaka yola devam ediyor.  Ve en önemlisi Avrupa basketbolunun patronu bir Türk... Turgay Demirel... Avrupa basketbol ve voleybolunun ana sponsorları Türk Hava Yolları ve Denizbank. Sizce salonlarda yaşanan bunca başarı rastlantı olabilir mi?

Yukarıda örneğini verdiğim spor dalları Türkiye’de futbol kültürü ile salon kültürü arasındaki farkı çok net ortaya koyabiliyor. Bir tarafta Orta Doğu. “İşid, Suriye, Filistin, Irak, İran. Savaşlar, kavgalar patırdı, gürültü, işkence ve cezalar” yani Türk futbolu. Diğer tarafta Avrupa Birliği normları, “insan hakları, özgürlükler, demokrasi, kültür düzeyi yüksek sporcu topluluğu ve uzun vadeye yayılmış planlı başarı.” Yani salon sporları...

Peki, bu çelişki niye? Çok basit..! Tabi ki siyaset... Örnek mi? Türk futboluna zarar verenler ve futbolu batıranlar siyasi hareketin zoruyla hala daha futbolun en tepesinde oturabiliyor. Basketbol ve voleybolu yönetenler ise Avrupa’nın en tepesinde.  

KKTC sporu bu kültürün neresinde?  Müthiş soru!!!..Türkiye salon kültürünün çok önündeyken,  yozlaşmış futbol kültürünün gerisine düştük... Bu hızla yok oluşa ramak kaldı!

Önemli not: Dün akşamdan başlayarak, hafta sonu ve hafta başına kadar FB-GS kulüpleri basketbol ve futbolda 4 kez karşı karşıya gelecek. Dünyada yalnızca Türklerin izlediği sözde dünya derbisi ile Avrupa kadın basketbol ve Türkiye erkek basketbol maçları milyonlarca insanı yine ekranlara ve sahalara kilitleyecek. Türkiye’de bu iki lokomotif kulübün barışmasını istemeyenlerin rant günü geldi. Hayırlı, rantlar ve patırdı gürültüler!!!

Bu yazı toplam 1099 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar