1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Futbol hatalar oyunu mu?
Futbol hatalar oyunu mu?

Futbol hatalar oyunu mu?

Futbol Federasyonu’nun Lefke’nin Yüksek İdare Mahkemesi’ne başvurusunun ardından düzenlediği basın toplantısı, Urcan Vangöl Federasyon Kupası’nda ve sonrasında yaşanan süreç ile gelinen noktanın gerçek nedenini gözler önüne sermesi

A+A-

 

 

Futbol Federasyonu’nun Lefke’nin Yüksek İdare Mahkemesi’ne başvurusunun ardından düzenlediği basın toplantısı, Urcan Vangöl Federasyon Kupası’nda ve sonrasında yaşanan süreç ile gelinen noktanın gerçek nedenini gözler önüne sermesi bakımından önemliydi.

Hasan Sertoğlu’nun basın toplantısında “Kural kural”diyerek, hak ve özgürlükleri kısıtlayıcı, anayasaya aykırı kural ile Lefke Türk Spor Kulübü’nü ligden ihraç edeceğinin sinyalini verdi.

Ancak Lefke’nin ligden ihraç edilmesi,  “Urcan Vangöl Federasyon Kupası” final karşılaşması’nda yaşananların sorumlularını aklamayacaktır.

Maalesef, olayların ve konunun bu noktalara gelmesi final karşılaşmasında hatalı olan Futbol Federasyonu’nun hatalarını kabul etmemesinden kaynaklanmaktadır.

Evet, futbol hatalar oyunudur.

Futbolcu ve teknik direktör gibi hakem de hata yapabilir.

Ancak Futbol Federasyonu’nun hata yapma lüksü yoktur.

Hata yapan futbolcu teknik direktörüne, teknik direktör kulüp yönetimine, hakem ise Futbol Federasyonu’na karşı sorumludur.

Peki Futbol Federasyonu?

Hiçbir merciye karşı sorumluluğu olmayan, adeta krallık gibi yönetilen Futbol Federasyonu yargıya karşı da sorumlu olmamak için tüzüğüne“Yüksek İdare Mahkemesi’ne başvuranları ligden ihraç ederim” diye madde ilave ederek, dokunulmazlık zırhının verdiği rahatlıkla estiği estik, kestiği kestik kararlarla futbolda terör estirebiliyor.

Sormak isterim,

1-   Lefke Türk Spor Kulübü yetkililerinin, final karşılaşması öncesinde kupanın Çetinkaya’ya verilmesi için girişimlerde bulunulduğu duyumu aldıklarını ve karşılaşmaya Gökhan Koşer yerine, daha tecrübeli bir başka hakemin atanmasını istedikleri doğru mu?

2-   Lefke Türk Spor Kulübü yetkililerinin final karşılaşması öncesinde, karşılaşmayı izlemek için 5-6 bin taraftarın geleceğini ve bu sahada oynanan son iki final nitelikli karşılaşmada olaylar çıktığını, seyircilerin sahaya girdiğini hatırlatıp, telsiz Atatürk Stadı’nın emniyetli olduğuna inanmadıklarını ve gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini talep ettiler mi?

3-   Karşılaşmanın sonunda herhangi bir Futbol Federasyonu yetkilisinin karşılaşmaya müdahale ederek, Orta Hakem Gökhan Koşer’e, “Karşılaşmayı bitir” talimatı verdi mi?

Futbol Federasyonu basın toplantısında satır aralarında söylenen, “Hatalı olduğumuzu kabul etsek, istifa etmemiz gerekecekti” sözü ile aslında istifa etmemek için hataların kabul edilmediği de açıklanmış oldu.

Futbol Federasyonu kuralları ve talimatları uygulayarak Lefke Türk Spor Kulübü’nü ligden ihraç edebilir.

Ancak bu karar, genelde kamuoyunun, özelde ise Lefke camiasının hemfikir olduğu, “Final karşılaşmasında Lefke’nin hakkının yendiği” ve “Verilen cezaların emsallerinin çok üstünde fazla olduğu” yönündeki vicdani rahatsızlığını tedavi etmez.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 910 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler