1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. FUTBOL DEĞİL, MOK KONUŞULDU
FUTBOL DEĞİL, MOK KONUŞULDU

FUTBOL DEĞİL, MOK KONUŞULDU

Futbol Federasyonu’nun, spor kamuoyu tarafından merakla beklenen olağan mali genel kurulu, Futbol Federasyonu Ahmet Sami Topcan Salonu’nda gerçekleşti. Seçimsiz bir genel kurul olmasına rağmen çoğu kulüplerin ilgi gösterdiği genel kurula 31 k

A+A-

 

 

Futbol Federasyonu Olağan Mali Genel Kurulu’nda, mali rapor oybirliği ile onaylanırken, federasyon başkanı Hasan Sertoğlu, KKTC MOK’un gerçek kimliğine kavuşuncaya kadar mücadele edeceğini açıkladı

 

Futbol Federasyonu Ahmet Sami Topcan Salonu’nda 31 kulüp temsilcisinin katılımı ile gerçekleştirilen genel kurulda faaliyet ve mali rapor oybirliği ile aklandı

 

Toplantıda konuşan federasyon başkanı Hasan Sertoğlu, federasyonun kundaklanması ile ilgili faillerin biran önce bulunmasını temenni ederken, federasyon divan kurulu, genel kuruldan olayı bir kez daha kınamak için oy birliği ile yetki aldı

 

Sertoğlu, KKTC MOK başkanının kendilerini aramadığını, olaydan sonra aksine her ortamda başta bakanlar ve milletvekilleri olmak üzere kendilerini şikayet ettiğini açıklarken, KOP başkanı ile önümüzdeki hafta içerisinde bir görüşme yapılacağını da söyledi

 

 

Necmi BELGE

 

Futbol Federasyonu’nun, spor kamuoyu tarafından merakla beklenen olağan mali genel kurulu, Futbol Federasyonu Ahmet Sami Topcan Salonu’nda gerçekleşti.

Seçimsiz bir genel kurul olmasına rağmen çoğu kulüplerin ilgi gösterdiği genel kurula 31 kulüp temsilcisinin katılması dikkatleri çekti.

Genel Kurula Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Koordinatörü Süleyman Göktaş, Spor Dairesi Müdürü Hüseyin Cahitoğlu,  KTSYD Başkanı Ogün Genç Kaçmaz, KTFHGD Başkanı Mehmet Özbilgehan, Kulüpler Birliği Başkanı Yurdaer Garip ile eski Kulüpler Birliği Başkanı Özel Tahsin katıldı.

Genel kurulda başkan Musa Sönmezler, Bşk.Yrd. İlker Ermel ve sekreter Hasan Besim’den oluşan Divan Kurulu’nun yönettiği genel kurul, Atatürk ve şehitler için yapılan saygı duruşu ile İstiklal Marşı’nın ardından, Spor Koordinatörü Göktaş ile konuk başkanların konuşmasına geçildi.

Spor Koordinatörü Göktaş ile konuk başkanlar, konuşmalarında, Futbol Federasyonu binasının kundaklanmasını endişe ile izlediklerini ifade derken, faillerinin bir an önce yakalanmasının temenni ettiklerini dile getirdiler.

Konuk başkanlardan sonra söz alan Futbol Federasyonu Başkan Hasan Sertoğlu faaliyet raporunu okudu.

 

“19 AYDA ÖNEMLİ İCRAATLAR YAPTIK”

 

Sertoğlu, göreve geldikleri 19 ayda önemli icraatlar yaptıklarını, 2011-2012 sezonunun mevcut yönetim kurulunun planlayıp, yönettiği bir sezon olduğunu belirtti.  Bu sezon boyunca, ligler devam etmekle birlikte Futbol Federasyonu olarak, önemli adımlar attığını dile getiren Sertoğlu U14 ile U15 ligleri düzenlediklerini ve U14 ligine 14 Süper Lig takımının yanında diğer liglerden de 17 takımın katılması, altyapı hareketinin doğru yolda olduğunun bir göstergesi olduğunun altını çizdi. U15 karmasının Türkiye’de Beşiktaş U15 takımı ile de maç yapması, dışa açılım adına önemli bir adım olduğunu ifade eden Sertoğlu, bölgesel Panda Stix U13 spor şöleni de altyapı hareketinin başarıyla tamamlandığını söyledi.

 

KOP BAŞKANI İLE GÖRÜŞME

 

Futbol Federasyonu faaliyetlerinin en önemlilerinden birinin, Kuzey Kıbrıs’a uygulanan spor ambargosunun kaldırılması için verilen mücadele olduğunu belirten Sertoğlu, bu bağlamda FIFA’da 11 yıl üst düzeyde görev yapan Jerome Champaigne’in Kuzey Kıbrıs’a davet edilerek, danışmanlık konusunda bir yıl süreli anlaşma yapmak olduğu vurguladı.

Sertoğlu, dışa açılım bağlamında önümüzdeki hafta Kıbrıs Futbol Federasyonu (KOP) Başkanı Gutsonkomis ile görüşeceğini açıkladı.

Sertoğlu devamla, Türkiye (A) Milli Takımı Teknik Direktörü Abdullah Avcı’nın ve Beşiktaş Başkanı Fikret Orman’ın federasyonu ziyaret etmeleri, futbolumuz adına önemli gelişmeler olduğunu ifade etti.

Federasyonu’nun girişimleri sonucu Sınırüstü köyünde yeni projeleri için 100 dönümlük bir arazinin, Futbol Federasyonu’na verildiğini, bu konuda İç İşleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu’na teşekkürlerini bildirdiğini belirten Sertoğlu, her gün bin kişinin ziyaret ettiği bir web sitesi kurduklarını söyledi.

 

6 YIL SONRA YURTDIŞI TEMAS

 

Sertoğlu konuşmasının en çarpıcı bölümünde, Kuzey Irak’ın Erbil şehrinde 6 yıl aradan sonra A Milli Takım düzeyinde yurt dışında bir turnuvaya katıldıklarını, bu turnuvada ikinci olarak, (VİVA Dünya Kupası) Kuzey Kıbrıs’ı çok iyi temsil ettiklerini belirtti. Bu konunda, yaklaşık 1.5 ay kendileriyle beraber olan ve turnuvaya katılmaya katkı koyan herkese ve Futbol Federasyonu’na sponsor olan Telsim, Tamsu, Panda Stix ile Nike Lefkoşa, Daikin işletmelerine teşekkür ettiğini dile getirdi.

 

FEDERASYONA SALDIRI

 

Ne var ki, bu turnuva sonunda Kuzey Kıbrıs’a dönülmesinin sabahında, Başkan Sertoğlu kendi söylemiyle “Bazı gözü dönmüş, kıt zekalı, küflenmiş beyinlere sahip kişilerin” saldırısına uğrayarak, Futbol Federasyonu binasının kundaklanmasına tanık olduklarını anımsattı.

Sertoğlu, bu kundaklamayı yapanlara veryansın ederken, kendilerinin böyle şeylere karınlarının tok olduğunu ve asla hiç kimsenin kendilerini bu yoldan geri döndüremeyeceğinin altını çizdi.

Söz konusu kundaklamanın ardından, Ahmet Sami Topcan Salonu’nu daha iyi restore ettiklerini ifade eden Sertoğlu, kendilerinin spor yapmaktan başka bir amaçları olmadığını, sadece futbol oynadıklarını ve ülkenin tanıtımına katkı koyduklarını dile getirdi. Sertoğlu, bu saldırıdan sonra kendilerini arayarak geçmiş olsun diyen ve destek veren herkese teşekkür etiğini ifade etti.

Sertoğlu, kundaklamanın ardından bu kadar gün geçmesine rağmen, faillerinin henüz bulunamamış olmasının kendisini endişeye sevk ettiğini ve faillerin bir an önce bulunmasının, Kuzey Kıbrıs sporu açısından önemli olduğunun altını çizdi.

 

MOK BAŞKANI GEÇMİŞ OLSUN YERİNE ŞİKAYET ETTİ.

 

Sertoğlu konuşmasının son bölümünde, saldırıdan sonra kendisini aramayan ve tam aksine her girdiği ortamda, başta bakanlar ve milletvekilleri olmak üzere kendilerini şikayet eden MOK Başkanı Eyüp Zafer Gökbilen’e üzüntülerini ilettiğini açıkladı.

Gökbilen’in yasal olmayan bir şekilde MOK başkanlığını yürüttüğünü, kendilerinin VİVA Dünya kupası gibi organizasyonlarda Kuzey Kıbrıs’ı tanıtırken, Gökbilen’in dış temas olarak Moldova’da düzenlenen Kazıklı Voyvoda panayırında, çok da önemli bir dış temasmış gibi şampiyon olduklarını iddia ettiğini ve Spor Bakanlığı’ndan önemli bir maddi katkı aldığını bunun da kabul edilmez olduğunu söyledi.

Bu sırada, genel kurulu izleyen Spor Koordinatörü Göktaş ile Sertoğlu arasında kısa süreli bir tartışma yaşandığı gözlemlendi.

Bu arada, Futbol Federasyonu binasının yakılmasının bir kez daha protesto edilmesi konusunda divana yapılan öneri oybirliği ile kabul edildi.

Sertoğlu’nun konuşmasının ardından faaliyet raporu ile bağımsız denetçi Demir Adanır’ın okuduğu Mali raporda oybirliği ile onaylandı.

 

TRANSFER 2 TEMMUZ-10 AĞUSTOS TARİHLERİNDE

 

Genel kurul devam ederken, sunulan diğer bir öneri ile transfer döneminin 2 Temmuz -10 Ağustos 2012 tarihleri arasında yapılaması oy çokluğu ile kabul edildi.

Dilek ve temenniler bölümünde Kulüpler Birliği Başkanı Yurdaer Garİp ile Denizli Başkanı Nazım Ced’in konuşmalarının ardından genel kurul sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 519 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler