1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Futbol bu olmamalı
Futbol bu olmamalı

Futbol bu olmamalı

Şimdilerde oynanan futbol çok daha basit olmalı geçmiş yıllara oranla. Karmaşadan uzak, zor olanın değil aslında basit olanın keyif verdiği bir oyun futbol. Ama bir bakıyorum ki hala yıllar öncesinden kalan oyun anlayışları ile devam ediyor takımlar. To

A+A-

 

Şimdilerde oynanan futbol çok daha basit olmalı geçmiş yıllara oranla. Karmaşadan uzak, zor olanın değil aslında basit olanın keyif verdiği bir oyun futbol. Ama bir bakıyorum ki hala yıllar öncesinden kalan oyun anlayışları ile devam ediyor takımlar.

Topu ayakta fazla tutmak yerine boş alanlara kaçıp top istemek, topu çabuk ve doğru  kullanmak çok önemli. Her iki takımda da bunu göremedim.

Oyuncular sorumluluk almaktan kaçıyor. Oyun içinde herkes saklanıyor. Ayağında fazla top tutan oyuncu da hata yapıyor. Aslında basit olan bir oyun zora sokuluyor. Beş kişinin arasına dalmak marifetmiş gibi. Futbolcu attığı pasla değil kaç kişiye çalım attığıyla övünüyor şu günlerde. Hataların fazlalığı da oyunun kalitesini düşürüyor.

Son zamanlarda izlediğim en keyifsiz maçtı. Göçmenköy’ün mücadeleden yoksun oyunu, Doğan’ın ise yavaş, maç bitse de gitsek oyunu seyir zevkini engelleyen faktörlerdi. Her iki takım adına da pas hatalarının fazlalığı dikkat çekti. Özellikle birinci ve ikinci bölgede yapılan hatalar hem oyunu yavaşlattı hem de  kalelerde tehlike yarattı.

Göçmenköy takımının o hırslı ve istekli oyunu yoktu sahada. Onu ateşleyen taratarının da olmayışı kendine gelmesini engelledi.

Öncelikli hedefi gol yememek olan takım savunmasını kalabalık tutup kontra toplarla çıkmayı düşündü ancak orta alanın etkisiz oyunu hem ileriye top taşımayı engelledi hem de savunmanın sürekli baskı görüp hatalar yapmasına neden oldu. Özellikle savunmanın arkasına atılan her top tehlike yarattı ancak buna çözüm bulunamadı. Sürekli gelişen ataklar Göçmenköy takımının savunma zafiyetini ortaya çıkardı. Geriden oyun kurmakta başarısız olan  savunmada kademe hataları da hat safhadaydı.

İkinci yarı rakibin de geriye yaslanmasından faydalanarak biraz hareketlenmiş olsalar da sadece Kabore ile sonuca gitmek çok zordu.  

Özellikle ilk devre topla daha çok oynayan takım Doğan’dı. Kenarlardan getirdiği toplar ve savunma arkasına atılan toplarla ceza alanına girmekte sıkıntı yaşamayan takımın son vuruşlardaki beceriksizliği farkın açılmasını engelledi. Takımın yaşadığı sıkıntılar skora da yansıdı.

 

* Top kayıpları takımın hızını kesiyor. Zaten çıkmayan rakip savunmaya çabuk gelmek önemliydi. Bunu yapacak boş alanlar bulmasına rağmen nedense yavaş oynamakta ısrar etti.

 

* Son vuruşlardaki beceriksizlik takımda alışılmadık bir durum. Golün ne kadar önemli olduğu düşünülürse bu büyük bir sıkıntı.

 

* En büyük sıkıntı ise savunmada. Oyuncular arasındaki anlaşmazlıklar ve yüksek toplardaki başarısızlık çözülmeli. Yoksa takımın başı çok ağrıyacak. Bu başarısızlık karşısında Göçmenköy takımının arkadaşlarını topla buluşturmadaki eksikliği en büyük şanslarıydı.

 

* En önemlisi de skor 1-0 iken oyunu rölantiye almanın ne kadar büyük bir hata olduğu. Savunmasında yaptığı büyük hata gol atamaz dediğimiz Göçmenköy’ün maçtan puan çıkarmasını sağladı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 917 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler