1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. FULE'YE PANKART AÇTILAR
FULEYE PANKART AÇTILAR

FULE'YE PANKART AÇTILAR

5 sendika, Avrupa Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle’nin Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile gerçekleştirdiği görüşmeden çıkışı sırasında Cumhurbaşkanlığı önünde eylem yaptı. Güç-Sen, KTAMS, KTOEÖS, KTÖS ve Çağ-Sen yetkilileri, eylem sı

A+A-

 

 

5 sendika, Avrupa Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle’nin Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile gerçekleştirdiği görüşmeden çıkışı sırasında Cumhurbaşkanlığı önünde eylem yaptı.

Güç-Sen, KTAMS, KTOEÖS, KTÖS ve Çağ-Sen yetkilileri, eylem sırasında, “AB’nin Kıbrıslı Türkler’e yapacağı bu mu?”, “Çözüm, Barış, Şimdi. Birleşik Federal Kıbrıs”, “AB Kıbrıslı Türkler’in yok oluşuna daha ne kadar seyirci kalacak?” yazılı pankartlar açtı.

5 sendika adına TAK muhabirine açıklamalarda bulunan KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, bugün yaptıkları eylemin esas amacının Kıbrıs Türk toplumunun Kıbrıs sorunu konusunda dışlandığını ve temsil edilmediğini ortaya koymak olduğunu kaydetti; “Hem buradaki yöneticiler hem de AB kurumları bizi temsil etmiyor” diye konuştu.

Adada temaslarda bulunan Avrupa Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle’nin sadece iş çevreleri, bazı parti başkanları ve Cumhurbaşkanı ile görüşmesini doğru bulmadıklarını dile getiren Gökçebel, Füle’nin tüm kesimlerle diyalog kurması, sivil toplum örgütü temsilcileriyle de görüşmesi gerektiğini kaydetti.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin dönem başkanlığının bir şans olduğunu ileri süren Gökçebel, örgütler olarak Kıbrıs Türk toplumunun siyasal, toplumsal ve ekonomik temsiliyet hakkının elinden alınmasını kabul edemeyeceklerini söyledi. KKTC’yi yönetenlerin bu talebi dile getirmediğini savunan Gökçebel, “süreç içinde Kıbrıs Türk toplumunun Kıbrıs Cumhuriyeti’nde temsil edilmeyen ve kendi ülkesinde azınlığa düşen, kurumlarını ve demokrasisini kaybeden bir topluma dönüştüğünü” iddia etti.

Gökçebel, “Bunu kabul edemeyeceğimizi ortaya koyuyoruz. Hem AB, hem Türkiye, hem de bizi ve ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ni’ yönetenlerden talebimiz Kıbrıs Türk halkının eşit temsiliyet ve irade hakkını geri vermeleridir” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 795 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler