1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. FULE KIBRIS TEMASLARINI DEĞERLENDİRDİ
FULE KIBRIS TEMASLARINI DEĞERLENDİRDİ

FULE KIBRIS TEMASLARINI DEĞERLENDİRDİ

Avrupa Komisyonu’nun Genişleme ve Komşuluk Politikalarından Sorumlu Komiseri Stefan Füle, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin AB dönem başkanlığını devralacak olmasının, Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla başlatılan müzakerelerin devamına engel t

A+A-

 

 

Avrupa Komisyonu’nun Genişleme ve Komşuluk Politikalarından Sorumlu Komiseri Stefan Füle, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin AB dönem başkanlığını devralacak olmasının, Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla başlatılan müzakerelerin devamına engel teşkil etmediğini savundu.

Füle, Avrupa Birliği’nin Kıbrıs sorununun çözümü yönünde taraflara daha etkin bir şekilde yardımcı olabilmek için kendi rolünü değerlendirmekte olduğunu da belirtti.

Stefan Füle, Güney Kıbrıs ve KKTC’de gerçekleştirdiği iki günlük temaslarının sonunda, Güney Lefkoşa’daki Avrupa Komisyonu temsilciliğinde düzenlediği basın toplantısında, “Bu ziyaret başarılı bir Avrupa Birliği Konseyi Başkanlığı -ki bu beklentimizdir- ile kapsamlı bir çözüm için yapılan görüşmelerin devamı arasında hiçbir çelişki bulunmadığı yönündeki güçlü inancımı belirtme fırsatı tanımıştır” dedi.

Adadaki liderler ve siyasi parti başkanları ile yaptığı görüşmelerde müzakerelerdeki çıkmazdan duyduğu derin endişeyi ve iki toplum arasındaki diyalogun devamının önemini dile getirdiğini kaydeden Füle, “Mevcut durum bir seçenek değildir. Kapsamlı bir çözüme varma ve adayı yeniden birleştirmenin alternatifi yoktur” dedi.

B planının bulunmadığını, çözümün getireceği faydaların liderlerin vereceği tavizlerden çok daha büyük olduğunu belirten Stafan Füle, “En kötü sonuç müzakerelerin durmasıdır” dedi.

Kıbrıs Rum yönetiminin AB dönem başkanlığının Kıbrıs sorununun çözümü yönündeki çalışmaları da olumlu etkileyebileceğini belirten Füle, “Avrupa Biriliği Konsey Başkanlığı boyunca tüm gözler Kıbrıs Türk toplumu da dahil olmak üzere adada olacak ve Kıbrıs sorununun çözümündeki aciliyet de artacak. Başarılı bir konsey başkanlığı ardından Kıbrıs sorununun çözümü yönündeki vizyonumu temaslarım esnasında yineledim” dedi.

 

İLİŞKİLERİ YOĞUNLAŞTIRACAĞIZ

 

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin AB Başkanlık dönemi sürecinde Avrupa Komisyonu’nun Kıbrıslı Türklerle ilişkilerini donduracağı anlamına gelmediğini kaydeden Füle, “Bunun aksine, muhataplarımla ilişkilerimizi yoğunlaştıracağız. Yaz tatili ardından görüşmelere devam etmek için geri geleceğim” dedi.

Kıbrıs’ın güney ve kuzeyindeki siyasi partilerin başkan ve temsilcileri ile bir araya geldiği akşam yemeğinden olumlu mesajlar aldığını ifade eden Füle, “Onları geçmiş hakkında değil de gelecekle ilgili konuşmalarını görmek beni umutlandırmıştır” dedi.

Füle, siyasi partilerin, nihai bir çözüme ulaşmada değil, toplum liderlerini çözüme hazırlamada gerekli olan sağlam bir temelin oluşturulmasında daha etkin olabileceğini de söyledi.

Avrupa Komisyonu olarak Kuzey ve Güney Kıbrıs arasında ticareti düzenleyen Yeşil Hat Tüzüğü, AB Mali Yardım Programı ve AB’nin hazırladığı ancak hayata geçirilemeyen Direkt Ticaret Tüzüğü’nden Kıbrıslı Türklerin daha çok yararlanabilmesi için çok çalıştıklarını kaydeden Füle, her iki toplumun temsilcileri ile “Yeşil Hat tüzüğü’nden tam olarak yararlanabilmenin yollarını” görüştüğünü dile getirdi..

Komisyonun Kıbrıs sorunundaki üstlenebileceği rolü gözden geçireceğini belirten Füle, “Avrupa Birliği, daha etkin bir şekilde taraflara kapsamlı çözüm yolunda yardımcı olabilmek için kendi rolünü değerlendiriyor” dedi.

 

AB DÖNEM BAŞKANLIĞI BİR FIRSAT

 

Kıbrıs Rum Yönetiminin AB dönem başkanlığının müzakereleri olumsuz yönde etkileyeceği algılamasının yanlış olduğunu da savunan Füle, “Tam aksine, politikacılar için olumlu bir seyre çevrilmesi yönünde bir fırsattır. Bu geri gelmem için de bir nedendir” dedi.

 

(GÖRÜŞMELERİN DEVAMINA) BAĞLILIĞI EROĞLU’NDAN DA ALDIM

 

Kıbrıs müzakerelerinin ileri götürülebilmesi için nasıl bir yöntem öngördüğünün sorulması üzerinde Füle, “Tüm seçenekler masadadır. Her iki lider de bana kapsamlı bir çözüme bağlı kaldıklarını söyledi. Kıbrıslı Rum lider tarafından dönem başkanlığı sürecinde dahi Kıbrıslı Türk liderle birebir görüşmeden yana olduğunu açık bir şekilde bana ifade edilmiştir. Hemen hemen ayni bağlılığı Eroğlu’ndan da aldım” dedi

Füle, ancak adaya ziyaret amacının, görüşmelerin formatını tartışmak olmadığını söyledi ve taraflara diyalog fırsatını kaçırmamalarını anlatmak için geldiğini söyledi.

 

TÜRKİYE AB MÜZAKERELERİ

 

Türkiye’nin AB müzakereleri sürecinde yeni fasılların açılma olasılığının sorulması üzerine de Füle, Türkiye konusunda oluşturulacak “olumlu gündemin” önemine vurgu yaptı.

Üç hafta önce üçüncü fasılda Temel Özgürlük ve Adalet’le ilgilenecek Çalışma Grubunu oluşturduklarını kaydeden Füle, bunun Türkiye’deki reformlara AB’ın gösterge olmaya devam ettiği anlamı taşıdığını ifade etti.

Yeni seçimlerden sonra Türkiye’nin AB üyeliğine farklı açılardan bakılabileceğini kaydeden Füle, “Her iki taraftaki endişeyi gidermek için (fasıllarla ilgili) listenin genişletilmesinin en iyi yöntem olduğuna inanıyorum” dedi.

Güney Kıbrıs’ta 2013’ün başında yer alacak başkanlık seçimlerinin AB Dönen Başkanlığını etkilemeyeceği görüşünü de aktaran Füle, küçük ülkelerin AB Dönem Başkanlıklarının daha başarılı geçtiğini söyledi.

Avrupa Komisyonunun Kıbrıs müzakerelerinin ileriye götürülmesi için üst düzeyde yeni bir inisiyatif alma düşüncesi olup olmadığının sorulması üzerine Füle, AB’nin Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in aracılığı ile sürdürülen görüşmeler çerçevesinde, müzakerelerin başarıya ulaşması için Avrupa Komisyonu’nun yardıma hazır olduğunu söyledi.

KKTC’de Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Başbakan İrsen Küçük, ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel başkanı Özkan Yorgancıoğlu; Güney Kıbrıs’ta ise Başkan Dimitris Hristofyas başta olmak üzere bir dizi temaslarda bulunan Füle, basın toplantısının ardından bu akşam adadan ayrılacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 476 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler