1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Fransız sosyalistler iktidara yürüyor...
Fransız sosyalistler iktidara yürüyor...

Fransız sosyalistler iktidara yürüyor...

Önümüzdeki Pazar gün Fransızlar başkanlık seçiminin ikinci ve son turu için yeniden sandık başına gidiyor. İkinci turda sadece 2 aday var ve biri önümüzdeki 5 yıl için Fransa’yı yönetecek kişidir. Önemli bir aksilik olmazsa bu kişi François Hollan

A+A-

 

 

Önümüzdeki Pazar gün Fransızlar başkanlık seçiminin ikinci ve son turu için yeniden sandık başına gidiyor.

İkinci turda sadece 2 aday var ve biri önümüzdeki 5 yıl için Fransa’yı yönetecek kişidir.

Önemli bir aksilik olmazsa bu kişi François Hollande olacak. Anketler Hollande’ın %53 civarında bir oyla seçimi kazanacağını gösteriyor. Böylece 5 yıllık Sarkozy iktidarı ve 17 yıllık merkez sağ iktidarın da sonuna gelinecek. Dahası sosyalistler Mitterrand’dan sonra ilk kez yeniden Fransa’yı yönetecek.

Bilindiği üzere François Mitterrand 1981 yılından 1995 yılına kadar Fransa’nın başkanlığını yürütmüş ve bu sürede 2 kez Meclis çoğunluğunu sağlayan sağ hükümetlerle iktidarı paylaşmıştı.

Bu tarihten sonra sosyalistler ilk kez Jaques Chirac’ın aday olmadığı Mayıs 2007 seçimlerinde iddialı oldu. İkinci tura Sarkozy ile sosyalistlerin adayı Segolene Royal yarışmış ancak kaybetmişti.

Seçimin ikinci turundan önce Kutlay arkadaşımla beraber bir Sosyalist Enternasyonal toplantısındaydık. Toplantıda bulunan Fransız sosyalist parti temsilcisi yoldaşımız anlamadığım bir nedenle bize seçimi kazanmak istemiyor izlenimi vermişti.

Hatırlayacağınız gibi Segolene Royal, François Hollande’ın nikazsız eşi ve çocuklarının annesi idi. Seçim öncesi ayrılmışlar ve muhtemelen o dönemde partinin genel başkanı olan Hollande aday olmamış, yerini Segolene Royal’e vermişti. Anladığımız kadarıyla Parti yöneticileri bu durumdan memnun değildi.

Buna rağmen Cuma gün biten toplantının ardından hem SI Genel Sekreteri, hem de öteki sosyalist partilerden bazı yoldaşlar zafer kutlamalarına katılmak için Paris’e uçtular.

Çünkü anketler iki adayı atbaşı gösteriyordu. Sonuçta Sarkozy az farkla da olsa o seçimden galip çıkmıştı.

İşte şimdiki yarış bir anlamda Mayıs 2007’de ertelenen yarışın rövanşıdır. Mayıs 2007’de gerçekleşmesi beklenen Sarkozy-Hollande yarışı Mayıs 2012’de oluyor.

Bu nedenle de sosyalistler için bir o kadar daha önem kazanıyor.

***

Fransa’da sosyalistlerin zaferi Avrupa için çok değerlidir. Çünkü son yıllarda Avrupa ülkelerinin çoğunda sosyalist iktidarlar başarısız oldular ve teker teker iktidarı kaybettiler. Bunlardan İngiltere, İspanya ve Yunanistan en başta gelen ülkelerdir.

Ekonomik krizin derinleştiği ve tüm dünyayı sardığı bu dönemde elbette bu doğaldır. Sosyalistler sosyal politikalardan taviz vermeden kapitalizmin bu global krizine çare üretemezdiler.

Şimdi Fransız sosyalistlerin önünde duran en önemli sorun bence budur. Fransız sosyalistler ve muhtemelen ilk seçimde iktidar olacak Alman sosyalistlerin önünde duran ana görev budur.

Fransız ve Alman merkez sağcı liderler Sarkozy-Merkel ikilisi Euro krizini henüz çözemedi. Umarım Fransız ve Alman sosyalist liderleri bu sorunu çözerek dünyaya da örnek olurlar.

Bu arada ilk turda ırkçı partinin adayı Marine Le Pen’in aldığı %19 civarında oy Avrupa’da yeniden yeşeren ve artık güçlenmeye başlayan ırkçılığın vardığı boyutu göstermesi bakımından çok önemlidir. Marine Le Pen’in 1 Mayıs’ta taraftarlarına “iki adaya da oy yok, ben boş atacağım, siz de öyle yapın” çağrısı ikinci turda bu oylara göz dikerek daha da sağa kayan Sarkozy’nin işini hayli zorlaştırdı.

 

YUNANİSTAN NEREYE...

Bilindiği gibi önümüzdeki Pazar günü Yuanaistan’da da seçim var. Geçen yıl Krizin aşılmasını bırakın daha da derinleştiği Yunanistan’da iktidarı kendi isteği ile merkez sağ ile paylaşan Yunan sosyalistleri hezimete uğrayacak gibi görünüyor.

Çünkü tek başına iktidar olduğu günden itibaren yalnızca ekonomik tedbir adı altında maaş kesintisi ve ağır vergiler getiren Pasok bütün itibarını yitirdi.

Buna rağmen  bir önceki iktidar partisi ve şimdiki bürokrat hükümetin ortağı Yeni Demokrasi partisi de aynı oranda yıprandı.

Bu nedenle Yunanistan’daki seçim kampanyası da çok silik geçti.

İki büyük partiye oy yok diyen halk 1 Mayıs mitingleri sırasında bu partilerin seçim bürolarını parçalayarak öfkelerini giderdi.

Yunan seçimleri hem heyecan vermiyor. Hem de sonuç ne olursa olsun Krizin aşılacağı yönünde kimseyi umutlandırmıyor.

Böyle bir seçim tarihte varmıdır bilemiyorum. Bildiğim bu seçim Yunanistan’daki krize çare olmayacak. Bu da büyük partilerin daha da yıpranmasını getirecek. Küçük partiler daha da güçlenecek. Ama çok daha fazla seçmen sandığa gitmeyecek diye düşünüyorum.  

Son olarak Fransa’da sevinmeye ve umutlanmaya başlayan Avrupalı sosyalistler, Yunanistan’ı hiç ama hiç düşünmek istemezler. 

  

  

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 795 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler