1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Fransa'da yolcu uçağı düştü: 148 kayıp!
Fransada yolcu uçağı düştü: 148 kayıp!

Fransa'da yolcu uçağı düştü: 148 kayıp!

Germanwings havayolu şirketine ait bir yolcu uçağı, Fransa'da Güney Alpler üzerinde seyir halindeyken 148 yolcu ve mürettebatıyla birlikte düştü.

A+A-

Germanwings havayolu şirketine ait bir yolcu uçağı, Fransa'da Güney Alpler üzerinde seyir halindeyken 148 yolcu ve mürettebatıyla birlikte düştü.

Airbus A320 tipi uçağın Barcelona-Düsseldorf seferini yaparken düştüğü belirtiliyor.

Fransa hükümetinden ilk açıklama Başbakan Manuel Valls'ten geldi.

Valls, uçakta 140 ila 150 kişi olduğunun sanıldığını ifade etti ve "Olayın sebebi henüz bilinmiyor" dedi.

Fransa Kalkınma Bakanlığı'ndan bir havacılık uzmanı, Reuters ajansına uçağın Barcelonnette kenti yakınlarında düştüğünü söyledi.

Barcelonnette, Fransa'nın Akdeniz kıyısındaki Nice kentinin 100 kilometre kuzeyinde bulunuyor.

'67 Almanya vatandaşı yolcu var'

Germanwings yetkilileri, uçakta 67 Almanya vatandaşının bulunduğunu açıkladı.

Yetkililer, uçakta rutin bakımının Lufthansa teknisyenleri tarafından pazartesi günü yapıldığını belirtirken, uçağın pilotunun 10 yıldır Lufthansa ve Germanwings'le uçtuklarını söyledi.

Germanwings'e göre, kaptan pilotun Airbus'la 6 bin saatten uzun uçuş deneyimi var.

Fransız Hava Trafik Kontrol uzmanlarının uçakla temasının 6 bin feet yaklaşık 2 bin metreye alçaldığı sırada kesildiğini söyledi.

Olayla ilgili sorular, uçağın neden normal uçuş yüksekliği olan 38 bin feet'ten (yaklaşık 12 bin metre) 6 bin feet (2 bin metre) kadar irtifa kaybettiği üzerinde yoğunlaşıyor.

Uçağın enkazının bulunduğunu söyleyen Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve da, bölgeye doğru harekete geçeceğini söyledi.

Enkaz 2 bin metrede

Fransa İçişleri Bakanlığı, enkazın denizden 2,000 metre yüksekte olduğunu açıkladı.

Yetkililer, enkazın tespit edildiği noktanın ulaşılması zor bir yerde bulunması nedeniyle arama kurtarma faaliyetlerinin 'çok uzun ve zor olacağını' söylüyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya, İspanya ve Fransa'nın derin matemde olduğunu belirterek, kazanın nedenleri konusunda bu üç ülkenin birbirlerine yardımcı olacaklarını vurguladı.

Merkel, yarın olay yerine gideceğini de söyledi.

Uçağın Digne-les-Bains kasabası yakınlarında düştüğü belirtiliyor. Digne-les-Bains, Fransa'nın Akdeniz kıyısındaki Nice kentinin 100 kilometre kuzeyinde bulunuyor.

Bölgesel Konsey Başkanı Eric Ciotti, arama kurtarma ekiplerinin uçağın düştüğü alana doğru harekete geçtiğini söyledi.,

Uçaktan imdat sinyali

İspanyol havayolu işletmecisi Aena'nın sözcüsü, Güney Alpler'de düşen Germanwings uçağının Barcelona'dan TSİ 10.55'te havalandığını belirtti.
Fransız haber ajansı AFP ise TSİ 11.47'de uçaktan imdat sinyali geldiği bilgisini geçti.

Germanwings havayolu şirketi, Lufthansa Havayolları'na ait.

Germanwings'in Twitter hesabından yapılan kısa bir açıklamada "Olayla ilgili medyada çıkan haberleri gördük. Ancak şu anda iddiaları doğrulayabilecek durumda değiliz. Net bilgilere ulaştığımız anda medyayı bilgilendireceğiz. Gelişmeler için lütfen internet sitemizi takip edin" dendi.
Lufthansa'nın Twitter hesabından paylaşılan mesajlarda ise "Germanwings'in 4U 9525 sefer sayılı uçağının Barcelona'dan Düsseldorf'a giderken Fransız Alpleri üzerinde kaza yaptığını üzülerek teyit ediyoruz. Airbus A320 tipi yolcu uçağının 144 yolcusu ve 6 mürettebatı bulunuyordu.

Yaşananlardan dolayı Lufthansa ve Germanwings'de herkes büyük bir şok içerisinde. Tüm dualarımız yolcu ve mürettebatın yakınlarıyla" ifadeleri kullanıldı.

Airbus sözcüsü ise şirketin konuyu değerlendirdiğini ifade etti.

(bbctürkçe)

Bu haber toplam 1027 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler