1. HABERLER

  2. KÜLTÜR & SANAT

  3. Fotoğraf sergisi Mağusa’ya taşınıyor
Fotoğraf sergisi Mağusa’ya taşınıyor

Fotoğraf sergisi Mağusa’ya taşınıyor

XXIV. Devlet Fotoğraf Yarışması Sergisi Mağusa’ya taşınıyor

A+A-

 

Kültür Dairesi’nin 24 yıldır aralıksız olarak düzenlediği Devlet Fotoğraf Yarışması Sergisi 12 - 21 Şubat 2015 tarihleri arasında Mağusa'ya Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı’na taşınıyor.

Fotoğraf sanatını geliştirme ve yaygınlaştırma amacıyla gerçekleştirilen ve seçici kurulu Doç. Seçkin Tercan, Ar. Gör. Ebru Ceren Uzun Uysal ve Fotoğraf Sanatçısı Akın Acar’dan oluşturulan XXIV. Devlet Fotoğraf Yarışması Sergisi’nde, ödüllü eserlerin yanı sıra sergileme alan eserler de sergilenecek ve sergide 36 sanatçının 68 eseri yer alacak.

Yarışmada siyah/beyaz (serbest) kategorisinde; Mehmet Gökyiğit “Saat Tamircisi” isimli fotoğrafıyla başarı ödülünü, Ediz Tuncel “Asrın Ocağı” isimli fotoğrafıyla mansiyon ödülünü, renkli (serbest) kategorisinde; Buket Özatay “Deve Aşkı” isimli fotoğrafıyla başarı ödülünü, Ahmet Dağbaşı  “5” isimli fotoğrafıyla mansiyon ödülünü, doğa kategorisinde ise Hasan Bağlar “Invension” isimli fotoğrafıyla başarı ödülünü ve Mustafa Evirgen  “Çiy Damlaları” isimli fotoğrafıyla mansiyon ödülünü almıştı.

İlk kez bu yıl verilen Rauf Raif Denktaş Özel Ödülü’ne Arif İşgüzar’ın “Kelebek” isimli eserinin layık görüldüğü yarışmada, Kültür Dairesi Özel Ödülü’nün de Mehmet Gökyiğit’in “The Photographer” isimli eserine verilmesi uygun bulunmuştu.

En çok eseri sergilenen Fotoğrafçı unvanını ise toplam 7 eseri sergileme alan Mustafa Evirgen’in aldığı XXIV. Devlet Fotoğraf Yarışması Sergisi ilk kez bu yıl Lefkoşa’dan Gazimağusa’ya da taşınıyor. 

Kültür Dairesi Müdürü Nilay Tunçalp da konuyla ilgili açıklamasında Kültür Dairesi’nin gerçekleştirdiği etkinlikleri Başkent Lefkoşa’nın dışındaki şehirlere Gazimağusa, İskele, Girne ve Güzelyurt’a da taşımayı hedeflediklerini belirtti. Tunçalp, Kültür Dairesi olarak gerçekleştirdikleri kültürel ve sanatsal etkinlikleri tüm ülke insanı ile paylaşmak istediklerini vurgulayarak 24 yıldır düzenlenen Devlet Fotoğraf Yarışması Sergisi’ni ilk kez Lefkoşa dışına taşıyor olduklarını ve başlattıkları bu uygulamanın Girne ile devam edeceğini ifade etti.  

Mağusa'da Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı’nda izlenebilecek XXIV. Devlet Fotoğraf Yarışması Sergisi’nin açılışını 12 Şubat 2015 Perşembe günü saat 19.00’da Kültür Dairesi Müdürü Nilay Tunçalp ve Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter birlikte yapacak.

Bu haber toplam 955 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler