1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. FORMÜL ARANIYOR
FORMÜL ARANIYOR

FORMÜL ARANIYOR

BM’nin Greentree-2’den sonra, üzerinde uzlaşılan yol haritasını uygulamaya koyduğu ve artık, çok taraflı konferansın oluşumu, içeriği ve şekliyle ilgili çeşitli reçeteler üzerinde çalıştığı bildirildi. Fileleftheros “Çok Taraflı Konferan

A+A-

 

 

BM’nin Greentree-2’den sonra, üzerinde uzlaşılan yol haritasını uygulamaya koyduğu ve artık, çok taraflı konferansın oluşumu, içeriği ve şekliyle ilgili çeşitli reçeteler üzerinde çalıştığı bildirildi.

Fileleftheros “Çok Taraflı Konferans Sahnesi Kuruluyor... Pek Çok Belirsizlikle Oluşumu, Şekli ve İçeriğine İlişkin Formüller Üzerinde Çalışılıyor” başlığıyla yansıttığı haberinde çok taraflı konferans sahnesi kurmakta olan BM’nin zaman kaygısı da olmadığını çünkü her şeyin önceden planlanmış olduğunu; BM Genel Sekreteri Özel Danışmanı Downer’ın 15 gün izin aldığını, grup üyelerinin çoğunun da Ada dışında olduğunu belirtti.

BM’nin, bolca belirsizlik ve teyitler içerisinde; herkes tarafından kabul edilecek bir sahne kurmak istediğini yazan gazete, konferansın BM himayesi altında olacağını; aranacak çözümün şekli ve Kıbrıs Türk toplumunun katılım statüsü konusunda da teyitler verileceğini kaydetti.

Gazete belirsizlik oyununun Kıbrıs sorununun gidişatının bir parçası olduğunu ve herkesin farklı yorum getirebileceğini ancak sonunda BM’nin ve arabulucuların dediğinin olduğuna işaret etti.

Gazete Mart sonuna kadar sürenin, temaslar, veri teatileri ve bir miktar Eroğlu-Hristofyas görüşmesiyle harcanacağının açık olduğunu savunarak, “en azından 20 Şubat’a kadar çok şey olması beklenmezken Ban Ki Moon ay sonunda raporunu sunacak” ifadesine yer verdi, özetle şunları ekledi:

“BM halen, açık konuları üçe indirgeyerek (mülkiyet, yürütme yetkisi ve vatandaşlık) gündemi kırptı ve geriye kalan konuları (yasalar, FIR, 4 özgürlük ve diğerleri açıktır) çok taraflı konferansa bıraktı. BM aynı zamanda uzmanlarını da seferber ediyor. BM uzmanları yakında Ada’ya gelecek. Mülkiyet ve yönetimle ilgili fikirler ve köprü kurucu öneriler hazırladılar. Müzakereciler yeşil ışık yakarsa bunları sunacaklar. Buna paralel olarak ‘altın kesiti’ bulmak için paralel görüşmeler de yapacaklar.”

Hristofyas’ın, Ban Ki Moon’un açıklaması ile Greentree’de sürprizle karşılaştığını, Genel Sekreter’in okumasından kısa süre önce verilen metne tepki ve itiraz edilebileceğini ancak Genel Sekreter Yardımcısı Lynn Pascoe’nun Rum heyete ‘Bu Genel Sekreter’in açıklamasıdır’ diyerek bunun önünü kestiğini belirten gazete Hristofyas’ın, açıklamanın okunduğu sırada Ban’ın yanında durmayarak  tepkisini gösterebileceğini ancak bunu yapmadığını yazdı.

“GÜVENLİK KONSEYİ EMNİYET SUPAPI DİYE BİR ŞEY YOK”

Gazete Rum tarafının atıfta bulunduğu Güvenlik Konseyi’yle ilgili emniyet supapları diye bir şeyin söz konusu olmadığına işaret ederek Ban’ın Güvenlik Konseyi’ne başvurmaksızın çok taraflı konferans çağırma hakkına sahip olduğunu belirtti.

Gazete “Davutoğlu Kendisine Sözler Verdi” başlıklı haberinde TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun; Greentree-2 öncesinde Ankara’ya da giden Genel Sekreter’in Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer’ın kafasını sözlerle doldurduğunu savundu.

Downer’ın Ankara’dan pek çok söz aldığını, Davutoğlu’nun da Türk tarafının çok sevdiği ‘son dakika hareketleri’ taktiğini izleyeceği imasında bulunduğunu ileri süren gazete Downer’ın Ban Ki Moon’a ve Yardımcısı Lynn Pascoe’ya, Greentree’de Türk tarafından bir son dakika hareketi beklendiği bilgisini verdiğini ancak bu hareketin hiç yapılmadığını öne sürdü.

“DOWNER’IN KIBRIS SORUNUYLA İLGİLİ SON GÖREVİ”

Fileleftheros “Downer’ın da Kıbrıs Sorunuyla İlgili Son Görevi” başlıklı haberinde Downer’ın Greentree-2 sonrasında Kıbrıs sorunundaki rolünü yükseltmeyi başarmış olabileceğini ancak zor durumda bulunduğunu yazdı.

Gazete Genel Sekreter’in yakın mesai arkadaşlarına dayanarak; Downer’ın yönlendirmesiyle Genel Sekreter’in Eroğlu ve Hristofyas’la 5 kez görüştüğünü, Ada’ya bile geldiğini ama sonucun, Downer’ın söylediği gibi olmamasının Ban’ı rahatsız ettiğini ileri sürdü.

Rum tarafında Downer’ın şahsına yönelik tepkiler olmasının da Ban’ı rahatsız ettiği, Kıbrıs sorunuyla ilgili Avrupa Komisyonu temsilcisiyle de ilişkilerinin kötü olduğu  bilgileri bulunduğunu belirten gazete, Ban ile Pascoe’nun Downer’a Kıbrıs sorununun nihai aşamasında belirleyici rol vermesinin nedenini ise şöyle aktardı:

“Bilgi sahibi kaynakların söylediğine göre Downer’a, prosedürü tamamlaması için son bir fırsat verildi, aksi halde Kıbrıs sorunuyla alakası sona erecek.  Kendisine verilen emir, prosedürü çok taraflı konferansa yönlendirmesidir. Ban’ın çok yakın mesai arkadaşlarından biri Genel Sekreter’in bir fiyasko-konferansa başkanlık etmek istemeyeceğini, ilgisinin de artık azalıyor göründüğünü söyledi.”

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1154 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler