1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. FON ARTIŞLARI TEPKİ TOPLADI
FON ARTIŞLARI TEPKİ TOPLADI

FON ARTIŞLARI TEPKİ TOPLADI

Maliye Bakanı Ersin Tatar, Ticaret Odası’nı ziyaret ederek, odanın “Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Projesi”yle ilgili görüş alışverişinde bulundu.

A+A-

 

 

Maliye Bakanı Ersin Tatar, Ticaret Odası’nı ziyaret ederek, odanın “Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Projesi”yle ilgili görüş alışverişinde bulundu.

Tatar, odanın kayıt dışılığı önleme konusundaki çalışmalarını takip ettiklerini ve görüş alıp değerlendirmenin görevleri olduğunu belirterek, “Son 3 yılda hükümetimizin önemli çalışmalar içerisinde olduğunu da paylaşmak istiyorum. Rakamlara bakıldığında artışlar görülüyor. Göreve geldiğimizde reel gelir yılda 1,6 milyar TL’nin altındayken şu anda 2 milyar TL’yi aşmıştır” dedi.

KDV’DE 2 YILDA YÜZDE 40 ARTIŞ

Tatar, toplanan KDV’nin de son 2 yılda yüzde 40 artış gösterdiğini söyleyerek, bu artışın da devam ettiğini kaydetti.

“KKTC’DE VERGİ ORANLARI ÇOK DA YÜKSEK DEĞİL”

Değişik ülkelerin vergi oranlarına bakıldığında KKTC’deki vergi oranlarının çok da yüksek olmadığını dile getiren Tatar, “Herkesi bu sistemin içine almak ve bunu özendirici girişimlerde bulunmak da bizim görevimizdir” dedi.

İMZALARIN SORUMLULUĞU

Tatar, denetleyen kişilerin imzalarının sorumluluğunu alması, devletlerin bu imzalara güvenmesi gerektiğini vurgulayarak, “Bizde o noktaya gelindi mi, hayır. Biz bu noktada önemli adımları attık Vergi Dairesi başkanlığında komite oluşturduk. Burada sınav yapılarak yetki veriliyor, 3 senede 20 kişiye yetki verdik” dedi.

“GELİR ARTIŞI BAŞARIMIZI KİMSE TESLİM ETMEDİ, BU DA BENİM ŞİKÂYETİM”

KKTC’de hâlâ yasal çalışmalar yapılması gerektiğinin farkında olduklarını kaydeden Maliye Bakanı Tatar, bütçe açıklarıyla ilgili de bilgi vererek, “Gelir artışlarındaki başarılarımızı kimse teslim etmemiştir bu da benim şikâyetimdir. Bu hükümetin başarısı açısından kayda değer bir ilerlemedir” dedi.

“YÜZDE 50... İŞLER ÇOK KÖTÜDÜR ANLAMINA GELMEZ”

Vergi Dairesi’nin açıkladığı tabloların, vergi beyanında bulunanların toplam sayının yüzde 50’si kadar olduğuyla ilgili basında çıkan haberlere de değinen Tatar, bunun geçmiş yıllarda da bu şekilde olduğunu, yoksa “işler çok kötüdür anlamına gelmediğini” belirtti.

VERGİ BEYANLARI 15 HAZİRAN’A KADAR DEVAM

Tatar, geçmiş yıllara oranla iyileşme bile olduğunu ancak buna rağmen kendilerinin çağrıda bulunarak 15 Haziran’a kadar beyanların yapılması gerektiğini hatırlattıklarını ifade etti.

ÇELİKER: “CİDDİ ÖNERİLER YAPTIK”

Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Salih Çeliker ise, hazırladıkları raporda ciddi öneriler yaptıklarını ve projenin bir bütün olarak uygulanmasının zorunluluğunu anlattı.

RAPOR PROJENİN İLK ADIMI

Raporun projelerinin birinci adımı olduğunu, ikinci aşamadaysa nasıl kayıt altına alınacağı ve ekonominin nasıl daha iyi noktalara geleceği konularında ciddi bir rapor hazırlayacaklarını söyleyen Salih Çeliker, bu raporda ülkede gerekli yasal düzenlemelerin detayıyla, önerilerin yer alacağını söyledi.

“FON ARTIŞLARINI OLUMLU KARŞILAMADIK”

Yatırım yapan insanların çeşitli vergilerle cezalandırılıp küçültülmesi halinde, ekonomik dengelerin bozulacağını ve yabancı yatırımcının gelişinin azalacağını ifade eden Çeliker, “Bu arada dün yapılan fon artışları odamız tarafından da olumlu karşılanmayacaktır” dedi.

Kamuda tasarruf tedbirlerinin daha etkili olabileceğine inandıklarını dile getiren Çeliker, fonlarla korunan bir ekonomiyle değil dünyayla rekabet edebilir bir ekonomiyle büyüyeceklerini belirtti.

Kamuoyunun sadece şirketlerin üzerine giderek bütün şirketlerin vergi kaçakçısı şeklinde isimlendirilmesinin Oda’yı ciddi şekilde rahatsız ettiğini söyleyerek, aslında birçok yerde kayıt dışılık olduğunu ve bu konularda işbirliği yapmaya hazır olduklarını söyledi.
 

 

 

 

Bu haber toplam 629 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler