1. HABERLER

  2. GÜNEY

  3. Fırtına, sondaj çalışmalarını da etkiledi
Fırtına, sondaj çalışmalarını da etkiledi

Fırtına, sondaj çalışmalarını da etkiledi

Kıbrıs’ta da dün etkili olan fırtına, Kıbrıs’taki sondaj çalışmalarını etkiledi

A+A-

Kıbrıs’ta da dün etkili olan fırtınanın, Kıbrıs’ın güneyindeki sondaj çalışmalarında bulunan Saipem 1200 sondaj gemisinin çalışmalarını da etkilediği belirtildi. 

Fileleftheros gazetesi, hızı saatte 90 km olan fırtına ve 7 metreyi aşan dalga boyunun, Güney Kıbrıs’ın ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki 6’ncı parseldeki “Kalipso” yatağında sondaj çalışmalarında bulunan Saipem 1200 platformunu etkilediğini yazdı. 

Gazete dünkü hava koşullarının biraz daha iyi olduğunu ancak şiddetli rüzgar nedeniyle, Limasol Limanı’nda bulunan iki destek gemisinin gün boyunca demirlemiş bir şekilde kaldığını, üçüncü destek gemisinin ise güvenlik nedeniyle platformun yanında bekletildiğini belirtti. 

Bunlara bağlı olarak sondaj çalışmalarının 24 saat etkilendiğini belirten gazete, elde ettiği bilgilere dayanarak sondajın, ulaşması planlanan  yüzde 60’ı aşan derinliğe ulaştığını, orada, her tarafı çevrili doğal gazın bulunduğunun tahmin edildiğini yazdı. 

Gazete bulgulara ilişkin bilimsel varsayımlar konusunda şu ana kadar ihtiyatlı bir iyimserliğin bulunduğunu da belirtti. 

Gazete aynı haberinin içerisinde, hava koşullarının Türk sismik araştırma gemisi Barbaros’un, Mağusa Limanı’na gitmesine neden olduğunu yazdı. 

Karpaz’ın güney sahili boyunca seyreden geminin, Mağusa Limanı’na yöneldiğini yazan gazete, Türkiye’nin, dün ayrıca deniz kuvvetlerinin tatbikatları için üç Navtex yayınladığını yazdı. 

Gazete, bu bölgelerin (bölgelerden bir tanesi Kıbrıs Rum Yönetimi’nin sorumluluk bölgesi dahilindedir), Kıbrıs-Rodos ile Kıbrıs-Meis arasında olduğunu da savundu. 

Bu haber toplam 2100 defa okunmuştur
Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler