1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. FIRINCILAR EYLEM YAPTI
FIRINCILAR EYLEM YAPTI

FIRINCILAR EYLEM YAPTI

Fırıncılar Birliği, Türkiye’den un ithalatının serbest bırakılması veya ekmek fiyatının yükseltilmesi talebini yinelemek amacıyla Başbakanlık önünde eylem düzenledi. Eylem konusu olan taleplerini Başbakanlık’a yazılı sunan fırıncılar, yarın sa

A+A-

 

 

Fırıncılar Birliği, Türkiye’den un ithalatının serbest bırakılması veya ekmek fiyatının yükseltilmesi talebini yinelemek amacıyla Başbakanlık önünde eylem düzenledi. Eylem konusu olan taleplerini Başbakanlık’a yazılı sunan fırıncılar, yarın saat 12.00’de toplantıya çağrılmalarının ardından eylemlerine son verdiler. Fırıncılar, taleplerinin gelecek haftaki Bakanlar Kurulu’nda görüşülmesi sözü de aldı.

Sabah 09.30 sıralarında Başbakanlık önüne gelen yaklaşık 50 kadar fırın sahibi, ellerinde “5 yıldır fiyat ayarlaması yok” , “Hükümet eliyle batırıldık”, “Ekmek paramız Türkiye’ye değil Rusya’ya gidiyor. Kimin için?”, “Ekmeksiz günler yakın” ve “Türkiye’den un kapısını açın” pankartları taşıdı.

ÇIRALI: “SON FİYAT AYARLAMASI 9 KASIM 2007’DE”

Fırıncılar Birliği Başkanı Ömer Çıralı, eylemde yaptığı konuşmada, son 2 yıldır her an gündemde olan ekmek konusunun kendilerini eylem yapmaya zorladığını, Ramazan ayının yaklaşması nedeniyle kaos yaratmak değil; çözüm bulmak istediklerini söyledi.

Ekmek fiyatının devletin kontrolünde olduğuna ve en son fiyat ayarlamasının 9 Kasım 2007’de yapıldığına işaret eden Çıralı, tüm girdi fiyatlarının artmasına rağmen ekmeğin fiyatının düzenlenmediğini ifade etti.

Geçmişte un ihtiyacının 7 veya 8’de birinin Türkiye’den karşılandığını ancak artık bu kapının da kapandığını; ayrıca Ticaret Dairesi’nin önerisiyle ekmeğin poşete girmesinin fırıncılara ek külfet getirdiğini, borçlarına borç kattığını anlatan Çıralı, hükümete sundukları yazıda, Türkiye’den uygun fiyat ve koşullarda un alınmasının mümkün olduğunu belirterek, “Ya Türkiye’den unu serbest bırakın, ya da ekmeğin fiyatını artırın” dediklerini söyledi.

“İlgili Bakanlık ekmeğin 1.10 TL’den satılması gerektiğini söylüyor” diyen Çıralı, halkın içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıların da dikkate alınarak ekmek fiyatını yükseltmeyeceklerini ve Türkiye’den un kapısının açılmasıyla fiyatın bu şekilde bir süre daha devam edebileceğini dile getirdi.

Ramazan ayının yaklaştığını ve Ramazan pidelerinin de poşete girmesi gerektiğini hatırlatan Çıralı, bunun israf olduğunu ve milli servete yazık edildiğini, fiyat farkını da tüketicinin ödeyeceğini kaydetti.

Yaşanan tüm sorunlara 1-2 gün içerisinde çözüm beklediklerini dile getiren Çıralı, aksi halde Ramazan’ın sorunlu başlayacağını ve Başbakan’dan bugün bir söz almak istediklerini bildirdi.

Açıklamanın ardından, fırıncılardan 5 kişilik bir heyet Başbakanlığa giderek hazırlanan yazıyı sundu.

İSTEDİKLERİ SÖZÜ ALDILAR...

Çıralı, çıkışta basına yaptığı konuşmada, yarın saat 12.00’de Başbakanlık’ta toplantıya çağrıldıklarını ve poşet, un, ekmekle ilgili konuların konuşulup, son şeklinin verilip Çarşamba günü Bakanlar Kurulu’ndan bir karar çıkarılacağı sözünü aldıklarını söyledi.

Çıralı, sadece bunlarla sınırlı olmamakla birlikte, un kalitesi, sürekliliği, rekabet sorunları ve köy fırınları gibi çözüm bekleyen birçok sorun daha bulunduğunu da sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 731 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler