1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Finlandiya senfonisi
Finlandiya senfonisi

Finlandiya senfonisi

SEVDİĞİM MAKALELERİM Ekim 2006 Yenidüzen Beş küsur milyonluk Finlandiya, ekonomik ve sosyal açıdan dünyanın en gelişmiş ülkelerindendir. Ama şimdilerde Finlandiya her yerdedir. 1995'te AB'ye girdiler. 2000 yılında Ta

A+A-

 

 

SEVDİĞİM MAKALELERİM

 

                         

 Ekim 2006 Yenidüzen

 

Beş küsur milyonluk Finlandiya, ekonomik ve sosyal açıdan dünyanın en gelişmiş ülkelerindendir. Ama şimdilerde Finlandiya her yerdedir.

1995'te AB'ye girdiler. 2000 yılında Tarja Halonen hanımı cumhurbaşkanı seçtiler (bundan önce dışişleri bakanıydı). 2006'daki seçimde de kadın cumhurbaşkanlarını son kez yerinde bıraktılar. ( Aynı kişi iki dönem seçilebilir)

 

On yıl önce, Sibelius Müzik Akademisi mezunu gençlerden oluşan çello grubu APOCALYPTICA, Metallica'nın parçalarını yorumlayarak dünyanın altını üstüne getirdi. Bu grup hala dünyanın en iyi ağır metal rock ekibi olarak biliniyor ve albümleri kapışılıyor.Finlandiya, bu yılki Erovizyon şarkı yarışmasını, canavar maskeli Lordi grubu hard rock parçasıyla kazanınca popülerliği daha da arttı.  

Siyasal açıdan ve Kıbrıs açısından sorarsanız, AB dönem başkanlığı ve Olli Rhen'in genişlemeden sorumlu komiser olması bu ülkeyi ve insanlarını hayatımızın parçası haline getirdi.

 

Şimdi Kıbrıs için çözüm önerisi hazırlamışlar. Ustalıklarını test etme imkanımız olacak. Bakalım bu utangaç ama atılgan ve iç enerji zengini, yüksek kaliteli diplomatlar bize yarayacak mı?

Öneriler ortaya çıktı çıkalı, aklım fikrim Finlandiyada. Ne oldu bu insanlara da dünyayı etkiler hale geldiler?

 

Eskiden; soğuk iklimi, geceyarısı güneşi, ormanları ve kesreste sanayii, saunası ve tabii Jean Sibelius'u biliniyordu. Sibelius'un senfonileri, keman konçertosu, konserlerin eksilmez parçalarıydı. Özellikle Fin epik destanı Kalevala'dan esinlenerek 1899'da bestelediği Finlandiya senfonisi, ulusal marşları gibidir. Nitekim uluslararası konferanslar hep Sibelius ile açılırdı. Halbuki AB dönem başkanlığını devraldıkları 1 Temmuz 2006'daki törende, Beethoven'ın 9. senfonisi ile Apocalyptica birlikte yer almış.

 

20 yıl önce gittiğim bu ülkenin-Helsinki'nin değerini farketmiştim. Zaten Avrupa'nın kuzey ülkeleri hem ekonomik hem de sosyal olarak çok gelişmiş. Helsinki'nin pahalılığına hayret etmiştim. Ama çok kazandıklarını bilince insan üzülmüyor. Mimarisi, cam ürünleri, ağaç eşyaları, donmuş nehrin yol olarak kullanılması, civciv sarısı saçlar be beyazların beyazı tene sahip insanların kibarlığı, Sibelius heykellerinin süslediği parklar, müzeler, Resmi diller Fince ve İsveç'ce yanısıra İngilizce'nin yaygınlığı, okuma/yazma oranının yüzde yüz olması, çiğ balık yenmesi, kadınlara seçilme hakkının 1906'da verilmesini, Ruslar'dan hoşlanmadıklarını unutmamışım. Bir de Helsinki/Stokholm arasında “SEALINE”nın günübirlik gemi turları. Geminin konfor ve izaz ikramı ömür boyu hatırlatacak güzellikteydi. 

 

Bu ülke ve insanları için olumsuz sayacağımız konulardan birisi ülkedeki alkol tüketimidir. Alkolik sayısı fazladır. Bu nedenle lokantalarda içkileri şişe ile değil duble duble satıyorlar. En üzücü durum,  Avrupa'da en fazla intihar vakasına sahip yer olmaları. İnsan bir neden bulamıyor. Bu kadar gelişmişlik, ekonomik/sosyal rahatlık varken insanlar niye intihar ediyor?

Coğrafyanın bu ülkeyi farklı kılan özellikleri var. Örneğin 20 Mayıs-24 Temmuz tarihlerinde güneş hep tepededir ve batmaz. 24 Kasım-20 Ocak tarihlerinde de güneş hep ufkun altındadır. Yani yoktur. Güneşle ilgili bu durumlar insanları bir şekilde etkiliyor mu? Ya da aşırı refah, modernleşme mi? Bilinmiyor..

Yazının sonuna gelirken Lordi grubunun Erevisyon'da kazandığı parçanın ismini düşündüm '' Hard Rock Halleluyah!''(Yaşasın Allah!) Dünyaca ünlü diğer müzik grupları Apocalyptica'nın anlamı ise ''dünyanın sonu ile ilgili vahiy'' olduğunu anımsadım.

Dua edelim, Finlandiya'nın sunduğu çözüm önerileri, Kıbrıs sorununun sonu ile ilgili vahiy olur. Bu ''ilahi'' momentumu da kaçırırsak Olli Rhen'in dediği gibi böyle bir fırsatı çok zaman sonra  yakalayabiliriz.

                                                              *******

Yazı Sonrası

Finlandiya’nın AB dönem başkanı olarak hazırladığı öneri: Türkiye, KC’ne limanlarını açacak, AB de Kuzey Kıbrısile doğrudan ticareti başlatacaktı. Mağusa limanı AB tarafından çalıştırılacak (Belki Ercan havaalanı da uluslararası uçuşlara açılacaktı) Maraş bölgesi BM kontrolüne geçecek ve oranın mülk sahipleri geri dönecekti.

Görüşmeler oldu..Ama her çözüm planı gibi bu plan da gerçekleşemedi..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1395 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler