1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Finlandiya da Loeb’in
Finlandiya da Loeb’in

Finlandiya da Loeb’in

Yedi kez Dünya Ralli Şampiyonu Fransız rallici Sebastian Loeb, Citroen DS3 WRC’si ile yüksek tempolu, süratli düzlükleri ve eşsiz zıplamaları ile ünlü Finlandiya Rallisi’nde üç günlük zorlu çekişmeyi kazanarak yenilmezliğini ve geçilmezliğini

A+A-

Yedi kez Dünya Ralli Şampiyonu Fransız rallici Sebastian Loeb, Citroen DS3 WRC’si ile yüksek tempolu, süratli düzlükleri ve eşsiz zıplamaları ile ünlü Finlandiya Rallisi’nde üç günlük zorlu çekişmeyi kazanarak yenilmezliğini ve geçilmezliğini bir kez daha herkese gösterdi. Üstelik en zorlu rakipleri Finli pilotları bir kez daha kendi evlerinde yenerek…

Ford’un genç pilotu Jari-Matti Latvala, Fiesta WRC’si ile tecrübeli rakibine karşı sonuna kadar savaştı, ancak podyumda 2’ncilikten öteye geçemedi. Rallinin ilk iki gününde takım arkadaşı Loeb’ün ardından 2’nciliği elinde tutarak Fransızlara 1-2’lik zafer sunmaya hazırlanan genç Fransız rallici Sebastien Ogier ise üçüncü gün Finli rakibinin atakları karşısında 3’ncülüğe geriledi.

Sebastian Loeb, dünya şampiyonasındaki kariyerinin 66’ncı zaferini kazandığı Finlandiya’da sergilediği performanstan ötürü en başta kendisinin memnun kaldığını söyleyerek rakiplerine gönderme yaptı. 2008 yılında da bu ralliyi kazanan Fransız rallici, rallinin ardından yaptığı değerlendirmede, “Üç gün boyunca yolu temizledik ama yine de kazandık; çünkü performansımızdan yana gerçekten çok mutluyum. Bu mükemmel bir ralli oldu” diye konuştu.

Aslında, 2011 Finlandiya Rallisi’nin gerçek kahramanı, yerel şampiyon Hirvonen oldu. İlk gün ikinci etapta yoldan çıkıp Fiesta WRC’sinin arka süspansiyonunu kırarak çok zaman kaybeden ve klasmanda 36’ncılığa kadar gerileyen Hirvonen,  ikinci gün geçilen 8 özel etabın 5’inde en hızlı zamanları kaydederek klasmanda aynı hızla yükselerek ikinci günü 6’ncı sırada kapamıştı. Finli pilot, üçüncü ve son günün 11 özel etabından 8’inde daha rakiplerini ardına taktı ve best time serileri ile Finli yarışseverleri hem mest etti, hem bir kez daha gönüllerini kazandı. Hirvonen, 22 etabından 13’ünde en iyi zamanları yaptığı ve belki de kazanacağı bir rallide ancak 4’üncü sırada finişe gelebildi.

 


 

Jr. Şevketoglu kovalıyor, yıldız kaçıyor

KKTC Ralli Şampiyonası’nın 5. yarısının ardından Ömer Yıldız ve Güner Şevketoğlu arasındaki fark gitgide kapanırken şampiyonanın heyecanı da buna paralel bir şekilde artmaya devam ediyor. Her iki yarışmacı arasında Dünya Oto Rallisi’nden önce 11,5 puan fark varken, Güner’in aldığı birinciliğin ardından fark 1,5 puan daha kapanarak 10 puana geriledi. Şampiyonanın bitimine 4 yarış daha kalırken bu yarışlardan 3 tanesi 0,5 katsayıyı bir tanesi ise bir katsayıyı bünyesinde bulunduracak.

KKTC Ralli Şampiyonası Puan Durumu (İlk 10)
1- Ömer Yıldız 77
2- Güner Şevketoğlu 67
3- Ahmet Şevketoğlu 50

4- Mustafa Yarkıner 39,5

5- Enver Celebi 38,5

6- Derviş Sütcüoğlu 37,5

7- Selen Bilgimer 30,5

8- Oğuz Akayoğlu 29,5

9- Nevzat Pusat Sancar 23,5

10- Tuğçe Kutluel 22,5

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 507 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler