1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Filtre için geri sayım
Filtre için geri sayım

Filtre için geri sayım

Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dinçyürek: “Teknecik'e filtre takılması için süreç başladı”

A+A-

Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hakan Dinçyürek, Teknecik Santrali'ne filtre takılması için sürecin başladığını belirterek, bunun çevre adına önemli bir kazanım olduğunu kaydetti.

Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Basın Bürosu’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Dinçyürek, her hafta mutat olarak çevre ile ilgili sivil toplum örgütleriyle gerçekleştirdikleri toplantılar çerçevesinde, bu hafta taşocakları konusunu değerlendirdiklerini kaydetti.

Taşocakları konusunda değişik fikirlerin bir arada tartışıldığı verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini söyleyen Dinçyürek, konunun bütün ülkede en çok gündeme gelen sıkıntılardan biri olması nedeniyle, sorunu sadece Bakanlık uhdesinde değil, konuyla ilgili bütün paydaşların görüşleri ile çözebileceklerini düşündüklerini ifade etti.

Ülkede bu anlamda yeni düzenleme ve uygulamalara ihtiyaç duyulduğuna vurgu yapan Dinçyürek, bu konuda görüş alışverişinde bulunmaya devam edeceklerini, bunun bir başlangıç olduğunu belirtti.

Farklı görüşler de olsa bütün görüşlerde doğruluk payları bulunduğuna işaret eden Dinçyürek, önemli olanın bu görüşlerden ortak bir payda sağlayabilmek olduğunun altını çizdi.

Dinçyürek, geçen hafta Bakanlar Kurulu’nda taşocaklarının sürelerinin uzatılması ile ilgili bir karar ürettiklerini anımsatarak, yeniden yapılanma sürecine kadar geçecek dönemde çok uzun işletme ruhsatlamalarının yapılmaması kararı aldıklarını belirtti.

Bakanlar Kurulu toplantısında Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) bütçesi görüşülürken, bütçede Teknecik Santrali’ne filtre takılması için kaynak ayrıldığını kaydeden Dinçyürek, 2015 yılı içerisinde Teknecik'e filtre takılma işlemi ile ilgili sürecin başladığını ifade etti. Yıl içerisinde ciddi, somut adımlar atılacağını belirten Dinçyürek, süreci yakından takip edeceklerini kaydetti.

Bunun çevre adına önemli bir kazanım olduğunu düşündüklerini belirten Dinçyürek, bu konudaki adımlarının devam edeceğini vurguladı.

(tak)

Bu haber toplam 941 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler