1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'FIFA’DAKİ HAKLARIMIZI TFF ENGELLEDİ'
FIFA’DAKİ HAKLARIMIZI TFF ENGELLEDİ

'FIFA’DAKİ HAKLARIMIZI TFF ENGELLEDİ'

Özel bir televizyon kanalında açıklamalarda bulunan Avukat Mustafa Asena, “Türkiye Futbol Federasyonu 1983 yılında FIFA’ya bir mektup gönderdi ve FIFA, özel haklarımızı iptal etti” dedi Kıbrıs Türk sporcuna büyük katkıları olan merhu

A+A-

 

 

 

 

Özel bir televizyon kanalında açıklamalarda bulunan Avukat Mustafa Asena, “Türkiye Futbol Federasyonu 1983 yılında FIFA’ya bir mektup gönderdi ve FIFA, özel haklarımızı iptal etti” dedi

 

Kıbrıs Türk sporcuna büyük katkıları olan merhum Ahmed Sami Topcan, özel bir televizyon programında bir kez daha anılırken, program için yapılan özel röportajlardan birinde, Avukat Mustafa Asena, Türkiye Futbol Federasyonu’nun 1983 yılında Dünya Futbol Federasyonu’na bir mektup gönderdiğini ve özel haklarımızın bu mektup nedeniyle iptal edildiğini iddia etti.

Merhum Ahmed Sami Topcan ile yıllarca birlikte çalışan Halil Atakan ve Şinasi Özdeş ile birlikte oğlu Nazım Topcan’ın da konuk olduğu “Ahmed Sami Topcan’ı Anıyoruz” adlı özel programda çeşitli röportajlara da yer verildi.

Özel röportajlardan birinin konuğu olan Av. Mustafa Asena, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’na verilen özel iznin iptal edilme sebebinin TFF olduğunu iddia etti.

1983 yılından istifa ettiği güne kadar birlikte çalıştığı Ahmed Sami Topcan’ın kişiliğinden övgü ile söz eden Asena, “Bu memleketin yetiştirdiği en büyük bürokratlardan biri idi. Bunu iftiharla söyleyebilirim” dedi ve uluslar arası tanınan bir olması yanında TFF’nin Fahri Temsilcisi olduğunu, bugünkünün tam aksine onlara yol gösterdiğini de anlattı.

Av. Mustafa Asena, TFF’nin 1983 yılında FIFA’ya bir mektup gönderdiğini ve KTFF’ye verilmiş olan Türkiye ve diğer ülkelerle futbol oynayabilmemiz yönündeki özel izin ve hakların iptal edildiğini açıkladı.

Çok iyi bir bürokrat olan Ahmed Sami Topcan’ın önderliğinde FIFA ile görüşmek üzere 15 günlüğüne İsviçre’ye gidildiğini ve haklarımızın arandığını anımsatan Asena, “O İnatçı, çalışkan ve azimli tavrı ile olmuştu. FIFA bizi itirazlarımızı görüşmek üzere İsviçre’ye davet etmişti. Maalesef İsviçre’ye gittiğimizde, FIFA’da bulunan Türk delegelerden, özellikle Necdet Çobanlı diye bir beyefendi, gündemde olmamıza rağmen bizim FIFA ile görüşmemizi engellemişti.

Ahmed Sami Topcan’ın uluslar arası federasyon temsilcileri tarafından tanınıyor olması işimizi kolaylaştırmıştı. O zaman Genel Sekreter olan bugünkü FIFA Başkanı Sepp Blatter ile görüşmek için sürekli FIFA’ya gidip gelirken; FIFA Başkanı Dr. Joao Havalange’ın bizleri merdivenleri çıkarken gördü ve yanımıza geldi. ‘Siz Ahmed Sami Topcan değil misiniz?’ dedi ve Ahmed Sami Topcan da kalkıp kendisini tanıttı. Nerede tanıştıklarını ve neden burada olduğumuzu söyledi. Ve…  Havalange bizi derhal Blatter ile görüştürdü. Bizler Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası ve haklarımızı götürmüştük, ona yasal haklarımız ve itirazlarımızı anlattık. Tabi ki, Blatter bize karşı ön yargılı idi. ‘Bu iddialarınız doğru olabilir’ dedi ve konuyu alt komiteye göndereceğini söyledi ve o günden beri iddialarımı alt komitede duruyor” şeklinde konuştu.

Kıbrıs Türk halkının bir yanlış bilgisini düzeltmek istediğini belirten Avukat Mustafa Asena, “Bizi futbol oynatmıyorlar, FIFA bize karşı falan deniyor. Aslında bizim haklarımızın gasp edilmesinin nedeni, TFF’nin FIFA yazmış olduğu bir mektuptur. İçeriğini bilmiyorum. Blatter de o mektuptan sonra ‘Mektupta böyle yazmıyor’ diyordu” dedi.

Daha sonra Türkiye basınında kendileri ile ilgili, “TFF’yi FIFA’dan attırmak için gittiler” diye haberlerin çıktığını da anımsatan Asena, Kıbrıs’a döndükleri zaman merhum eski Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş ile görüştüklerini ve durumu arz ettiklerini söyledi. “Milli menfaatlerimiz için bunu söylememiz gerektiğini söylemişti. Bizler de söylemedik. Nitekim başka bir şeyler bahane ederek istifa kararı aldık ve kısa bir süre sonra görevi bıraktık.”

“Nedenini bilmiyorum, ancak şu andaki KTFF’nun elinde bizim yazışmalarımız, belgelerimiz yok” diyen Asena, “Ambargonun nedeni önemli. Ambargoyu kim yapıyor? Kim engel oluyor? Neden yapılıyor? Bunların üzerine gidip, çözmeliyiz. İşte o zaman Kuzey Irak’a gidip, milli maç yapmamıza gerek kalmaz” diye devam etti.

 

AHMED SAMİ TOPCAN KİMDİR?

 

23 Ekim 1955’te kurulan Kıbrıs Türk Spor Teşkilatı Geçici Komisyonu’nun (5 Nisan 1959 yılında ismi Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu olarak değiştirildi) ilk başkanı olan Ahmed Sami Topcan, 30 yıl Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Başkanlığı yaptı.

1984 yılında Milli Olimpiyat Komitesi’ni kuran ve 1993 yılına kadar başkanlığı da yapan Ahmed Sami Topcan, 22 Eylül 1984 yılında verilen Spor Üstün Hizmet Ödülü’nü alan ilk kişi oldu.

5 Mayıs 1921 tarihinde dünyaya gelen Ahmed Sami Topcan, 4 Mayıs 2005 tarihinde Allahın rahmetine ulaştı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 507 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler