1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. FIFA ÜYESİ TAKIMLARLA OYNUYORLAR
FIFA ÜYESİ TAKIMLARLA OYNUYORLAR

FIFA ÜYESİ TAKIMLARLA OYNUYORLAR

Kuzey Irak’ın Erbil şehrinde 5-10 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek VIVA Dünya Kupası’na katılacak olan KKTC Milli Futbol Takımı hazırlıklarını sürdürürken, turnuvaya ev sahipliği yapacak olan Irak Kürdistan takımı hazırlıklarını FIFA

A+A-

 

 

5’inci VIVA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak olan Irak Kürdistan Milli Takımı, FIFA’nın tanıdığı takımların yer aldığı ve Filistin’de düzenlenen 2012 Al Nakba Kupası’nda Tunus, Ürdün ve Filistin gibi takımlarla mücadele ediyor

 

Geçtiğimiz ay Kürt yönetiminin Futbol Federasyonu Sekreteri Selam Hüseyin’in FIFA tarafından tanındıklarını açıklaması, ardından FIFA’nın bunu yalanlayarak Al Nakba Kupası’na katılmasına karşı çıkmasına rağmen bu turnuvaya katılan Kürdistan’ın tanınıp tanınmadığı soruları akla geliyor

 

YENİDÜZEN Spor Servisi

 

Kuzey Irak’ın Erbil şehrinde 5-10 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek VIVA Dünya Kupası’na katılacak olan KKTC Milli Futbol Takımı hazırlıklarını sürdürürken, turnuvaya ev sahipliği yapacak olan Irak Kürdistan takımı hazırlıklarını FIFA’nın tanıdığı ülkelerin yer aldığı dostluk turnuvası olan 2012 Al Nakba Kupası’nda gerçekleştiriyor.

 

FIFA ÜYESİ TAKIMLARLA OYNUYORLAR

 

Filistin’de her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl 14-23 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen Al Nakba Kupası’nın amacı Asya ve Afrika ülkeleri arasındaki dostluğu pekiştimek. Turnuva bir dostluk turnuvası olarak düzenlenmesine karşın FIFA’nın tanıdığı bir turnuva olarak dikkat çekiyor. Bu yıl turnuvaya Afrika kıtasından Moritanya ve Tunus katılırken, Asya Kıtası’ndan Ürdün, Endonezya, Pakistan U22, Vietnam U19 ve Sri Lanka gibi federasyonlarını FIFA’nın tanıdığı ülkelerin yanı sıra Kuzey Irak’ta bölgesel kürt yönetiminin oluşturduğu Irak Kürdistan takımının da yer alıyor olması dikkat çekiyor. Irak Kürdistan takımının FIFA’nın tanımadığı ülkelerin mücadele edeceği VIVA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak olması yanında, halen devam etmekte olan turnuvada mücadele etmesi sonrası FIFA tarafından tanınıp tanınmadığı sorusu akla geliryor.

 

TANINMA-TANINMAMA KARGAŞASI

 

Geçtiğimiz nisan ayında Kürt yönetiminin Futbol Federasyonu Sekreteri Selam Hüseyin, tarihte ilk kez futbol takımlarının FIFA tarafından resmi olarak tanındığını açıklamış ve Filistin’de düzenlenen turnuvaya katılacaklarını belirtmişti. Bu açıklamanın ardından bir gün FIFA bir açıklama yayınlayarak bu iddiaları yalanlamış ve Kürdistan Milli Takımı’nın Filistin’de düzenlenecek turnuvaya katılmasını onaylamadığını belirtmiş, bölgede tek tanıdıkları federasyonun Irak Futbol Federasyonu olduğunun altını çizmişti. Yaşanan bu gelişmelere rağmen Kürdistan Milli Takımı halen devam etmekte olan 2012 Al Nakba Kupası’nda FIFA’nın tanıdığı takımlarla mücadele ediyor.

 

“KÜRDİSTAN FIFA ŞAMPİYONASINDA YARI FİNALDE”

 

Türkiye gazetelerinden Hürriyet yazarı Zeynep Gürcanlı, yaşanan bu gelişmelerle ilgili olarak dün “KKTC’ye spor ambargosu sürerken, Kürdistan FIFA şampiyonasında yarı finalde” başlıklı haberi ile adanın kuzeyine uygulanan ambargolar ve Kürdistan’ın Al Nakba Kupası’nda yer alışını kaleme aldı.

Gürcanlı yazısında “Kıbrıslı Türkler, ambargo nedeniyle ne bireysel bazda, ne de takım olarak hiçbir uluslararası karşılaşmaya, turnuvaya katılamıyorlar” derken, “Her yıl Asya ve Afrika ülkeleri arasında düzenlenen dostluk karşılaşmalarından oluşan, FIFA onaylı NAKBA turnuvasına bu yıl 9 takım katıldı. Aralarında Kürdistan Milli Takımı da vardı. Kürdistan, Moritanya ve Endonezya ile oynadı, avrerajla kendi grubundan birinci çıktı. Şimdi yarı finalde Filistin ile karşılaşacak. Turnuvaya ayrıca Pakistan, Vietnam, Tunus, Sri Lanka ve Ürdün de katılıyor” diye belirtti.

Gürcanlı’nın yazısının son bölümünde ise şu açıklamalara yer veriyor: “Sonuç şu:

Kürdistan resmen bağımsız değil, Irak’a bağlı bir özerk bölge. Ama FIFA onaylı bir turnuvada top koşturabiliyor bu takımın oyuncuları. Oysa KKTC’nin, Kıbrıslı Türk gençlerin böyle bir şansı hiç olmadı. KKTC için böyle bir turnuvaya katılmak için tek yol, Kıbrıslı Rumların kontrolündeki “Kıbrıs Futbol federasyonunu” tanımaktan geçiyor. Kendi bağımsızlığından resmen vazgeçerek... Gelinen bu noktada, Kıbrıs konusunu sanırım hepimizin biraz daha düşünmesi gerekiyor...”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1289 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler