1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. FETİH 'GERDİ'...
FETİH GERDİ...

FETİH 'GERDİ'...

Okulların savaş ve şiddet sahnelerinin bol olduğu FETİH filmine öğrencileri götürmesinin yankısı sürüyor.

A+A-

 

 

Canbulat Müdürü: “Veliler istedi, izin verdi”

 

Okulların savaş ve şiddet sahnelerinin bol olduğu FETİH filmine öğrencileri götürmesinin yankısı sürüyor.

Mağusa Canbulat Özgürlük Ortaokulu’nun öğrencilerinin geçtiğimiz gün öğleden sonra söz konusu filme götürüldüğü haberine Okul Müdürü Gülyüz Debeş’ten tepki geldi.

Filme sadece orta ikinci sınıfların götürülmesine velilerin tepki gösterdiğini söyleyen Müdür Debeş, “Veliler neden okul saatinde tüm çocukları götürmediğimize tepki gösterdi” şeklinde konuştu.

 

“BAKANLIK’TAN İZİN ALDIK”

Okulun öğrencilerinin bakanlığın da onayı Din Eğitimi öğretmenlerinin eşliğiyle filme gittiği yönündeki YENİDÜZEN’in haberinin yanlış olduğunu söyleyen Okul Müdürü Debeş, “Din Eğitimi öğretmenlerinin haberi bile yok” dedi.

“Bunlar 13-14 yaşında çocuklar… Bakanlıktan da izin alarak filme götürdük” diyen Okul Müdür Gülyüz Debeş, velilerin de izin verdiğini, izin kağıtlarını doldurduğunu ve parayı da ödediğini belirtti.

 

“ÇOCUKLAR ÇOK DAHA KÖTÜSÜNÜ İZLER…”

Uzun yıllardır eğitimcilik yaptığını ve çok duyarlı olduğunu ifade eden Canbulat Ortaokulu Müdürü Gülyüz Debeş, “Çocuklar sinemalarda, televizyonlarda çok da kötü filmler izliyor. Bu konuda çok hassasız” şeklinde konuştu.

 

KORKU VE ŞİDDET!
Filmin afişlerinde ise ‘yasal uyarı’ dikkat çekiyor. 7+ için izlenmesinin uygun olduğu belirtilen filmde, 13A ve şiddet uyarısı da var.
13A uyarısı, 13 yaşına kadar olan çocukların yalnızca "aileleri ile birlikte" filmi izleyebileceklerini anlatıyor.
Bir ‘savaş filmi’ olan Fetih 1453’ün ‘Korku ve şiddet’ içerikli olduğu da filmin tanıtımlarında belirtiliyor.
Film, Almanya'da "16 yaş altındaki çocuklara" yasaklandı.

 

İLKÖĞRETİM DAİRESİ: “BAKANLIĞIN ‘İZLETİLSİN’ TALEBİ YOK”

Hatırlanacağı üzere Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı, İlköğretim Dairesi Müdürü Bumin Paşa ise, bakanlığın ‘film izletilsin’ talebi veya telkini olmadığını ifade etmişti.

Müdür Paşa’dan alınan bilgiye göre, çocuklar ‘Okul Müdürü ve öğretmenlerinin insiyatifinde’ , ‘Velilerden izin alınarak’ filme götürülmüştü.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1161 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler