Fetih

Fetih

Başlıktan yola çıkarak sinema filmiyle ilişki kurmayın çünkü eğitimden yola çıkarak böyle bir saptamada bulundum. *** 4+4+4 Eğitim Sistemi Türkiye’de tartışılıyor. Türkiye’de tartışılan, konuşulan, uygulanmaya çalışılan her şey ardından bur

A+A-

 

 

Başlıktan yola çıkarak sinema filmiyle ilişki kurmayın çünkü eğitimden yola çıkarak böyle bir saptamada bulundum.

***

4+4+4 Eğitim Sistemi Türkiye’de tartışılıyor.

Türkiye’de tartışılan, konuşulan, uygulanmaya çalışılan her şey ardından buraya da gelmeye adaydır. Hatta adaylıktan da ötedir.

Nedir bu yeni eğitim sistemi?

Daha önce 8 yıllık kesintisiz eğitim şimdi 12 yıla çıkartılıyor. Böyle deyince “e ne güzel işte” diyebilirsiniz ama öyle değil. Çünkü bu sisteme 4+4+4 denmesinin nedeni ilk dört senelik eğitimden sonra çocukların mesleğe yönlendirilme durumu olabilir ve istenirse ilk dört seneden sonra dışarıdan yani açık öğretimden eğitime devam edebilir deniyor.

Böyle bir uygulamanın ilk akla getirdiği şey özellikle kız çocukların kuran kurslarına, imam hatip liselerine yönlendirilmesi oluyor. Bu konuda gelen tepkiler AKP hükümetinin bu konuda geri adım atmasına neden oluyor ve “hade ikinci dört yıllık dönemin sonunda olsun mesleki eğitime yönlendirme” deniyor.

Bir de bu yeni uygulamayla ilköğretime başlama yaşının 5 olması öngörülüyordu. Bu konuda gelen tepkiler de bu yaştan da vazgeçilmesine neden oldu.

Ve tabii bu değişikliklerle imam hatip mezunlarının, ilahiyat mezunlarının üniversiteye girişte diğer lise mezunları gibi aynı katsayıyla eşit şekilde üniversiteye girmeleri planlanıyor.

Ancak bu handikap daha önceden giderilmesine rağmen TC Başbakanı Erdoğan, yeni sistemi savunurken hâlâ bunu örnek gösteriyor;

“Beni de üniversiteye almamışlardı, şimdi bunu ortadan kaldırıyoruz” demeye devam ediyor, ajite yöntemiyle ilahiyat, imam hatip eğitimi dönemini açmaya çalışıyor.

Şimdi buraya kadar bu yeni eğitim sistemiyle ilgili Türkiye’deki gelişmeleri anlatmaya çalıştım. Çünkü bu tartışmalar sonunda sistem uygulanmaya başlarsa elbette ki Kıbrıs’ın kuzeyine getirilmesi de çok zaman almaz. Hatırlayacaksınız, ‘uyum’ adı altında ilk öğretimin 6 yıldan beş yıla düşürülmesi, ondan sonra hatanın fark edilmesi ile yine Türkiye’ye uyum sağlanması için liseye bir hazırlık sınıfı konması, bütün kitapların Türkiye’den getirilmesi, Kıbrıs’taki çocukların Türkiye’de okuyormuş gibi eğitim görmeleri, kitapların arkasında “haydi kızlar okula” kampanyalarının olduğunu biliyorsunuz.

Bu uygulamanın ülkemize gelmesini beklemeden eğitimcilerimizin bu sistemi inceleyerek görüşlerini ortaya koymaları gerekmektedir. Herşey olup bittikten sonra gelen tepkiler bir işe yaramaz. Belki iyi yönleri de vardır ama bildiğimiz kadarıyla getirilmeye çalışılan eğitim sistemini halen uygulayan dünyada hiçbir ülke yok.

Tekrarlamakta yarar var; Eğitimcilerimiz bu sistemi anlatmalı, getirileni uygulamak niyetinde olanları şimdiden uyarmalı.

AKP bu sistemi uygulamakta kararlı. Kız çocukların okutulmak istenmediği eleştirilerine yanıt olsun diye “kız çocuklarınızı okutun” mesajının verildiği ve direkt olarak TC Başbakanı’nın, Eğitim Bakanı’nın rol aldıkları reklamlar oynatılmaya başlandı tv kanallarında...

Biliyorsunuz bizde reklama da gerek yok. “Bunu yapacaksınız” denmeyi hazırda bekleyen seçtiklerimiz var ne yazık ki!

Ne, biz ister miyiz, ne, bize uyar mı, ne, bizim kültürümüz, sosyal yaşamımız bunları kaldırır mı? araştırmasına gerek yok.

Fetih zihniyetini başka ülkelerde uygulamaya çalışanları hazırda bekleyen, “Sen yolla ben uygularım abi” diyen siyasilerimiz bol.

***

PAZAR GÜN FAŞİZM YAŞANDI;

Pazar gün TBMM Eğitim Komisyonu’nda faşizm yaşandı. AKP’li milletvekilleri Komsyonu işgal etti, muhalefet milletvekillerine komisyonda oturacak yer bile bırakmadı. Salona bile giremeyen muhalefet milletvekillerine rağmen AKP’li komisyon başkanı acele acele okuduğu maddeleri, AKP’li üyelere onaylattı, günlerdir görüşülen ve 26 maddeden sadece 6’sı onaylanan maddelerin kalan 20’si yarım saat içinde kabul edildi.

İşte AKP, istediği şeyi artık böyle uygulamaya koyuyor Türkiye’de… Böylesine faşizanca uygulatmaya giriştiği bir isteğine biz çoktan hazırız! Hade bir kez daha hayırlısı…

***

Külliyeler, camiler, kuran kursları, paketler, emirler, sövmeler, aşağılamalar ve gelecek olan 4+4+4’ler…

Bunun tek bir adı var.

Fetih.       

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 685 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler