1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'FESTİVAL', LTB KRİZİNİN KURBANI OLDU
FESTİVAL, LTB KRİZİNİN KURBANI OLDU

'FESTİVAL', LTB KRİZİNİN KURBANI OLDU

İlki 10 yıl önce düzenlenen Lefkoşa Uluslararası Halk Dansları Festivali’nin uluslararası boyutu bu yıl, ana sponsor Lefkoşa Türk Belediyesi’nin içerisindeki mali krizden dolayı iptal edildi

A+A-

 

 

İlki 10 yıl önce düzenlenen Lefkoşa Uluslararası Halk Dansları Festivali’nin uluslararası boyutu bu yıl, ana sponsor Lefkoşa Türk Belediyesi’nin içerisindeki mali krizden dolayı iptal edildi.

Peru, Endonezya, Macaristan, İspanya ve Türkiye’den festivale katılmayı planlayan ekiplere festivalin uluslararası boyutunun iptal edildiği bildirildi. 26-31 Ağustos arasında yer alacak festivalde, sadece yerli ekipler yer alacak.

Lefkoşa Uluslararası Halk Dansları Festivali’ni düzenleyen, Lefkoşa Folklor Derneği (Folk-Der), Folklor ve Gençlik Merkezi (FOGEM), Gençlik Merkezi ve Halk Sanatları Vakfı (HASDER) Başkanları FOGEM Merkezi’nde ortak basın toplantısı düzenleyerek alınan kararı açıkladı.

Dört örgüt adına FOGEM Başkanı Salahi Döşemeci tarafından okunan ortak açıklamada, Uluslararası Lefkoşa Halk Dansları Festivali’nin, “Belediyemizin içerisine düşmüş olduğu ekonomik durumu ve son yaşanan gelişmeleri göz önüne alarak festivalimizi bu yıl sadece yerel ekiplerle ve derneklerimizin kendi maddi imkanları ile gerçekleştirmek üzere karar almış bulunuyoruz” denildi.

Alınan kararla, hem Türkiye Uluslararası Festivaller Birliği ile Uluslararası Folklor Organizasyonuna kaşı sorumlulukların kısmen yerine getirileceği hem de LTB adına 100 bin TL tasarruf sağlanmış olunacağı belirtildi.

Açıklamada, söz konusu festivalin, 10 yıl önce hayata geçirilen, toplumsal hayatın içerisinde yerini alan, Lefkoşa halkına farklı kültüreli getiren, 8 yılda 40 yabancı ekibin KKTC’ye gelmesine vesile olarak ülkenin tanıtılmasına katkı yapan bir etkinlik olduğu kaydedildi.

ERSOY

LTB Kültür Sanat Koordinatörü Yaşar Ersoy ise, LTB’deki sorununun belediye boyutunu aşarak ülkesel bir sorun olduğunu, muhalefet ve iktidardaki tüm kesimlerin bir araya gelerek soruna çözüm bulması gerektiğini vurguladı.

Ersoy, “LTB’de yaşanan ekonomik sorununun bir yansıması da, 10 yıldır yapılmakta olan, Kıbrıs Türk kültürün tanıtılmasında önemli rol oynayan festivalin uluslararası boyutunun yitirilmesidir” dedi.

Bir kentin kimliğini ortaya koyan unsurların en önemlisinin sanat ve kültür olduğunu belirten Ersoy, gösterdikleri anlayış ve festivali her şeye rağmen yerel ekiplerle gerçekleştirme yönündeki girişimlerinden dolayı 4 derneği takdir ettiğini belirtti.

KATİPOĞLU

Ana sponsorsuz festivalin düzenlenmesinin sakıncalarının ne olacağı sorusuna, FOLK-DER Başkanı Ali Katipoğlu ise, festivalin belirlenen bütçenin altında düzenlenmesinin, kalitenin düşürülmesi anlamına geleceğinden, bunun ülkenin aleyhine bir durum yaratacağını kaydetti.

Festivalin uluslararası boyutunun iptal edilmesinin olumsuz yankılarının yaşanabileceğini de ifade eden Katipoğlu, düzenleyici derneklerin uluslararası folklor örgütleri nezdinde güvenirliğini yitirebileceğini de kaydetti.

Katipoğlu, gelecek yıl festivali uluslararası boyutuyla düzenlemek için, sponsor çalışmalarına en erken zamanda başlanacağını da kaydetti.

 

 

 

 

Bu haber toplam 566 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler