1. HABERLER

  2. KÜLTÜR & SANAT

  3. Festival, devam ediyor
Festival, devam ediyor

Festival, devam ediyor

Nohutlu Pilav ve İskele ’ye özgü acuva tatlısı dağıtıldı

A+A-

 

3 Temmuz’da başlayan 47. İskele Festivali, halkın yoğun katılımı ile devam ediyor. Dün akşam İskeleli müzisyenlerin sahne aldığı Larnakalılar gecesine ev sahipliği yapan İskele Festivali’nde, unutulmaz bir gece yaşandı.  Konseri izlemeye gelenlere nohutlu pilav, ayran ve İskele’ye özgü acuva tatlısı ikram edildi.

Nostalji Rüzgârı esti

İskele Belediyesi ve Larnakalılar Derneği’nin organizasyonu ile gerçekleşen Hüseyin Kıral’ın sunduğu Larnakalılar Gecesi, Festival Alanına gelenlere müzik ziyafeti sundu. Ayhan Başkal, Kubilay Aşık ve Fadıl Başkal’ın sahne aldığı gecede nostalji rüzgarı esti. Halkın yanı sıra konseri izlemeye gelenler arasında İskele Kaymakamı Ahmet Cenk Musaoğulları, Girne Kaymakamı Mehmet Envergil,  İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu eşi Ayşe Sadıkoğlu ile Larnakalılar Derneği Başkanı Göksel Saydam da vardı.

Alkışlar İskeleli müzisyenler için

İskele’nin yöresel lezzetlerinden olan Nohutlu pilav ve acuva tatlısının ikram edildiği gecede, “Ayhan Başkal, Kubilay Aşık ve Fadıl Başkal”ın yer aldığı İskeleli Müzisyenlerin seslendirdiği şarkılar büyük beğeni ve alkış topladı.

Rezvan Kurşiniler de unutulmadı

Geçtiğimiz yıl aramızdan ayrılan İskeleli şarkıcı Rezvan Kurşiniler de unutulmadı. İskele’nin sevilen ismi; Rezvan Kurşiniler’in sesinden dinletilen şarkı duygu dolu anların yaşanmasına neden oldu. Şarkıya eşlik eden müzisyen aynı zamanda İskele Belediyesi Meclis Üyesi olan Kubilay Aşık gözyaşlarını tutamadı. Gecede Kıbrıs’ın en ünlü kemancısı Kurşiniler Grubunun olmazsa olmazı İbrahim Kurşuniler de müzik ziyafeti sundu

Gecede İskele Belediyesi’nin korosu da sahne aldı

Geceyi unutulmaz kılan bir diğer etkinlik ise İskele Belediye Korosu’nun seslendirdiği şarkıydı. Müdür Vekili Tahir Musalar - eşi Sümer Musalar, Belediye Meclis Üyesi Kubilay Aşık - eşi Aydın Işık, müzisyenler Ayhan Başkal – eşi Şenay Başkal, Fadık Başkal, Ertay Kızıl ve Aysun Yılmabaşar’dan oluşan koro şarkılarıyla geceye ayrı bir renk kattı.

Saydam: “Amaç; Larnakalıları bir araya getirmek”

Gecenin sonunda konuşmalar da yapıldı. İlk olarak konuşan isim Larnakalılar Derneği Başkanı Göksel Saydam oldu. 2008 yılında kurulan Larnakalılar Derneği’nin amacının gelenek, görenek ve kültürlerini yaşatmak olduğunu ifade eden Saydam, Larnakalıları bir araya getirmek için bu tür etkinlikler düzenlediklerini ifade etti.
İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu da konuşmasına bir müjde vererek başladı. 2016 İskele Festivali kapsamında Larnakalılar Gecesini Makenzi Halk Plajında yapacaklarının sözünü verdi.

Bu haber toplam 894 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler