1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. FESTİVAL BAŞLIYOR
FESTİVAL BAŞLIYOR

FESTİVAL BAŞLIYOR

Mağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, bu sabah düzenlediği basın toplantısında, bu yıl 21 Haziran - 11 Temmuz 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilecek “Mağusa Kültür Sanat Festivali” hakkında bilgi verdi. Basın toplantısının tam metni şöyle

A+A-

 

Mağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, bu sabah düzenlediği basın toplantısında, bu yıl 21 Haziran - 11 Temmuz, tarihleri arasında gerçekleştirilecek “Mağusa Kültür Sanat Festivali” hakkında bilgi verdi.

 

Basın toplantısının tam metni şöyle;

“Kıbrıs’ın en büyük ve en kapsamlı kültür sanat organizasyonu olan Uluslararası Mağusa Kültür Sanat Festivali, bu yıl 16 yaşına giriyor. Ülkemizde bir benzeri daha olmadığı için “Kıbrıs’ın Festivali” olarak isimlendirdiğimiz Uluslararası Mağusa Kültür Sanat Festivali hem düzeyiyle, hem de yaşı nedeniyle, Akdeniz'in en saygın uluslararası organizasyonları arasında yer almaktadır. Festivalimizin yıllar içinde sağladığı prestijle, sanatçıların hiç tereddütsüz katılma kararı verdiği bir organizasyon halini alması, bizleri çok mutlu etmektedir. Biz daha duyurusunu resmi olarak yapmadan, anlaştığımız etkinlikler sanatçıların yıllık programları arasında yer almakta ve hayranları tarafından takip edilmektedir. Bu konuda aldığımız yığınla teşekkür mesajı, yaptığımız işe olan bağlılığımızı artırmakta ve mutluluğumuzu gururla birleştirmektedir. Kıbrıs’ın Festivali’nin sanatçıların referans gösterdiği bir kültür sanat kurumu olması, sadece bizim için değil, Kıbrıslı Türkler için de bir gurur kaynağıdır.

İlk kez düzenlendiği 1995 yılından beridir, festivali 400 bini aşkın kültür sanat dostu izledi. 150’ye yakın etkinlikte, 450’den fazla sanatçı festivale konuk oldu. İlk adı “Uluslararası Mağusa Kültür Sanat ve Turizm Festivali” olan ve daha sonra şimdiki adını alan festivalimiz, aslında gerçek anlamda turistik bir enstrüman olmuştur. Özellikle son beş yıldır turistik promosyon olarak kullanılmakta ve seyirci kitlesi gerçek anlamda uluslararası nitelik taşımaktadır.

Bu yıl 16. Uluslararası Mağusa Kültür Sanat Festivali 21 Haziran – 11 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Festivalin bu yılki bütçesi 600 bin TL olarak öngörülmüştür. Uluslararası Mağusa Kültür Sanat Festivali, profesyonel bir ekip tarafından hazırlanmaktadır. Avrupa’nın, Türkiye’nin ve ülkemizin en seçkin kuruluşları festivalin ajanslık hizmetlerini ve lojistik gereksinimlerini karşılamaktadır.

Festivalde uluslararası alanda ses getirecek etkinliklerin yer alabilmesi için, yıllardır özel bir çaba sergilemekteyiz. Uluslararası üne sahip pek çok sanatçı ve topluluğun Kuzey Kıbrıs’tan geçmesini sağlayarak, ülkemizin kültürel zenginliğine katkıda bulunduğumuz için çok mutluyuz. Yine her yıl ülkemizde kültür sanat üretiminde bulunanların, dünya starları ile aynı sahnede yer almasını sağlayarak, toplumsal ufkumuzun genişlemesine katkı sağladığımız için de ayrıca mutluyuz.

Bu yıl yine, dünyada ses getirecek düzey ve kalitede bir organizasyona imza atıyoruz. Ülkemizin, Türkiye’nin ve dünyanın hayranlıkla izlediği ünlüler ve efsaneler, 21 Haziran ile 11 Temmuz arasında Salamis Antik Tiyatro’nun büyüleyici atmosferinde ve yıldızların altında hayranlarıyla buluşacak. Festivalin bütün etkinlikleri saat 21:00’de başlayacak.

Uluslararası Mağusa Kültür Sanat Festivali, 21 Haziran’da Türk Popunun en güçlü erkek sesi Levent Yüksel konseri ile başlayacak. 25 Haziran’da İstanbul Şehir Tiyatroları Kıbrıslı Sanatçı Hüseyin Köroğlu yönetimindeki Arka Bahçe adlı oyunu sahneleyecek. 27 Haziran akşamı Kıbrıs’ta yer yerinden oynayacak ve Klasik Rock müziğin dünyadaki en bilinen grubu Apocalyptica Kıbrıs’ta konser verecek. 28 Haziran akşamı, ülkemizin efsanevi müzik grubu Sıla 4 festivale özel bir konserle unutulmaz bir geceye ev sahipliği yapacak. 3 Temmuz’da caz müziğe Kıbrıs’ta yeni bir soluk veren iki toplumlu Cyprus Jazz Band konseri yapılacak. 5 Temmuz akşamı Çok Güzel Hareketler Bunlar ile BKM Mutfak oyuncuları festival dostlarına kahkaha dolu bir gece yaşatacak. Ünlü Caz Piyanisti Aziza Mustafa Zadeh, 6 Temmuz akşamı, onu yıllardır bekleyen Kıbrıslı hayranlarıyla buluşacak. Klasik müziğe özel bir yorum getiren Pagagnini Topluluğu, 9 Temmuz’da vereceği konserle 7’den 77’ye herkese klasik müziği bir kez daha sevdirecek. 16. Uluslararası Mağusa Kültür Sanat Festivali, ilk kez konuk oldukları 2008’den beridir arkası kesilmeyen yoğun istekler üzerine bu yıl yeniden programımıza almak zorunda kaldığımız Flamenko’nun prensleri Los Vivancos’un muhteşem dans gösterisi ile sona erecek.

Sanat kalitesi ve bütçe büyüklüğüyle adanın tek ve en büyük uluslararası festivali olan Mağusa Kültür Sanat Festivali’nin bu yıl sponsorlarımızın sağladıkları değerli katkılar olmaksızın gerçekleşmesi mümkün değildi.

Kıbrıs’ın Festivali bu yıl “Platin Sponsor” olarak isimlendirdiğimiz LİMASOL TÜRK KOOPERATİF BANKASI’nın ana sponsorluğunda ve

Altın Sponsorlarımız KOMBOS OTOMOTİV, NORTHERNLAND CONSTRUCTION, ŞEVKETOĞLU LIMITED ile

Gümüş Sponsorlarımız BAŞMAN GROUP OF COMPANIES, SERENA BUTİK, ERMATAŞ, DAĞLI SİGORTA, DERYA BUTİK, MESAN CONSTRUCTION, M. HACIALİ İŞLETMELERİ, ÖZOK GROUP ve TÜRKİYE İŞ BANKASI’nın çok değerli katkılarıyla gerçekleştiriliyor.

Festivalimize DENİZ PLAZA ve KUZEY KIBRIS TURKCELL de katkıda bulunmaktadır. Kendilerine teşekkür ederim.

16. Uluslararası Mağusa Kültür Sanat Festivali’nin resmi içeceği PEPSİ olup, çok değerli katkıları nedeniyle Ektam Kıbrıs Limited’e teşekkür ederim.

Uluslararası Mağusa Kültür Sanat Festivali’nin bu yılki konaklama sponsoru ARKIN PALM BEACH HOTEL’e konukseverlikleri ve katkıları için çok teşekkür ederim.

16. Uluslararası Mağusa Kültür Sanat Festivali’nin bu yılki afişini yine Doç. Dr. Senih Çavuşoğlu ve Anastasia Artyukhova hazırladı. Yaratıcı çalışmaları için kendilerine çok teşekkür ederim.

 

Uzun ve keyifli bir çalışma döneminin ardından, yine etkisi ülke sınırlarımızı aşacak bir festival programını halkımızla buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu programa hak ettiği ilginin gösterilebilmesi ve Kıbrıs’ın Festivali’nin her yıl daha da büyüyerek devamı için sizlerin ve bağlı bulunduğunuz medya kurumlarının da katkısı paha biçilmezdir. Hem bugün bizlerle birlikte olduğunuz, hem de festival etkinliklerimizin halkımızla buluşmasına sağlayacağınız değerli katkılar için sizlere de sonsuz teşekkürlerimi sunarım.”

 

 

 

 

 

 

 

16. ULUSLARARASI MAĞUSA KÜLTÜR SANAT FESTİVALİ

SALAMİS ANTİK TİYATRO

Saat:21.00

21 Haziran - 11 Temmuz 2012

SANATÇI

TARİH

BİLET FİYATI

LEVENT YÜKSEL

21 Haziran Perşembe

20 TL

İSTANBUL ŞEHİR TİYATROLARI

(Arka Bahçe)

25 Haziran Pazartesi

20 TL

APOCALYPTICA

27 Haziran Çarşamba

30 TL

SILA 4

28 Haziran Perşembe

10 TL

CYPRUS JAZZ BAND

3 Temmuz Salı

10 TL

ÇOK GÜZEL HAREKETLER BUNLAR

5 Temmuz Perşembe

30 TL

AZİZA MUSTAFA ZADEH TRIO

6 Temmuz Cuma

20 TL

PAGAGNINI

9 Temmuz Pazartesi

20 TL

LOS VIVANCOS

11 Temmuz Çarşamba

20 TL

 

Tüm Etkinlikler için geçerli tek kişilik Kombine Bilet Fiyatı 100 TL olup, %45 indirim uygulanmaktadır

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1445 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler