1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Feminist Atölye 2012 AWID Formuna gidiyor!
Feminist Atölye 2012 AWID Formuna gidiyor!

Feminist Atölye 2012 AWID Formuna gidiyor!

Feminist Atölye: Biz yine rahat durmadık; sözümüzü ve sesimizi uluslararası feminist gruplarla buluşturmak için bohçaları topladık

A+A-

Feminist Atölye (FEMA)

info@feministatolye.org

 

 

 

Sevgili FEMA okuyucuları,

Biz yine rahat durmadık; sözümüzü ve sesimizi uluslararası feminist gruplarla buluşturmak için bohçaları topladık. Bu yıl 19-22 Nisan tarihleri arasında, İstanbul’da düzenlenecek olan AWID Formu’na gidiyoruz. Kadın hakları, feminist politika, uluslararası kalkınma ve sosyal adalet alanında çalışan aktivist, akademisyen ve meslek sahibi grupların katılacağı bu forumda, sadece dünyayı kasıp kavuran neoliberalizm, milliyetçilik, muhafazakârlık, militarizm gibi sorunlara çözüm aramakla kalmayıp, küresel eylem planlarına ve kampanyalara dâhil olacağız. Yaşasın küresel feminist dayanışma!

 

AWID (ASSOCİATİON FOR WOMEN’S RİGHTS İN DEVELOPMENT) NEDİR?

Kalkınmada Kadın Hakları Derneği (AWID) kadın hakları savunucusu, kuruluşu ve hareketlerinin uluslararası düzeyde kadın haklarını etkin bir şekilde ilerletmesi için sesini, erişim alanını ve etkisini güçlendirmeye çalışan, üyelik esasına dayanan uluslararası feminist bir kuruluştur. AWID kadın hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliğini ilerletmede değişiklik sağlayacak kolektif güç inşasına kuvvetle inanmaktadır. Bu inanç, eylem araştırması ve bilgi üretme, önde gelen kuruluşları etkileyecek savunu faaliyeti, enformasyon paylaşımı ve ittifak kurma, köprüler kurarak parçalanmayı aşmak üzere diyalog ve stratejik görüşmeler yürütmeyi de içeren tüm stratejilerimizin merkezinde durmaktadır. AWID çalışmaları Stratejik İnisiyatifler adı verdiği yapılanma üzerinden yürütülüyor. Uluslararası Forum’a ek olarak içerdiği inisiyatifler şunlardır:

·        Kadın Hakları Nereden Para Bulmalı?

·        Köktendinciliğe Direnmek ve Karşı Çıkmak,

·        Kadın Hakları için Kalkınma Aktörleri ve Pratiklerini Etkilemek,

·        Genç Feminist Aktivizm,

·        Kadın Hakları Konusunda Bilgilenme,

·        Feminist Hareketler ve Örgütler İnşa Etmek.

 

Üye tabanı 140’tan fazla ülkede binlerce birey ve kuruluşu içeren AWID’in  45 kadar çalışanı vardır.  Cape Town, Meksiko ve Toronto’da bulunan 3 ofisinden başka 10 ülkedeki ev-ofisler aracılığıyla görev yapmaktadır.

 

AWID FORUMU NEDİR?

AWID Uluslararası Kadın Hakları ve Kalkınma Forumu hem konferans hem eylem çağrısıdır. Bu alanda gerçekleşen en büyük organizasyon olan AWID forumu, her üç yılda bir strateji geliştirmek, ağ çalışması yapmak ve öğrenmek için derin tartışmaları,  kişisel ve profesyonel gelişimi teşvik eden son derece yüklü bir atmosferde dünyanın dört bir tarafından kadın hakları liderleri ve aktivistlerini bir araya getirir. Forum delegeleri dört gün boyunca genel oturum konuşmalarına, interaktif oturumlara, atölyelere, tartışmalara ve toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadının insan hakları üzerine güçlü bir şekilde düşünmeye odaklanmış yaratıcı oturumlara katılır. Delegeler aynı zamanda enformel grup toplantılarına, sanat organizasyonlarına, kültür etkinliklerine, küresel ve bölgesel ağ iletişimi ve ittifak kurmayı teşvik eden sosyal ve siyasal alanlara katılır.

Forum, ilk AWID Forumunun 1983’teWashington’da gerçekleştirilmesinden bu yana AWID’in amiral gemisi olmuştur. Bugüne kadar AWID her 2-4 yılda, başlangıçta Washington’da olup, sonra ABD dışındaki farklı ülkelere (mesela, Meksika -2002, Tayland 2005) taşınan 11 uluslararası forum düzenlemiştir. 11. Forum 2008 Kasım’ında Cape Town, Güney Afrika’da düzenlenmiş, 1900’ün üzerinde katılımcıyla şimdiye dek en geniş Forum olmuştur.

Her Forum, Forum konusu hakkındaki bilgisi, bölgesel denge, çeşitli meseleler, kesimler, farklı örgütlenme düzeyleri ve tipleriyle ilgili çalışma deneyimiyle ilişkili kriterler temelinde seçilen kadın hakları aktivistleri ve liderlerinin oluşturduğu Uluslararası Planlama Komitesinin (UPK) rehberliğinde AWID tarafından olgunlaştırılmaktadır. Keza Forumun gerçekleşeceği ülkede güçlü bir kadın örgütlenmesi çeşitliliğini de içermesi amaçlanır.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 890 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler