1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. FELAKETE KIL PAYI
FELAKETE KIL PAYI

FELAKETE KIL PAYI

BİN DÖNÜMDE 3 BİN AĞAÇ YANDI... SOĞUTMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR Değirmenlik’te dün çıkan yangında yaklaşık bin dönüm içerisindeki 3 bin ağaç yandı. Değirmenlik bölgesinde Girne sıradağlarının güney yamacında yaklaşık 600 metre genişliğindeki 1,5

A+A-

 

BİN DÖNÜMDE 3 BİN AĞAÇ YANDI... SOĞUTMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Değirmenlik’te dün çıkan yangında yaklaşık bin dönüm içerisindeki 3 bin ağaç yandı.

Değirmenlik bölgesinde Girne sıradağlarının güney yamacında yaklaşık 600 metre genişliğindeki 1,5 kilometre uzunluğundaki yamaç bir bölgede etkili olan yangının soğutma çalışmaları bugün de devam etti.

Orman Dairesi Müdürlüğü “Koruma, Faydalanma ve Mekanizasyon Şubesi Amiri” Cemil Karzaoğlu bugün yangın bölgesinde incelemelerde bulundu. Karzaoğlu, yaptığı açıklamada, yangının, tam söndürülmemiş sigara izmariti ya da metal veya cam gibi nesnelerden kaynaklanmış olabileceğini söyledi.

Karzaoğlu, “Yangının çıkığı bölgede elektrik şebekesi yok. Taş ocakları tarafından yapılan patlamalar da bölgeden uzak. Zaten patlatmalar mühendis eşliğinde ve hafta içi yapılıyor. Dolayısıyla elektrik kontağı ve patlama kaynaklı değil. Yangının çıktığı saate bölgede hava sıcaklığı 47 derece olduğu göz önünde tutulursa, yangın ya sigara izmariti, ya da metal veya cam parçalarından kaynaklandı” dedi.

“FELAKET YAŞANABİLİRDİ”

Cemil Karzaoğlu, dünkü yangında yaklaşık bin dönüm içerisindeki 3 bin ağacın yandığına işaret ederek, “Ancak yangın dağın kuzey kesimine geçmiş olsaydı o zaman felaket yaşanırdı. Yangın verdiği hasar açısından çok ciddi değildi ancak çok riskliydi” dedi.

Yangınların, yangın helikopterleri tarafından söndürülmediğini kaydeden Karzaoğlu, helikopterlerin, yangınları sadece yavaşlattığını ve yangınların esasen karadan müdahaleyle söndürüldüğünü belirtti.

Karzaoğlu, helikopterin dün yangına 15.10’da müdahale etmeye başladığını, bunun nedeninin de Anamur’daki helikopterin Akdeniz bölgesinde çıkan yangına müdahale etmek durumunda kaldığından Hatay’daki helikopterin gelmek zorunda kaldığını söyledi.

Cemil Karzaoğlu, Türkiye ile yapılan anlaşmaya göre, KKTC’de çıkan yangınlar Alanya, Anamur, Silifke, Adana, Kahramanmaraş ve Hatay’daki helikopterli yangın söndürme ekiplerinin sorumluluğunda bulunuyor.

 

“YANGIN TAŞ OCAKLARINDAN KAYNAKLANMADI”

Bu arada Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Vekili, Maliye Bakanı Ersin Tatar, Değirmenlik bölgesindeki yangının, taş ocaklarındaki patlatma veya herhangi bir faaliyetten kaynaklanmadığını söyledi.

Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Tatar, yangının taş ocaklarında yapılan patlamaların neden olduğu iddialarıyla ilgili olarak taş ocakları temsilcileriyle bir toplantı gerçekleştirdi. Maliye Bakanlığı’nda yapılan toplantıya Jeoloji ve Maden Dairesi Müdürü ve Patlayıcı Maddeler Müfettişi Mustafa Alkaravlı, Taş Ocakçıları Birliği Başkanı Metin Uluğ ve yönetim kurulu üyeleri ile birliğin bağlı olduğu Sanayi Odası Asbaşkanı Mahmut Sarper katıldı.

Tatar, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, ortaya bir takım iddialar atıldığını ancak yaptıkları değerlendirmeler ve araştırmalar neticesinde yangının taş ocaklarındaki patlatma veya herhangi bir faaliyetten kaynaklanmadığı sonucuna ulaştıklarını söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 845 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler