1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Federasyonun girişimleri
Federasyonun girişimleri

Federasyonun girişimleri

Pazartesi günü Futbol Federasyonu basın toplantısındaydım. Son günlerde yapılan girişimlerle ilgili genel bir bilgilendirme yapıldı. Champagne’nin gelişi, milli takımın son durumu ve U 13 futbol turnuvasının ardından neler yapılması ile ilgili gen

A+A-

 

 

Pazartesi günü Futbol Federasyonu basın toplantısındaydım. Son günlerde yapılan girişimlerle ilgili genel bir bilgilendirme yapıldı.

Champagne’nin gelişi, milli takımın son durumu ve U 13 futbol turnuvasının ardından neler yapılması ile ilgili genel bir değerlendirme.

Aslında federasyon, futbolumuz adına bir şeyler yapmaya çalışıyor. Ülke futbolun

önünün açılması ve daha ileriye taşınması için gayret içerisinde olduklarını gördüm. Sadece gayret içerisinde değil, umutlu olduklarına da şahit oldum. Umut ve inanç kişilerin motivasyonunu ve çalışma azmini artırır.

Futbolumuz, yıllardan beridir ambargolara karşı mücadele ediyor. Birçok federasyon başkanı bu konuda ellerinden geleni yaptılar. Ancak ne var ki her seferinde duvara toslandığına şahit olduk.

Şimdi, Sayın Sertoğlu da büyük bir heyecan ve inançla kollarını sıvadı. Arkasına da Champagne gibi tecrübeli bir şahsı aldı. Daha önce FİFA ile yapılan toplantılarda, ortaya çıkan sonuçlarla ilgili önemli verilere de sahip. Bu noktada atacağı adımlarda daha avantajlı gibi görünüyor. Ayrıca “B” planından da söz etti. Ben bu işlerin bu kadar kolay olduğuna inanmıyorum ama yine de umutlandım.

Bir kere Birleşmiş Milletler’in kararları dururken, (tanınmamış ülkelerin FİFA ya üye olması mümkün değildir) FİFA’nın bu konuya sıcak bakacağına inanmıyorum. Kosova ve Kürdistan için böyle bir karar yok. Bu da işimizi zorlaştıran bir başka unsurdur. Zaten FİFA’nın sorunlu ülkeler listesine baktığımızda, KKTC’nin siyasi sorunlu ülkeler listede olduğunu da görebiliyoruz. Yani kısacası ülkedeki siyasi sorun halledilmeden üye olmamızın mümkün olmadığı açıkça belirtiliyor. Bu şartlarda uluslararası bir organizasyona katılmak istiyorsak,   KOP’tan izin almamız gerekiyor.

Bütün bunlara rağmen Champagne sayesinde bir çıkış yolu bulunursa ne ala. Ama ben bu girişimin yine hayal kırıklığıyla son bulacağına inanıyorum. Bu işlerin sadece federasyonlar ve kişisel ilişkilerle hallolunacağına inanmıyorum. Siyasilerin ve dışişleri bakanlığının bu işe müdahale edeceğine inanıyorum. Umarım yanılırım.

Bakınız milli takımımızın katılacağı Kuzey Irak’taki turnuvaya Kürdistan milli takımı da katılıyor. Kürdistan, sadece Kuzey Irak’ta “Özerk bir bölge” olarak kabul ediliyor. Fakat Kürdistan,  FİFA tarafından Nisan ayından itibaren tanınmaya başladı ve FİFA’nın organize ettiği turnuvalara katılıyor.

Bu günlerde Filistin’de devam etmekte olan NAKBA uluslararası turnuvasına katıldılar. Her yıl Asya ve Afrika ülkeleri arasında düzenlenen dostluk karşılaşmalarından oluşan bu turnuva. FİFA onaylı. Turnuvaya bu yıl 9 takım katıldı ve aralarında Kürdistan da var. Moritanya, Pakistan, Filistin, Endonezya, Vietnam, Tunus, Sir Lanka, Ürdün bu turnuvada yer alan diğer takımlar. Durum bu kadar açık ve net.

Ülkemizde bir antlaşma olmadığı takdirde, hiçbir ülkenin veya kuruluşun bizi tanıması ve uluslararası arenada yarışabilmemiz mümkün değildir. Sayın Seroğlu, çok inançlı olabilir, inançlı olması da hoşuma gidiyor. Ayrıca mücadeleci ve kararlıdır da. Ancak gelin görün ki, hayat bizim dışımızda şekilleniyor. Bizlerin mücadeleci olmamızın dış ülkeler için hiç de önemi yoktur. 40 yıldır gerek tanınma gerekse ambargoların kalkması için mücadele etmemize rağmen bir arpa boyu yol ilerlemedik.

Hep umutlandırıldık, yeni umutlarla sevindik ancak hep hayal kırıklığı yaşadık. Kim bize elini uzatsa tutunmaya çalıştık. Şimdi Kürdistan’ın bu turnuvada bizimle maç yapıp yapmayacağını çok merak ediyorum.

Elbette bu olumsuzluklar yaşanıyor diye mücadeleden yılmamalıyız. Ülke gençliğinin önünün açılması için her yolu denemeliyiz. Belki de Kürdistan’ın FİFA tarafından tanıması,  ülkemiz açısından olumlu bir emsal olabilir. İleriki safhalarda bu konuyu lehimize kullanabiliriz. 

Bu yola çıkıldı bir kere. Geriye dönüş olmasın. Sonuç alınıncaya kadar her yola başvurulsun. Bu işin başarılması halinde Sertoğlu’nun büstü, federasyon önüne dikilir.

 

    

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 897 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler