1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Federasyon dikkatli olmalı
Federasyon dikkatli olmalı

Federasyon dikkatli olmalı

Son günlerde futbol federasyonunda önemli hareketlilikler olmaya başladı. Önce Kuzey Irak’ta yapılacak VİVA DÜNYA KUPASI’na katılacak milli takım kadrosu açıklandı. Eski federasyon başkanlarından, Adal zamanında başlatılan, Okutan federasyonu

A+A-

 

 

 

Son günlerde futbol federasyonunda önemli hareketlilikler olmaya başladı. Önce Kuzey Irak’ta yapılacak VİVA DÜNYA KUPASI’na katılacak milli takım kadrosu açıklandı. Eski federasyon başkanlarından, Adal zamanında başlatılan, Okutan federasyonu zamanında Zanzibar serüveni ile devam eden, arkasından da ülkemizde yapılan ELF Turnuvası ile noktalanan ve şimdi de Sertoğlu federasyonu ile yeniden gündeme gelen (NFB) yani FİFA’ya üye olmayan ülkelerin oluşturduğu kuruluş, futbolumuzda yeniden gündem olmuştur.

Bu olaya karşı olmadığımı belirtmek istiyorum. Motivasyonu artırma bakımından futbolumuzun bu gibi girişimlere ihtiyacı olduğuna inanıyorum. Tanınmamış bir ülkenin gençlerinin önünü açmak için her türlü girişimi yapması doğaldır.

Fakat ne oldu da bu kadar aradan sonra yeniden ve riski bir hayli yüksek olan Kuzey Irak’taki bu turnuvaya katılma kararı alındı. Gerçekten riski yüksek bir bölgede, motivasyon ve tanınma uğruna böyle bir riski göze almak önemli. Bu temasın çok iyi gözden geçirilmesi gerekiyor. Motivasyonu artırmak uğruna böyle bir serüvene kalkışmak ne kadar doğrudur bilmiyorum.

Her zaman futbolumuzun gelişmesi adına ve uluslararası arenada boy gösterebilmemiz için, elimden gelen her türlü desteği vermeye ve bu doğrultuda yapılacak her türlü girişimi desteklemeye hazır olmuşumdur. Ama ne yazık bu sefer içimde bir endişe var. Lütfen bu konuda gerekli emniyet tedbirleri alınsın. Dış temsilciliklerle girişimlerde bulunulsun.  Can güvenliğinden emin olunmadan bu yolculuğa çıkılmasın. Eminim federasyon gerekli girişimleri yapmadan önce böyle bir tehlikeyi göze almaz.

Bu girişimler olurken dün de adamıza UEFA eski Genel Sekreteri Jerome Champagne getirildi. Bence bu olaya federasyonun bu güne kadar yapmış olduğu en önemli girişimdir. 

Bu girişimleri görmek ve duymak futbolumuz adına önemli olaylardır. Herkesin içini umut kaplıyor. Yıllardır spor ambargosuna maruz kalan toplumun evlatları olarak, bu tür girişimlere ister istemez umutla bakmaya çalışıyoruz.

Umarım Champagne, ülke futbolumuzun ileriye taşınmasında bizlere yardımcı olur. Bilgi deneyim ve tecrübesi oldukça fazla olan bir şahsiyetin bizlere yol göstermesi elbette ki önemlidir. Futbolumuzun önünün açılması, uluslararası arenada karşılaşmalar yapabilmemizin yol haritasını bizlere aktarması bakımından önemlidir.

Ancak bu işlerin hiç de kolay olmadığını çok iyi biliyoruz. Umut her zaman önemlidir. Ülke futbolunun dışa açılması hem gençlerimiz hem de ülkemizin tanıtılması bakımdan önemlidir. Ancak unutmayalım ki yanı başımızda bulunan komşumuzun bu konuda bizlerden çok daha tecrübesi ve deneyimi vardır. Böyle bir girişim karşısında bizlerin rahat hareket etmememiz için ellerinden geleni yapacaklarından kimsenin kuşkusu olmasın. Geçmiş deneyimlerimizden bunu çok iyi biliyoruz.

Tanınmış ülke olmaları ve her türlü uluslararası arenada söz sahibi olmaları, bizlerin önünde her zaman bir engel teşkil etmiştir. Hiçbir girişimimizin mutlu bir sonla noktalandığını görmedim.

Bence Champangne’nin ülkemize gelmesi, futbol federasyonu ile temas kurması ve bizlere yol göstermesi önemli bir adım olabilirdi. Ancak, bu girişim ve ziyaretin, bu noktadan sonra daha ileriye gitmesini beklemeyelim. Futbolumuz adına adım atmak istiyorsaydık eğer, bu işlerin gizli yürütüleceğini de bilmeliyiz. Herkesin gözü önünde, gazete ve tv ekranlarında boy göstermekle bu işler olmaz. Sadece önemli bir reklam olabilir. Eğer amacımız, reklam ise çok güzel bir iş başardığımızı söyleyebilirim.

Kimse yanlış anlamasın ama komşularımız çoktan bağlantılarını kurmuşlardır bile. UEFA ve FİFA dan gerekli kişilerle bu konuyu görüşmeye başlamışlardır. Gerçekten adım atmak istiyorsak bu şekilde adım atılmaz. Bu deneyimleri daha önceleri de çok yaşadık. Luton Town olayını da çok iyi anımsıyoruz. Çetinkaya ile yapacakları maça son dakika çıkmayıp antrenman yapmayı uygun görmüşlerdi.

Kısacası futbol adına bir şeyler yapmak istiyorsak, reklamsız, fazla duyurmadan  yapmalıyız. Bu noktada reklam yapamaya değil sonuca ulaşmaya ihtiyacımız vardır. Önemli bir şahsiyeti buraya getirmek elbette ki güzel bir girişim ve kulağa hoş geliyor. Ancak zamansız yapılan açıklamaların hüsranla sonuçlandığını da çok iyi biliyoruz.

O nedenle bu ziyaretin sadece hafızalarımızda önemli bir anı olarak kalacağına inanıyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 855 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler