1. HABERLER

  2. ÖZEL HABER

  3. FAYDASI ÇOK
FAYDASI ÇOK

FAYDASI ÇOK

Kuzey ve güney Kıbrıs arasında elektrik ve cep telefonu şebekelerin 'birleştirilmesi' kararı verildi, şimdi gözler bu birleşmenin 'nasıl olacağına' çevrildi.

A+A-

Didem MENTEŞ

Liderlerin ‘Birleşik Kıbrıs’ için yeniden müzakerelere başlamasıyla birlikte, ‘iletişim’ ve ‘elektrik’ şebekelerinin de birleşmesi için somut adımlar atıldı. Güven Yaratıcı Önlemler arasında yer alan ‘Kıbrıs’ta GSM iletişim ağlarının birleşmesi’ ve ‘elektrik şebekelerinin enterkonnekte olması’ yönünde kararlar üretildi. Kıbrıs’ın tümünde erişim sıkıntısının giderilmesi için, mobil iletişimde atılacak adımlar GSM operatörleri tarafından destek görürken, elektrik sistemlerinin rahatlaması için enerji şebekelerinin de birleştirilmesi olumlu yönde karşılandı.

YENİDÜZEN’e konuşan Kıbrıs Türk Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Mert Girgen, elektriğin birleşmesiyle birlikte iki tarafın şebekelerini rahatlatacağını ve elektrik kesintilerinin minimuma indireceğini belirterek, özellikle aktif ve reaktif güç dengelerin sağlanması için de her iki tarafa fayda sağlayacağına vurgu yaptı.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Fikri Toros da Kuzey Kıbrıs’tan 2, Güney’den de 3 GSM operatörünün ara bağlantıları yapılarak, abonelerin adanın her yerinden telefonlarını kullanabilmelerinin sağlanacağını açıkladı.

Kıbrıs adasının tümünde mobil iletişimin önündeki engellerin kaldırılmasını desteklediklerini belirten Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Aybars Karaatmaca, Kuzey Kıbrıs Turkcell’in adanın güneyine yönelik erişim için de teknik altyapı, donanım ve insan kaynağı olarak hazır olduğuna işaret eti. Karaatmaca, GSM operatörlerinin birleşmesiyle ilgili roaming sisteminin de henüz Teknik Komite’de görüşüldüğünü, nasıl bir uygulama yapılacağıyla ilgili belirli bir bilgi olmadığını aktardı.

---

Kıbrıs Türk Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Girgen: “Aktif ve reaktif güç sağlanacak”

Kıbrıs Türk Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Mert Girgen ise alınan kararın iki tarafın şebekelerini rahatlatacağını ve elektrik kesintilerinin minimuma indireceğini belirterek, özellikle aktif ve reaktif güç dengelerin sağlanması için de her iki tarafa fayda sağlayacağına vurgu yaptı. Göreve geldikleri ilk günden beri iki bölgenin elektrik şebekelerinin birleştirilmesini savunduklarını söyleyen Girgen, Kıbrıs’ın ada ülkesi olmasından dolayı bölgelerdeki şebekelerin küçük olduğunu ve yaşanan küçük problemlerde elektrik kesintilerinin olabildiğini söyledi. Girgen, şebekelerin büyük olması durumunda yani birbirine bağlanması halinde arz güvenliğinin artacağına vurgu yaparak, Avrupa ülkelerinin hep enterkonnekte (birbirine bağlı) olduğunu, hatta Türkiye’nin de enerji alışverişini bu yol ile yaptığını söyledi. Mert Girgen, daha önce Güney’de yaşanan santral patlamasından dolayı Kuzey’den bağlantı yapıldığını hatırlatarak, karşılıklı enerji alışverişlerinde çok olumlu sonuçlar alındığını Kıb-Tek yetkililerinden öğrendiklerini aktardı. Şebekelerin birleşmesinin özellikle aktif ve reaktif güç dengelerin sağlanması için de her iki tarafa fayda sağlayacağına vurgu yapan Girgen, özellikle halkın da elektrik kesintilerinden minimum düzeyde olumlu katkı sağlayacağını kaydetti. Özellikle de yenilenebilir enerji kaynakları uygulamalarının da artmasına olanak sağlanacağını söyledi. Güney’e daha önce elektrik verilmesinden dolayı elektrik alışveriş uygulamasında bir alt yapının oluştuğunu ve çok az bir yatırımla bu alışverişin sağlıklı bir şekilde hayata geçirilebileceğini belirten Girgen, bu uygulamayla ilgili gerekli araştırmaları yapacaklarını ve her noktasına katkı koymaya hazır çok değerli mühendisler olduğunu da dile getirdi.

---

KTTO Başkanı Toros: “5 GSM operatörü arasında bağlantı yapılacak”

Kıbrıs Müzakereleri çerçevesinde liderlerin altında çalışan ve KTTO’nun de içinde olduğu Ekonomi ve Ticaret Komitesi’nin iki toplum arasında yapılabilecek ekonomik işbirliği projeleri geliştirmekte olduğunu ifade eden Fikri Toros, bunlar arasında en yüksek etki gücüne sahip proje olarak 2013 yılından beri yürütülen telefon şebekesi üzerinde yapılan çalışmaların görüldüğünü kaydetti.
TAK’a açıklama yapan Toros, bu konuda derin, teknik ve hukuki çalışmalar yapıldığını ifade etti.
Çalışmaların son olarak liderlerin onayına sunulduğunu, Rum Lider Nikos Anastasiadis ile eski Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun bunu kabul ettiğini, şimdi de Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın onay vermesi ile çalışmalarda sona gelindiğini vurgulayan Toros, “Dünkü görüşmeden sonra diğer projelerle birlikte bu da açıklandı” dedi.
Toros, bundan sonra mobil telefon operatörleri olarak adanın kuzeyinden Kuzey Kıbrıs Turkcell ve Telsim’in, adanın güneyinden ise Cyta, Primetel ve MTN’nin ara bağlantılarının yapılarak birbirlerine elektronik olarak tanıtılacaklarını, ardından da faturalandırmaya geçileceğini ifade etti.
En kısa zamanda çalışmaları tamamlayacaklarını kaydeden Toros, “Projenin ne zaman hayata geçeceği ve prosedür daha sonra açıklanacak” dedi.

---

KUZEY KIBRIS TURKCELL Genel Müdürü Karaatmaca: “Destekliyoruz”

Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Aybars Karaatmaca adanın bütününde iletişim özgürlüğünün önündeki engellerin kalkmasını desteklediklerini söyledi.
Kuzey Kıbrıs Turkcell olarak pozisyonlarını açıklayan Karaatmaca, “Kuzey Kıbrıs Turkcell, diplomatik sorunun ilgili makamlarımızın kabulü ve onayı ile aşılması durumunda, her bir bireyin en temel hakkı olan iletişim özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılmasını desteklemektedir” dedi.
Karaatmaca, KUZEY KIBRIS TURKCELL’in mobil iletişimde, dünyada 640’ın üzerinde operatör ve 200’ün üstünde ülkeye yönelik olduğu gibi Kıbrıs Rum Yönetimi ya da adanın güneyine yönelik erişim için de teknik altyapı, donanım ve insan kaynağı olarak hazır olduğuna işaret eti.

Karaatmaca, şöyle devam etti:
“Kıbrıs Türk Ticaret Odası’ndan aldığımız davet ile yaklaşık bir yıl kadar önce Kıbrıs’ta GSM iletişim ağlarının birleştirilmesi konusunda yapılan toplantıya diğer operatörlerimiz gibi Kuzey Kıbrıs Turkcell de katılarak teknik görüşlerini ilgili komiteye sunmuştur. Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) ve Kıbrıs Rum Ticaret Odası (KEVE) tarafından yine yaklaşık bir yıl önce ortaklaşa düzenlenen ve adadaki tüm GSM operatörlerinin yer aldığı toplantıya da Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın daveti üzerine katılan Kuzey Kıbrıs Turkcell, konuyla ilgili teknik görüşlerini burada da paylaşmıştır. Bu iki toplantı dışında tarafımıza iletilen herhangi bir toplantı ya da görüşme daveti olmamış ve tarafımızdan ilgili hususta, Kıbrıs Türk Ticaret Odası ya da devlet ve hükümet yetkililerimiz tarafından herhangi bir rapor istenmemiştir.
Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın bu yöndeki çalışmalarını kendi komiteleri düzeyinde sürdürdüğü bilgisini verdiğini de ifade eden Karaatmaca, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Devlet ve hükümet yetkilileri ya da yetkili müzakere heyetinin ‘Kıbrıs’ta GSM iletişim ağlarının birleştirilmesi’ yönünde bir işbirliği talebi olması durumunda, teknik düzeyde bilgi paylaşımına her zaman hazırız.”
Uluslararası telefon kodlarının ya da teknoloji dışındaki diğer hususların tümüyle diplomatik ve siyasi düzeyde sonuçlandırılması gereken meseleler olduğunu belirten Karaatmaca, “Kuzey Kıbrıs Turkcell, devlet ve hükümet yetkilileri ile müzakere heyetlerinin bu yöndeki çalışmalarını saygı ile izlemektedir” ifadesini kullandı.

---


KKTC TELSİM Genel Müdürü Rasim Karas: “Roaming hizmetinin verilmesine olumlu bakıyoruz”

Bir süre önce YENİDÜZEN’e konuyla ilgili açıklama yapan Telsim Genel Müdürü Rasim Karas, iki toplum arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesi için en önemli adımın ‘iletişim’ olduğuna işaret ederek, mobil iletişimin güneye yönelik genişlemesi ve roaming hizmetinin verilmesine olumlu baktıklarını açıkladı.
Bu konuda her türlü geliştirme çalışmalarının da yapıldığını ifade eden Rasim Karas, “Kıbrıs’ta GSM iletişim ağlarının birleştirilmesi” konusunun siyasi bir karar olduğuna işaret ederken, bu yönde iki toplumda bir mutabakat sağlanması durumunda, hizmet verecek şekilde hazır olduklarını da söyledi.
Teknik olarak hizmet vermeye hazır olduklarını yineleyen Karas, “Şu andaki sistemle, bir Kıbrıslı kullanıcının, İngiltere’ye gittiğinde aldığı hizmeti, Güney Kıbrıs’a geçtiğinde de vermek üzere alt yapımız hazır” dedi, böylesi bir hizmet vermekten memnuniyet duyacaklarını da ifade etti.

Bu haber toplam 1727 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler