1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. FATURA LEFKOŞALIYA
FATURA LEFKOŞALIYA

FATURA LEFKOŞALIYA

Lefkoşa Belediyesi’nin Bakanlar Kurulu kararı ile yaptığı borçlanma, Lefkoşa halkına çok daha yüksek bir fatura çıkarıyor 10 MİLYON BORCA, 4 MİLYON DA FAİZ Lefkoşa Belediyesi’nin Sayıştay raporuna da yansıyan ancak akıbeti bilinmeyen 10

A+A-

 

 

Lefkoşa Belediyesi’nin Bakanlar Kurulu kararı ile yaptığı borçlanma, Lefkoşa halkına çok daha yüksek bir fatura çıkarıyor

10 MİLYON BORCA, 4 MİLYON DA FAİZ


Lefkoşa Belediyesi’nin Sayıştay raporuna da yansıyan ancak akıbeti bilinmeyen 10 milyon sterlin ve ek borçlanmayla alınan 2 milyon sterlin tutarındaki kaynağın üzerine bir de ‘faizler’ eklenecek.

 

SAYIŞTAY RAPORUNDA FAİZLER YOK…

 

Maliye kaynakları tarafından elde edilen gayrı resmi bilgilere göre, Sayıştay raporuna yansıyan rakamlar faiz oranları eklenmeden ortaya çıktı. YENİDÜZEN’e bilgi veren Maliye Bakanlığı kaynaklarına göre;  Maliye tarafından belediye adına her ay ödenecek tutar, Sayıştay Raporu’ndaki rakamların çok üzerinde.

TOPLAM 5 MİLYON 200 BİN STERLİN FAİZ…

 

Lefkoşa halkı 10 milyon sterlin borca karşılık 4 milyon 650 bin sterlin faiz ödeyecek.  Diğer 2 milyon sterlin tutarındaki borç için ise 600 bin sterlin faiz ödeyecek olan belediye toplamda Çangar’a 5 milyon 200 bin sterin faiz ödeyecek.

 

GAYRI YASAL % 13 PEŞİN FAİZ…

 

YENİDÜZEN’e bilgi veren Maliye Bakanlığı’na yetkili bir kaynak, yıllık % 13 peşin faizle borçlanan Lefkoşa Belediyesi normal şartlar altında böyle bir faiz oranı ile karşılaşmayacağına dikkat çekiyor. Aynı kaynak şunları ekliyor: “Çünkü yasal olarak bir bankadan reel döviz faizi % 9-10 civarındayken azalan bakiye dikkate alındığında yıllık % 8’e düşecekti. Ancak banka yerine , özel bir finans şirketinden yapılan borçlanma nedeniyle, Lefkoşa halkı faiz yükü altında ezilecek.

 

HABERİN AYRINTILARI BUGÜN YENİDÜZEN’DE

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1359 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler