1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Faşizm ve işgüzarlık
Faşizm ve işgüzarlık

Faşizm ve işgüzarlık

“KKTC Başbakanlığı’nın BBK.0.00-31/00-12/1642 sayı ve 9.4.2012 sayılı genelgesinde, Bakanlar Kurulu kararı uyarınca yurt dışına ziyarette bulunacak ve/veya burs, kurs, seminer vs. toplantılara, sosyal kültürel ve sportif etkinliklere katılmak

A+A-

 

 

“KKTC Başbakanlığı’nın BBK.0.00-31/00-12/1642 sayı ve 9.4.2012 sayılı genelgesinde, Bakanlar Kurulu kararı uyarınca yurt dışına ziyarette bulunacak ve/veya burs, kurs, seminer vs. toplantılara, sosyal kültürel ve sportif etkinliklere katılmak için yurt dışına gidecek tüm kamu görevlilerinin üst kademe yöneticilerinin ve Bakanlar Kurulu kararı ile katkı sağlanarak yurt dışına gidecek olan diğer kişi ve grupların söz konusu ziyaretlerinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti Pasaportu dışında herhangi bir pasaport ile seyahat etmemeleri gerektiği uygun görülmektedir.

Yukarıda belirtilen kurallara uyulmaması ve tespit edilmesi durumunda konunun muhatabı kişiler alınan Bakanlar Kurulu kararı kapsamı dışında bırakılacaktır.”

Yukarıdaki yazı bütün kamu dairelerine ilgili bakanlıklar tarafından gönderildi ve o dairelerde çalışanlar tarafından da imzalanması isteniyor. Tabii ki çalışanlar da ‘eli mahkum’ imzalıyorlar.

Şimdi özellikle yaz tatili sürecinde çeşitli dernekler, sivil toplum örgütleri çeşitli faaliyetlerde bulunmak üzere yurtdışına gidecekler. Halk dansları ekipleri, fırsat bulan spor ekipleri bu tür organizasyonları önceden hazırladılar.

Bu etkinliklere giderken Bakanlar Kurulu kararıyla iki kuruşluk katkı aldılarsa vay hallerine… Bir an önce TC pasaportu çıkarmak ve çıkarttırmak zorundalar… TC Elçiliği biraz daha para kazanacak, aileler biraz daha para ödeyecekler.

Özellikle çocukların ve gençlerin bu tür etkinliklere katılacakları da varsayıldığında bir kimlik daha onlara… Bu ne zenginlik!!! Cepler yetmez artık pasaportlara… Bir cepte KKTC, bir cepte Kıbrıs Cumhuriyeti, şimdi de bir cepte TC pasaportu… Hangi kimlik, hangisi meşru, hangisi sahici… Kimlik bunalımı yaşıyor muşuz? Nasıl yaşamayalım ki!

İlgili bakanlıklar tarafından gönderilen bu yazının bir korkunç tarafı da kendi bütçesiyle turistik geziye çıkacak kamu görevlisinin de TC pasaportu çıkarmak zorunluluğu var yanılgısı oluşmuş veya öyle yayılmış. Şimdi tatil planları yapan kamu görevlileri de ikide kaldılar; “Biz de TC pasaportu çıkarmak zorunda mıyız acaba?” gibi…

Bu kararı alanlar veya aldıranlar amaçladıklarına ulaştılar. Halka korku salmayı başardılar. Faşist, diktatör rejimlerin bir yansıması olan bu kararlar belki nihai amaçlarına ulaşamayabilirler ancak o zamana kadar verdikleri korku, huzursuzluk, bu kararları alanlara büyük bir keyif vermiştir bile…

 


 

Çevre Dairesi’nin işgüzarlığı

 

Girne Kültür Sanat Festivali başladı ama ilk gece Çevre Dairesi meydan konserini ses kirliliği gerekçesiyle bastı. Bu herhalde ilk defa görülmüştür. Bir Festival kapsamında yer alan, izni olan bir konseri basmak ve durdurmak.

Keşke bu işgüzarlığını her yerde gösterse Çevre Dairesi… Özellikle yaz aylarında Girne’de her otelden, rooflarından sabahın ilk ışıklarına kadar müzik sesleri, arabesk müzikler yayılıyor… Neredeyse her gece kapıları, pencereleri yerinden oynatan havai fişek patlamaları oluyor. Hem de gecenin bir yarısı… Uyumaya çalışan insanları yataklarında sıçratan… Bunlar için ne zaman önlem alındı, ne zaman durduruldu?

Çevre Dairesi bu işgüzarlığını Festival kapsamında mı hatırlayabildi?! Festival kapsamında konser veren bir gruba eğer gerekçesi oysa desibel sınırı konur mu? Havai fişeklere de koyun o zaman!!! Patlasın ama az sesi olsun deyin!.. Saçmalığın da böylesi!!!  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

Bu haber toplam 638 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler