1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Faşist İdeolojinin Doğuşu
Faşist İdeolojinin Doğuşu

Faşist İdeolojinin Doğuşu

Bu hafta tatilin son haftasıydı. İki ay nasıl geçip gitti anlamadım dersem yalan söylemiş olmam... Tatilde dinlendim, gezdim ve okudum... Kitap listemdeki kitapları hala bitirmiş değilim ama okuma açısından iyi bir tatil oldu. Kışın alıp okurum diye birik

A+A-

Bu hafta tatilin son haftasıydı. İki ay nasıl geçip gitti anlamadım dersem yalan söylemiş olmam... Tatilde dinlendim, gezdim ve okudum... Kitap listemdeki kitapları hala bitirmiş değilim ama okuma açısından iyi bir tatil oldu. Kışın alıp okurum diye biriktirdiğim kitaparın bazılarını okuma fırsatı buldum.

Okumak, kitap okumak özellike çok önemli... Ve günümüz dünyasında okumak kadar, bilinçli okur olmak da önemli... Okurken size hitap edenler ve etmeyenler vardır, bununla birlikte okursanız seveceğinizi düşündüğünüz ama hiç de reklam edildiği gibi olmayan bazı politik görüşler aktarmak, empoze etmek isteyen kitaplar da vardır. İşte tam da burada dikkatli ve bilinçli  bir okur olmak ve kaliteli şeyler okumak gereklidir. Yayıncılık sektörünün bu kadar gelişmesinden sonra, kitaplara yetişme sıkıntısı çeken okur, bir de kolay, popüler edebiyata kaçtığı zaman iyi edebiyatı, değerli yazarları okuma şansını çoğu zaman yitiriyor. O yüzden bilinçli ve dikkatli bir okur olmak çok önemli...

İyi okumalar...

 

 

Yabancılar, Tanrılar ve Canavarlar

Richard Kearney, Metis Yayıncılık

 

Antik Yunan için "barbar", emperyal Avrupa için "yaban" anlamına gelen yabancı figürünün, bilinmeyenin biz değil de Öteki olduğu fikri aracılığıyla, kendi kimliğimizi nasıl tanımladığımızı gösteriyor. Canavar imgesini derinlemesine inceleyen Kearney, antik minotauruslardan ortaçağ demonlarına, oradan günümüzün postmodern düşmanlarına kadar uzanan güçlü örneklerin de yardımıyla, insan benliğinin canavarca bir tarafı olduğunu ortaya koyuyor.

 

 

Çin Yolculuğu Defterleri

Roland Barthes, yapı Kredi Yayınları

 

  “Roland Barthes 1974’te Çin’e gitmişti. Yanında F. Wahl (felsefeci ve yayın editörü) ile Tel Quel dergisi topluluğundan Ph. Sollers, J. Kristeva, M. Pleynet vardı. Bu ülkeden bir metinle dönmeyi düşünen R. Barthes yolculuğun ilk anından başlayarak not tutmaya koyulmuş, yolculuğun bitimine kadar da sürdürmüştü bu çabasını. “
“Peki bu notlarda neler var? Bir yanda propaganda konuşmalarının ardındaki Mao’nun Çin’i var; yazarın keskin bakışla yakaladığı birer tablo izlenimi uyandıran ve tek tek sözcüklerden oluşmuş anlık görüntüler var; yabancılık çekmediği kimi görüntülerin kendi ülkesindekilerden farksız olduğu bir Çin ...”

 


 

 

HAFTANIN KİTABI

 

Faşist İdeolojinin Doğuşu

Maia Asheri, Mario Sznajder, Zeev Sternhell, Ayrıntı Yayınları

 

“İsrail’li bir tarihçi ve dünyanın önde gelen faşizm uzmanlarından biri olan Zeev Sternhell’in en önemli çalışmasıdır Faşist İdeolojinin Doğuşu. Sternhell bu kitapta faşist ideolojinin köklerini ve faşist hareketin gelişimini büyük bir titizlikle irdeliyor ve tam bir soyağacı çıkarıyor. Bunu yaparken, gerçek beşiği dediği Fransa'daki doğumundan, İtalya'da, 1914'ten itibaren milliyetçiler ve fütüristlerle birleşip çiçeklenişinin izinde, sırtını dayadığı toplumsal mitler, yarattığı psikolojik ve ahlaki zıtlıklara kadar, faşizmin bütün gelişim aşamalarını gözler önüne seriyor. Ayrıca Sternhell, Marksizm'in anti-materyalist ve anti-rasyonalist Sorelci devrimci revizyonunun, kaygıları ekonomik olmaktan çok etik ve ahlaki olan bir revizyonun neden olduğu tartışmaların ışığında, militan faşizmin pek çok siyasi ve entelektüel temsilcisini (Mussolini, Valois, Mosley, José Antonio Primo du Rivera) olduğu kadar faşizme organik olarak bağlı olmayan siyasetçiler ve özellikle Nietzsche, Sorel, Barrès, Labriola, Pareto, Corradini gibi düşünürleri de tek tek irdeliyor.”

 


 

KİTAP DÜNYASI...

 

İstanbul’un ve Türkiye’nin en önemli edebiyat etkinliklerinden biri olan Uluslararası İstanbul Şiir Festivali 11-15 Eylül 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Türk Kültür, Sanat ve Edebiyatının Dışa Açılması  Projesi kapsamında, Orhan Kemal’in ”Bereketli Topraklar Üzerinde” romanı, Yongmin Xia’ın çevirisiyle Çinli kitapseverlerin beğenisine sunuldu.

 

Muğla’nın Fethiye ilçesinde düzenlenecek olan Ölüdeniz Edebiyat Günleri’nde, Likya edebiyatı masaya yatırılacak.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1127 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler