1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. FASIL 154 AİHM’DE: HOMOFOBİYİ SONLANDIR!
FASIL 154 AİHM’DE: HOMOFOBİYİ SONLANDIR!

FASIL 154 AİHM’DE: HOMOFOBİYİ SONLANDIR!

FEMA, “Human Dignity Trust” örgütünün Fasıl 154 Ceza Yasası aleyhine şubat ayında dosyaladığı davanın AİHM tarafından kaydedilmesini selamladığını bildirdi.

A+A-

Feminist Atölye (FEMA), “Human Dignity Trust” örgütünün Fasıl 154 Ceza Yasası aleyhine şubat ayında dosyaladığı davanın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nce (AİHM) kaydedilmesini selamladığını bildirdi.

Feminist Atölye’den yapılan açıklamada, davacı Kıbrıslı Türk’ün kişisel bilgilerinin saklı kalması kararı ile sürecin devam ettiği kaydedildi.

FEMA’dan yapılan açıklamanın tam metni şöyle;

FASIL 154 AİHM’DE: HOMOFOBİYİ SONLANDIR!

 

Feminist Atölye olarak, Human Dignity Trust tarafından Şubat ayında dosyalanan davanın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nce kaydedilmesini selamlıyoruz. Davacı Kıbrıslıtürkün kişisel bilgilerinin saklı kalması kararı ile devam eden süreçte, hemcins ilişkileri ‘suç’ kapsamında değerlendirmeyen Türkiye Cumhuriyeti, Kıbrıs’ın kuzeyindeki uygulamayı AİHM’de savunacak!

Hemcins ilişkileri ‘suç’ kapsamında değerlendiren Fasıl 154 Ceza Yasası’nın 171. maddesi, 1993 yılında Modinos vs. Cyprus davası sonrası Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından 2002 yılında yürürlükten kaldırılmıştı. AİHM, bahse konu ceza yasasının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olduğu kararını vermişti. Kıbrıs’ın kuzeyi Avrupa Konseyi dâhilinde hemcins ilişkileri suç kapsamında değerlendiren tek bölge!

Feminist Atölye olarak; Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Transcinsel ve Kuir bireylerin özel yaşamına doğrudan müdahale olarak gördüğümüz yasanın son dönemde sıkça kullanılması bizleri derinden üzmüştür. Devletin bireylerin cinsellikleri ve bedenleri üzerindeki tahakkümü kabul edilemezdir!

UBP hükümeti çeşitli dönemlerde ilgili yasanın kaldırılacağı yönünde çalışmalar yürütüldüğünü açıklamış olsa da, LGBTQ bireylerin özel yaşamlarına müdahaleler devam etmiş ve devlet eliyle yürütülen homofobi sürdürülmüştür. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Avrupa Parlamenteri Maria Yannakoudakis’e konuyla yakından ilgilendiğini belirtmiştir. Nisan 2012 yılında Kıbrıs’a ziyaretlerde bulunan Avrupa Parlamenteri ve LGBTQ Hakları İntergrup Başkanı Sayın Michael Cashman ile yapmış olduğumuz resmi ziyaretlerde, LGBTQ bireylerin maruz kaldığı ayrımcılığın sonlandırılması için çalışmaların başladığı yönünde Başbakan İrsen Küçük tarafından bilgilendirildik. Lakin ne üzücüdür ki, demokrasi ve insan hakları için bir kara leke olan çağdışı yasa hâlâ varlığını sürdürmektedir.

Feminist Atölye olarak, UBP hükümetini AİHM kararını beklemeden ilgili yasayı yürürlükten kaldırmaya, LGBTQ bireylerin insan haklarını güvence altına almaya ve devlet eliyle sürdürülen homofobiyi sonlandırmaya çağırıyoruz.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 620 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler