1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. FARELER, HARNUP AĞAÇLARINI İSTILA ETTİ
FARELER, HARNUP AĞAÇLARINI İSTILA ETTİ

FARELER, HARNUP AĞAÇLARINI İSTILA ETTİ

“BINLERCE AĞAÇ KURUDU” Harnup üretimi kişi başı 2-3 tondan 200 kiloya düştü. Kıbrıs’ta Lifitsa olarak bilinen tarla fareleri, harnup ağaçlarını kuruttu. Geçen yıl sorun haline gelmeye başlayan fareler, bu yıl harnup üretiminin azalmasın

A+A-

 

“BINLERCE AĞAÇ KURUDU”

Harnup üretimi kişi başı 2-3 tondan 200 kiloya düştü. Kıbrıs’ta Lifitsa olarak bilinen tarla fareleri, harnup ağaçlarını kuruttu. Geçen yıl sorun haline gelmeye başlayan fareler, bu yıl harnup üretiminin azalmasına neden oldu. Mehmetçik köyünde konuşan harnup üreticileri, ilaçların yetersizliğinden ve denetimsizlikten şikayet etti. Geçen yıl değerinin altında bir fiyatla alınan harnupların, bu yıl tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu kaydedilirken, Kıbrıs kültüründe de yeri olan harnup pekmezinin de üretildiği, bunun yanında çok besleyici hayvan yemi olarak da kullanılan harnupun, farelere teslim edilmiş durumda olduğu dile getirildi   

 “DEVLET ILAÇLAMALI”

Osman Nezih, farelerin yediği harnup ağaçlarının günden güne kuruduğunu belirtti. 80 ağacı olduğunu belirten Nezih, önceki yıllarda 2 ton topladığı harnubun yarım tona düştüğünü söyledi. İlaçlamayı hükmetin yapması gerektiğine vurgu yapan Nezih, devletin üreticiye yeterli ilaç vermediğini ifade ederek, kendisi ilaçlasa dahi başkası ağaçlarını ilaçlamadığı takdirde, farenin oradan yine kendi ağaçlarına geldiğini sözlerine ekledi.

“HARNUP, 3 TONDAN 200 KILOYA DÜŞTÜ”

Emirali Baletti, 3 ton topladığı harnubun 200 kiloya düştüğünü söyleyerek, farelerin harnup ağaçlarına musallat olduğunu söyledi. Baletti, çok zarar olduğunu, bu zararı kelimelerle anlatamayacağını belirtti. Harnup ağacının neredeyse kalmadığını, %90 ağacın öldüğünü dile getiren Baletti, devletin bütün ovaları ilaçlaması gerektiğinin altını çizdi. Devletin 500 paket ilaç verdiğini, bu ilaçların herkese yetmediğini ve alamayanlar olduğunu söyleyen Baletti, birinin ilaç attığını, diğerinin atmadığını, bu sebeble farelerin oradan oraya gezdiğini anlattı. Sürüyle fare olduğunu belirten Baletti, farelerin sürekli yer değiştirdiğini de sözlerine ekledi. Emirali Baletti, 3-5 kişiye ilaç vermekle bu sorunun önüne geçilemeyeceğini, önlem alınmadığı taktirde seneye hiç harnup ağacı kalmayacağının altını çizdi. Bu işten hem devletin hem de halkın zarar gördüğünü belirten Baletti, topladıkları harnupların da fareler tarafından yendiğini harnup isteyen dostlarına temiz harnup bulamadıklarını söyledi.

“10 BIN AĞAÇ KURUDU”

Halil Mıstiki, Mehmetçik’te bulunan tarım dairesinin ilaç dağıtmadığını, bu ilaçları belediyeye verdiğini öne sürdü. Mıstiki, 200 paket zehir geldiğini, onları da belediyenin makinist atelyesine koyduklarını, oradan çalışanların bu ilaçları alıp götürdüğünü iddia etti. Öte yandan 200 paketin tüm köye yetmeyeceğini belirten Mıstiki, Mehmetçik köyüne en az 4 bin paket verilmesi gerektiğini söyledi. Tahmini 10 bin ağacın kuruduğunu belirten Mıstiki, kuruyan ağaçların sayılamayacak kadar çok sayıda olduğunun altını çizdi. Hükümete de serzenişte bulunan Mıstiki, farelere zehir vermek yerine son model araba almaya devam ettiklerini belirtti.

“BIR POŞET HARNUP BULAMADIM”

Hasan Selver, geçmiş yıllarda 500 ağaçtan 2-3 ton harnup topladıklarını, bu yıl ağaçların kuruduğunu ve kilosu 60 kuruştan 120 kilo harnup topladıklarını belirtti. Selver, farelerin ağaçları yediğini söyleyerek, devletin ağaçları ilaçlaması gerektiğini savundu. Sahipsiz ağaçlar olduğunu dile getiren Selver, herkesin ilaç koymadığını bu yüzden de farelerin tükenmediğini söyledi. Selver, bu arpa paketleri halinde olan ilaçların çok etkili olmadığını, ağacın altında 7 paket olmasına rağmen farelerin yinede ağacı yediklerini anlattı. Selver, Londra’dan gelen bir ailenin bir poşet harnup istediğini, akşama kadar bütün harnuparı gezdiğini yine de bir poşet harnup bulamadığını ifade etti.  

 

 

 

 

Bu haber toplam 787 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler