1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'FAİZ YASASI' GEÇTİ
FAİZ YASASI GEÇTİ

'FAİZ YASASI' GEÇTİ

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, dün akşam geç saatlere kadar süren birleşiminde, halk arasında “faiz yasası” olarak bilinen “Borç İlişkilerinden Kaynaklanıp Tahsili Geciken ve/veya Tahsil Edilemez Hale Gelen Borçların Ekonomik İyileştir

A+A-

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, dün akşam geç saatlere kadar süren birleşiminde, halk arasında “faiz yasası” olarak bilinen “Borç İlişkilerinden Kaynaklanıp Tahsili Geciken ve/veya Tahsil Edilemez Hale Gelen Borçların Ekonomik İyileştirme Kapsamında Yeniden Yapılandırılması Yasası”nı bazı değişikliklerle onayladı.

Genel Kurul, “KKTC ile TC Arasında KKTC’nin Su İhtiyacının Karşılanmasına İlişkin Hükümetlerarası Çerçeve Antlaşmasının Uygun Bulunmasına İlişkin (Onay) Yasa Tasarısı”nı da kabul etti.

Uzun konuşmalar ve tartışmaların yer aldığı Genel Kurul’un 12 saatlik toplantısında zaman zaman gergin anlar da yaşandı.

ADEM

“KKTC ile TC Arasında KKTC’nin Su İhtiyacının Karşılanmasına İlişkin Hükümetlerarası Çerçeve Antlaşmasının Uygun Bulunmasına İlişkin (Onay) Yasa Tasarısı üzerine yeniden söz alan CTP-BG Milletvekili Sonay Adem, hükümetin “önlerine konulana onay verdiğini” ileri sürerek, Kıbrıs Türk halkının haklarını, çıkarlarını koruyacak bir anlaşma için uğraş verdiklerini ifade etti.

Adem, yasa tasarısının geri çekilerek tekrar değerlendirilmesi önerisinde bulundu.

YEKTAOĞLU

CTP-BG Milletvekili, Meclis Başkan Yardımcısı Mustafa Yektaoğlu, hükümet milletvekillerinin salonda bulunmamalarını ve muhalefetin konuşmalarını dinlememelerini eleştirerek suyun önemi üzerinde durdu.

Yektaoğlu da , yasa tasarısının geri çekilerek yeniden görüşülmesini önerdi ve “ Geri çekerseniz ve toplumun yeniden tartışmasına açarsanız beraberiz” şeklinde konuştu.

AMCAOĞLU: “TOPRAK MÜLKİYETİ KKTC, PROJE MÜLKİYETİ TC KANADINA AİT”

Eleştirileri yanıtlayan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, Türkiye’den borularla su getirme projesi çerçeve anlaşmasıyla ilgili tüm eleştiri ve önerileri not ettiğini ve değerlendirileceğini söyledi.

Suyun önemine işaret eden Amcaoğlu, eleştirilerin suyun gelişine yönelik olmamasından memnun olduğunu, bazı tereddütlerinin bulunduğunu gördüğünü, bunların da değerlendirileceğini belirtti.

Amcaoğlu, “Mülkler istimlak edilecek ve tapusu Türkiye’ye verilecek söylemleri doğru değil” dedi.

Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs’ın arazine ihtiyacı olmadığına işaret eden Amcaoğlu, bunu bu şekilde değerlendirmekte fayda olduğunu söyledi.

Su fiyatlarındaki endişelerle ilgili olarak ise Amcaoğlu, bunun değişken bir olay olduğunu, gelecek olan su miktarının değişebileceğini, o nedenle fiyatın da anlaşma içinde belirtilmemesinin doğal olduğunu kaydetti.

Fiyatı belirleyecek olan mekanizmanın özel sektör değil ev sahibi hükümet olacağını söyleyen Amcaoğlu, bunun uygun bir fiyat formülüyle belirleneceğini ifade etti.

BAŞBAKAN KÜÇÜK

Daha sonra söz alan Başbakan İrsen Küçük, “özel bir şirket var ve onunla anlaşma yapılıyor yaklaşımını” eleştirerek, “Olay bu kadar basit değil” dedi.

“Bu konuyu fazla tartıştığımız düşünüyorum. Bu projeden ürkmek gerekmez” diyen Küçük, daha maliyetler dahi belirlenmeden parasal hesap yapmanın mümkün olmadığını ifade etti.

ÇAKICI

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ise, Yap-işlet–devret modelinin neden düşünülmediğini sordu.

Kıbrıs Türk halkının haklarının tümünün devredildiğini ileri süren Çakıcı, bu tasarıya evet ya da hayır diyecek noktada olmadıklarını, bu noktada Meclis salonunu terk etmeyi düşündüğünü söyledi.

BAŞBAKAN VE ÇAKICI ARASINDA TARTIŞMA

Yeniden söz alan Başbakan, Çakıcı’nın Türkiye’yi “tefeci”, kendilerini de “tefeciden para alan kişiler” olarak ilan ettiğini belirterek tepki göstermesi üzerine; Çakıcı ile Küçük arasında sözlü atışma ve gergin anlar yaşandı.

Çakıcı, yerinden ayağa kalkarak kendisinin böyle bir şey söylemediğini, sadece benzetme yaptığını söyledi.

Çakıcı’nın kürsüye doğru yürümesi ve karşılıklı atışmalarla kısa süreli gerginlik yaşandı. Milletvekillerinin araya girmesiyle ortam yatıştırıldı.

Çakıcı’nın “böyle şey olmaz. Nasıl Başbakansın sen” demesi üzerine Başbakan Küçük, “Kabadayılık geçmez. Böyle parti başkanı olamaz” ifadelerini kullandı. Küçük, “ Sayın başkan; önlem almazsanız biz daha kabadayı oluruz” diye de ekledi.

Konuşmaların tamamlanmasının ardından yapılan oylamada tasarı oyçokluğuyla onaylandı.

Tasarıya 27 kabul, 9 ret oyu verildi.

BELEDİYELER VE SERBEST BÖLGE YASA TASARILARI KOMİTEDEN GERİ ÇEKİLDİ

Bu arada Ekonomi, Maliye Bütçe ve Plan Komitesi gündemindeki Belediyeler (Değişiklik) Yasa Tasarısı ile Serbest Bölgeler (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın yeniden görüşülmek üzere komiteden geri çekildiği milletvekillerin bilgisine getirildi.

FAİZ YASASI

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, daha sonra Cumhurbaşkanı tarafından yeniden görüşülmek üzere geri gönderilen ve halk arasında “faiz yasası” olarak bilinen “Borç İlişkilerinden Kaynaklanıp Tahsili Geciken ve/veya Tahsil Edilemez Hale Gelen Borçların Ekonomik İyileştirme Kapsamında Yeniden Yapılandırılması Yasası”nı görüşmeye başladı.

YORGANCIOĞLU

İlgili komite raporunun milletvekillerinin bilgisine sunulmasının ardından yasa üzerine ilk sözü alan CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, yasanın borç alacakların sorunlarının çözümünü sağlamayacağını ifade ederek, yasanın cumhurbaşkanınca geri döndüğünü ve dönme gerekçesi olarak yazılan tüm şeylerin kendileri tarafından o dönemde söylendiğini belirtti.

Yasanın soruna çözüm bulmayacağı iddiasını dile getiren Yorgancıoğlu, herkesin yararlanabileceği ve dengeli bir yasa hazırlanması için uğraştıklarını ancak hükümetin buna yanaşmadığını savundu.

ULUÇAY

CTP-BG Milletvekili Teberrüken Uluçay, yasa genel kurulda görüşülürken üzerinde durdukları bazı konular olduğunu anımsatarak, geri dönmesiyle zaman kaybedildiğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı’ndan geri dönen yasada çok önemli değişiklik olmadığını; özellikle katsayılarda ve tarihlerde değişiklik yapılmadığını ancak yeni bazı tarihler eklendiğini anlatan Uluçay, bunların sonuçlarının uygulama sonucunda ortaya çıkacağını kaydetti.

Borçların yeniden yapılandırılmasında daha şeffaf olunması yönünde öneriler de sunulduğunu belirten Uluçay, yasada yapılan değişiklikleri anımsatarak, yasanın ileriye dönük kısmıyla ilgili hazırlıkların sürdüğü bilgisinin verildiğini anlattı.

Yasanın zamanın uzaması nedeniyle amaca hizmet etmediği iddiasını dile getiren Uluçay, ileriye dönük kısmının da süratle ele alınarak tamamlanması temennisinde bulundu.

EMİROĞLULARI

TDP Milletvekili Mustafa Emiroğluları, bir önceki tasarı görüşülürken partisinin Başkanı Çakıcı ile Başbakan Küçük arasında yaşanan tartışmaya değinerek, Meclis’in kavga yeri olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı’nın “politik çıkarlar için yasayı geri gönderdiğini” iddia eden Emiroğluları, yasa görüşülürken sunduğu 7 öneriden hiçbirinin dikkate alınmadığını söyledi.

Yasanın faiz mağdurlarının sorunlarını çözmeyeceğini, sadece erteleyeceğini savunan Emiroğluları, yasaya olumsuz oy vereceklerini söyledi.

ÇAKICI

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da, “adı büyük kendi küçük” diye nitelediği faiz yasasından beklentilerinin birleşik faizlerin düzenlenmesiyle ilgili olduğunu, ancak bunun böyle olmadığını söyledi.

Birleşik faizlerle ilgili konunun insanların önünde durmaya devam ettiğini belirten Çakıcı, Cumhurbaşkanlığından da böyle bir tavsiyede bulunulmadığını ifade ederek, yapılanın yeni düzenleme değil birkaç “makyaj” olduğunu kaydetti.

Mazbatalar ve borçlarını ödemeyenlerin hapse girmesi konusunda da sorunun devam ettiğini, insanların halen hükümetten medet umduğunu belirten Çakıcı, hükümeti soruna çözüm bulamamakla suçladı.

Konuşmaların tamamlanmasının ardından oylamaya geçildi. Yasa, oyçokluğuyla kabul edildi. Yasaya 26 kabul, 8 ret oyu verildi.

Meclis Genel Kurulu, gruplar arası mutabakatla saat 23.00 sıralarında çalışmalarını tamamladı.

Bir sonraki birleşim perşembe günü yapılacak.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1302 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler