1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'FAİZ YASASI, FAİZ MAĞDURLARI İÇİN ÖLÜ DOĞDU'
FAİZ YASASI, FAİZ MAĞDURLARI İÇİN ÖLÜ DOĞDU

'FAİZ YASASI, FAİZ MAĞDURLARI İÇİN ÖLÜ DOĞDU'

KTEZO meclisi, Cumhuriyet Meclisi’nden geçen Faiz Yasası’nın faiz mağdurları için ölü doğduğunu açıkladı

A+A-

 

 

 

KTEZO meclisi, Cumhuriyet Meclisi’nden geçen Faiz Yasası’nın faiz mağdurları için ölü doğduğunu açıklayarak, faiz mağdurlarına çağrıda bulundu ve mağdurların bankalara başvururken mutlaka K. T. Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’na başvurmasını istedi.

 

KTEZO meclisi, paravan işletmeler açılmasına devam edilmesinin Bakanlar Kurulu tarafından alıcanak bir kararla dur denilmesi için bu yönde girişim başlatma kararı aldı.

                                                                                                                                                        

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO) Yönetim Kurulu ve Oda Meclisi üyeleri ile odaya bağlı birlik başkanlarının dün akşam oda binasında gerçekleştirdikleri toplantıda ülke ekonomik, toplumsal ve sosyal sorunları, esnafın durumu ve bundan sonra neler yapılabileceği üzerine görüşüldü. 

 

KTEZO Başkanı Hürrem Tulga yaptığı konuşmada, ülkede düzen, kural, insan hakları, adalet ve eşitliğin olması gerektiğini, hizmet üreten, üretim yaparak istihdam sağlayan en büyük kesim olarak bu sorunlara seyirci kalınamayacağını, seyirci kalındığı takdirde ise bu gidişatın esnafın, halkın sonunu getireceğini vurguladı.

 

Bir toplumda üretim ve hizmet yapılamayacak duruma gelirse, o toplumun yok olmaya mahkum olduğunu ve böyle bir toplumda da hükümet edilemeyeceğini ifade eden Hürrem Tulga, esnafın sigortasını ödeyemeyecek duruma geldiğini ve sigortalardan dolayı insanların evlerine hacizlerin gitmeye başladığını, hükümetin meclisten geçirdiği faiz yasası ile birlikte vatandaşın bankanın insafına bırakıldığını, yasanın bu şekliyle esnafa büyük bir darbe vurulduğunu önemle vurguladı.

 

Tulga, 2000 yıllarında bankaya borçlanan kişilerin o zamanki yıllık %200 - %250 kredi faiz oranlarıyla borçlanmaları ve bankaların bu faiz oranlarıyla borçluların borçlarını hükme bağlamaları, bugünkü faiz yasasının da bu mağduriyeti dikkate almayarak yasallaşmasının insanların yaşadığı sıkıntılarının devam etmesine neden olduğunu söyledi. Tulga, ülkenin ekonomik ortamının da çok kötü olduğu bir dönemde esnafın bu  borçları asla ödeyemeyeceğini ve bankaya borçlarını yapılandırmak üzere yeniden başvurduklarında ise Faiz Yasası’nın bankaların uyguladığı faiz üzerinden borçların yapılandırılacağını bu nedenle esnafın bankanın insafına bıraklıdığını belirtti. Tulga, bankaya olan borçlarından dolayı mağduriyet yaşayan esnafa çağrıda bulunarak, bu mağduriyeti yaşayan esnafın mutlaka odaya başvurması gerektiğini söyledi. Bugün esnafın birçok sıkıntı yaşadığını hatırlatan Tulga, tüm bu sorunları birlik içerisinde hareket ederek aşabileceklerini ifade etti.

 

Çıraklık Okulu ile ilgili olarak bilgi veren Tulga, ülke ekonomisinin ihtiyacı olan teknik eleman ihtiyacının Çıraklık Okulu’nda eğitim alan öğrenciler tarafından karşılandığını, bu yıl burada eğitim gören 400 öğrenciye istihdam olanağı sağlandığı, öğrenci sayısının ise gelecek yıl iki katına kadar artabileceğini belirtti. Çıraklık Okulu’nun yaşadığı birtakım sıkıntılara da değinerek en büyük sıkıntının öğretmen sıkıntısı olduğunu, bunun ise bakanlık tarafından bir an önce aşılmasını istediklerini belirtti. Tulga, gerek Çıraklık Okulu, gerek Yardımlaşma ve Teminat Kooperatifi, gerekse de odanın bugün sürdürmekte olduğu çalışmaların bu seviyeye ulaşmasında birçok kişinin emeği olduğunu ve bugünlere gelene dek de birçok sıkıntı çekildiğini, bu sıkıntıları hep çalışarak aştıklarını bundan sonra da çalışmaya devam edeceklerini ifade etti.

Külliye konusuna da değinen Tulga, dini inançların sonuna kadar arkasında olduklarını ancak külliye için halktan bir talebin gelmesi gerektiğini, 200 dönümün ayda 100 TL’ye kiralandığı zaman bunun arkasında ne var sorusunun akla geldiğini önemle vurguladı.

 

Toplantıda ayrıca oda meclisi tarafından özellikle beceriye dayalı iş kollarında ihtiyacın çok üzerinde işyeri bulunması ve her gün yasal boşluklardan yararlanarak paravan işletmeler açılmasına devam edilmesinden dolayı, Bakanlar Kurulu’nun alacağı bir kararla yeni yasal düzenlemelere kadar buna dur denilmesinin tüm ülke için hayat memat meselesi olduğu ve bu konuda önümüzdeki günlerde girişimde bulunulması yönünde karar alındığı açıklandı.  

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 807 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler