1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. FAİZ İÇİN EK ÇALIŞMA
FAİZ İÇİN EK ÇALIŞMA

FAİZ İÇİN EK ÇALIŞMA

Bakanlar Kurulu, Başbakan İrsen Küçük başkanlığında özel gündemle toplandı.

A+A-

 

 

Başbakan İrsen Küçük, “Para, bankacılık ve faiz” ile  “para borçlanma (veya halk dilinde tefecilik)”  konulardaki yasalara son şeklini vermeye çalıştıklarını belirterek, süreç içerisinde süratli hareket edilmesinin bankacılık mevzuatının devamlılığı bakımından önemli olduğunu vurguladı.

Bakanlar Kurulu Başbakan İrsen Küçük başkanlığında toplandı.

Saat 15.35 sıralarında başlayan toplantı öncesinde Başbakan İrsen Küçük basına yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu’nun bugün özel gündemle toplandığını belirterek, para, bankacılık ve faiz ile para borçlanma konularındaki yasal çalışmaları değerlendireceklerini söyledi.

Başbakan Küçük, para politikalarıyla ilgili geçen ay biri Merkez Bankası diğeri de Ekonomi Bakanlığı bünyesinde başlatılan çalışmaların ay sonu itibarıyla sonuçlandığını; bu arada talepleri üzerine Ankara’dan gelen bankacı uzmanlarının da buradaki çalışmalara paralel olarak yaptıkları çalışmaları rapor şeklinde kendilerine ulaştırdıklarını belirtti.

Başbakan, bu arada Dünya Bankası uzmanlarıyla yaptıkları görüşmelerde özellikle bankacılık mevzuatı ve para politikaları konusunda kendisinin görüşlerini talep ettiğini de belirterek, uzmanların bu konuda yaptıkları çalışmayı özet olarak kendilerine sunduklarını kaydetti.

Dünya Bankası uzmanlarının KKTC’de genel ekonomi konusunda çalışmalarını sürdürdüklerini ancak bankacılık ve faiz konularındaki çalışmalarının acil olması nedeniyle bu bölümü tamamlayarak öncelikle kendilerine sunduklarını anlatan Küçük, diğer konulardaki çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Başbakan Küçük şunları kaydetti:

“Bugün Bakanlar Kurulumuzun gündemi bankacılık mevzuatımızdır, borçlanma konularıdır. Bu konularda ilgili bakanlıkların yaptığı çalışmalar ışığında gerekli bilgiler alınacaktır. Çalışmanın bir ucu Maliye Bakanlığımız tarafından sürdürülmüştür. Oluşturulan teknik bir komite, gelen bu verileri ve Merkez Bankamızın daha önce hazırlamış olduğu yasa tasarısını da inceleyerek bize az sonra gerekli çalışmalarının son şeklini sunacaklardır.

Yine Ekonomi Bakanlığımız özellikle para borçlanma olarak bilinen  ama halk arasında tefecilik olarak geçen konularda da çalışmalarını tamamlamışlardır. Bu çalışmaları da Bakanlar Kurulumuz müzakeresini yapıp değerlendirecek.”

Başbakan, bugün iki yasanın çalışmalarını ele alacaklarını; bunlardan birinin  “Para, bankacılık ve faiz”, diğerinin ise “para borçlanma” veya halk dilinde “tefecilik” olarak geçen konuda olduğunu belirterek  bu  konulardaki yasal çalışmaları değerlendireceklerini söyledi.

“Bu yasaların son şeklini vermeye çalışıyoruz” diyen Küçük,  süreç içerisinde ne kadar süratli hareket edilirse bankacılık mevzuatının devamlılığı bakımından da o kadar önemli olduğunu vurguladı.


EK ÇALIŞMA YAPILACAK

 

Bakanlar Kurulu’nun Başbakan İrsen Küçük başkanlığındaki toplantısı tamamlandı.

Yaklaşık 2 saat süren toplantıda; para, bankacılık ve faiz ile para borçlanma konularındaki yasal çalışmaların  değerlendirildiği ve ilgili bakanlıklara ek bir çalışma yapmaları konusunda görev verildiği kaydedildi.

Bakanlar Kurulu Sözcüsü İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, TAK’ın sorusuna karşılık, toplantıda ilgili iki yasanın tartışıldığını ve siyasi iradenin kendi vizyonunu ortaya koyduğunu belirtti.

Bu yasal çalışmaları yürüten Maliye Bakanlığı ile Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’na bu irade doğrultusunda çalışmalarını şekillendirmeleri ve ivedi olarak hazırlıklarını tamamlamaları yönünde talimat verildiğini ifade eden Çavuşoğlu, ilgili yasaların gelecek hafta Bakanlar Kurulu toplantısında yeniden ele alınacağını söyledi.

 

 

 

Bu haber toplam 851 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler