1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. FAİLİ MEÇHULLER VE LTB
FAİLİ MEÇHULLER VE LTB

FAİLİ MEÇHULLER VE LTB

Lefkoşa Belediyesi’nde kriz en azından rafa kalktı diye düşünülürken, ortaya atılan yeni bir iddia konuyu farklı bir boyuta daha taşıdı. Belediyede örgütlü sendika yetkilileri ölüm tehdidi aldıkları gerekçesiyle polise başvurduklarını açıkladı. İş

A+A-

 

 

Lefkoşa Belediyesi’nde kriz en azından rafa kalktı diye düşünülürken, ortaya atılan yeni bir iddia konuyu farklı bir boyuta daha taşıdı.

Belediyede örgütlü sendika yetkilileri ölüm tehdidi aldıkları gerekçesiyle polise başvurduklarını açıkladı.

İşadamı Enver Bahçeciler’in ismi verildi. Bahçeciler, konuyu yalanladı tepki gösterdi, Belediye Başkanı “polise böyle bir şikayette bulunulmadı” dedi.

Polisin konuyu takip etmesini ummaktan başka yapacak bir şey yok. Ancak bir süredir belediye ile ilgili olarak ortaya atılan iddialar dikkat çekicidir.

Belediye Eski As Başkanı Semavi Aşık’a yapılan bir saldırı vardır. Bu konuda polis araştırmasından nedense bir sonuç elde edilememişti.

Ve Başbakanların evlerine yapılan diğer saldırılar gibi bu da faili meçhul olarak kalmıştı.

Düşünsenize sıradan bir eylemde çevik kuvvet ve yüzlerce polis toplanıyor meydana.

Neden?

Güvenliği sağlamak adına.

Ama nedense bu aynı güçler bir avuç memlekette bu olayları bir türlü çözemiyor. Bir Başbakanı koruyamıyor. Koruyamamakla kalmıyor, yapılan saldırıyı çözemiyor ve cezasını veremiyor.

İşte demokrasinin ve hukuk devleti dediğimiz sistemin durumu budur.

Belediye ile ilgili mafyalaşmanın geliştiği, ihalelerde belli kişilerin başat rol oynadığı ve daha türlü iddia var ortada.

Sendika sadece usulsüzlükler değil, belediyede ciddi yolsuzluklar da olduğu iddiasında.

Dileyelim ki, Sayıştay incelemeleri eğer varsa, bunları da ortaya çıkarsın. Zira ne bir belediye başkanının ne de başkent belediyesinin taşıyabileceği dedikodulardır bunlar.

Doğruluğu varsa ortaya çıkarılmalı, gereken neyse hukuk dahilinde yapılmalı.

Yoksa da bu dedikodu ortamı temizlenmeli.

Ancak bir sendikanın ölüm tehdidi alındığı iddiası önemli bir iddiadır ve dikkate alınmalıdır. Bunu da yapacak olan bugüne kadar bu tür iddiaları sonuçlandıramayan polis güçleridir.

Yapılan anketler, en fazla güvenilenler arasında ilk iki sırayı paylaşan polis güçleri ve mahkemelerin 10 üzerinden ancak 6.7 ile 6 puanını tutturabildiğini ortaya koyuyor.

Denetim mekanizmasının başında yer alan kurumlardan olan Sayıştay’a güven ise, 10 üzerinden ancak 5 alıyor.

Toplumsal bakış açısına ilişkin ciddi bir veri ortaya koyan bu rakamlar, bu kadar ciddi bir güvensizliğin sebebini de yaşadığımız bütün örnekler olarak ortaya koyuyor.

Bugüne kadar bekleyen Sayıştay Raporları, sonuçlandırılamayan dosyalar, bir türlü gün ışığına çıkarılamayan suçlar ve cinayetler içinde yaşadığımız ülkenin özetidir.

 Ve bu tablodan kurtulmak aynı zamanda toplumsal bir talep halini almalıdır.

Yoksa biz sadece güvenmemekle kendimizi bir köşeye ayırırsak, o köşede sadece izlemekle yetiniriz.

Belki biraz da kendi kendimize söyleniriz.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 924 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler