1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. FACİANIN EŞİĞİNDEN DÖNÜLDÜ!
FACİANIN EŞİĞİNDEN DÖNÜLDÜ!

FACİANIN EŞİĞİNDEN DÖNÜLDÜ!

Lefkoşa Sanayi Bölgesi’nde dün akşam saatlerinde çıkan yangın korku dolu anların yaşanmasına neden oldu. Cemsa İnşaat Ltd ve Karalım&Co LTD’e ait olan ve içerisinde boya hammaddesi bulunan depo dün akşam saat 19.00 sularında aniden alev aldı.

A+A-

 

 

 

Lefkoşa Sanayi Bölgesi’nde Cemsa İnşaat Ltd ve Karalım&Co LTD’e ait depoda çıkan yangın, az kalsın faciaya dönüşüyordu

İrfan Gündüzler

Lefkoşa Sanayi Bölgesi’nde dün akşam saatlerinde çıkan yangın korku dolu anların yaşanmasına neden oldu. Cemsa İnşaat Ltd ve Karalım&Co LTD’e ait olan ve içerisinde boya hammaddesi bulunan depo dün akşam saat 19.00 sularında aniden alev aldı. Depo içerisindeki ham madenin patlayarak yanması, itfaiyenin söndürme çabalarını zorlaştırsa da, yangın, etraftaki depolara sıçramadan söndürüldü. Yangında büyük çapta maddi hasar meydana geldi.  

3. KEZ YANDI!

YENİDÜZEN’e konuşan Karalım& Co LTD’nin Direktörü Mehmet Karalım, depoda selülozik boya hammaddesi bulunduğunu ve 1999 ve 2008’de de aynı nedenden dolayı yangın çıktığını belirtti. Karalım, bahsedilen selülozik madenin çok tehlikeli olduğunu ve durduk yere aniden böyle patlayabildiğini söyledi. Mehmet Karalım, geçtiğimiz gün depoya bir tır yeni mal indirildiğini ve ödemenin de henüz yeni yapıldığını da belirtti. 

ÇIRALI: “YÖNETMELİK ŞART”

 Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, ithal edilen “selülozik” maddenin yanıcı ve patlayıcı bir madde olduğunu bu maddenin saklama koşullarının çok önemli olduğuna dikkat çekti. Ali Çıralı, yanıcı ve patlayıcı maddeler bir yönetmelik çıkartılmasının artık şart olduğunu da dile getirirken, söz konusu depoda “güvenlik risk analizi” yapılmış olsaydı bu yangının olmayacağını iddia etti.

GÜVENLİK RİSK ANALİZİ NEDİR?

Güvenlik risklerinin, bu risklerin ölçeklerinin ve tedbir alınması gereken alanların belirlenmesi süreci güvenlik risk analizi konusunun temel unsurlarıdır. Korunması hedeflenen mekân içerisindeki insanların can güvenliğine zarar verecek; şirketin varlıklarının zarar görmesine ve ticari faaliyetlerin kesintiye uğramasına neden olabilecek doğal afetler, terör olayları, organize suçlar, sabotaj gibi muhtemel tehditlerin belirlenmesi maksadıyla yapılan değerlendirmedir.

Bu haber toplam 763 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler