1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EYLEMLERİN DOZU ARTACAK
EYLEMLERİN DOZU ARTACAK

EYLEMLERİN DOZU ARTACAK

Bünyesinde 37 örgüt bulunduran K.T. Üreticiler Platformu elektrik zammının geri alınmasını talep etti: Zam geri alınmazsa, eylemler artarak devam edecek!

A+A-

 

 

37 üyesi bulunan Kıbrıs Türk Üreticiler Platformu 30 Kasım tarihinde gerçekleştirdiği toplantıda elektriğe yapılan zammı değerlendirdi.

Platform, Mal ve hizmet üretiminin artırılmaya çalışıldığı bu ortamda elektrik fiyatlarına yapılan zammın bedelinin çok ağır olacağı tespitini yapmıştır. Zaten çok yüksek olan elektrik fiyatlarının %35’e kadar varan oranlarda artırılması kararı tam bir ekonomik intihardır.

Zamlı fiyatlar Avrupa Birliği ortalamasının ve dünya elektrik fiyatlarının çok, çok üstündedir.  Hükümetin almış olduğu günü kurtarma kararıyla beraber, özel sektöre dayalı sürdürülebilir ekonomik model yaratma çabası iflas etmiştir.

GİRDİ MALİYETLERİNİN SÜREKLİ YÜKSELTİLMESİ TOPLUMUN BİTİRİLMESİDİR.

Toplumumuz zammı sadece elektrik faturalarındaki %35’e varan artışla hissetmeyecektir. Elektrik maliyetleri artan çitçiler, hayvancılar, esnaflar, imalatçılar, işyerleri, turizmciler, süpermarketlerin bu zammı fiyatlarına yansıtması ne yazık ki kaçınılmazdır. Bu zammın yansımasını sadece elektrik faturalarında  değil tüm mal ve hizmetlerin fiyatlarında  da hissedileceği unutulmamalıdır.

Elektrik fiyatlarındaki artışın ekonomiye etkisi 2012 yılının ikinci çeyreğinde işsizlik, daralan ekonomi ve fakirleşen toplum olarak karşımıza çıkacaktır.

Üreticiler platformu olarak elektrik zammını her akşam 21:05’te 10 dakika boyunca protesto eden ışık kapatma eylemini destekliyoruz. Bizler de tüm üyelerimizi, vatandaşlarımızı bu eyleme sahip çıkmaya davet ediyoruz. Hükümetin bu eyleme duyarsız kalması durumunda daha büyük eylemlerin hazırlıkları içerisinde olduğumuzu belirtmek isteriz.

Günü kurtaran politikaları benimsemiş, yapısal sorunlarla mücadele etmek istemeyen bir hükümet istemiyoruz.  KIBTEK'in kalıcı olarak yapılandırması artık vazgeçilmezidir. Üreticiler dahil tüm toplum bu sorunu çözecek iradeye sahiptir. Aynı kararlılığı hükümetin de göstermesini talep ediyoruz. Toplum elektrikle ilgili konularda; yapısal sorunların kalıcı bir şekilde çözümlenmesine yönelik ciddi "reform" nitelikli yapılandırmalar beklemektedir. Elektrik stratejik bir üründür. Elektrik olmazsa hayat olmaz, ekonomi olmaz.  Hükümetlerin görevi "Toplumlarına uygun fiyatlı, kaliteli ve sürekli, sürdürülebilir Elektrik Sağlamaktır." Bizler de sizden bunu yapmanızı bekliyoruz.   Hükümetimizden bu noktada talebimiz "Zammı geri alınız ve ekonomimizi geliştirmemize fırsat veriniz ki sorunlarımızı kalıcı bir şekilde çözelim".

Halkımızın, üyelerimizin; katkı koyduğumuz "her gece 9'u 5'geçe sadece 10 dakika ışık kapatma eylemine"  kendi menfaatleri ve toplumun menfaatleri  için destek vermelerini  bekliyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 632 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler