1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EYLEME CEZA KESTİLER!
EYLEME CEZA KESTİLER!

EYLEME CEZA KESTİLER!

“BENZİN EYLEMİ”NİN CEZASI 130 TL! Akaryakıt zammını protesto etmek için kontak kapatan gruba, “ceza” kesildi. Meclis önünde “benzin bitti” diyerek geçen Pazartesi günü eylem yapan gruba, “Meclis garaj girişine

A+A-

 

 

Meclis önünde “benzin bitti” diyerek akaryakıt zammını protesto eden ve araç kontaklarını kapatan gruba, trafik ceza kesildi.

 

“BENZİN EYLEMİ”NİN CEZASI 130 TL!

 

Akaryakıt zammını protesto etmek için kontak kapatan gruba, “ceza” kesildi. Meclis önünde “benzin bitti” diyerek geçen Pazartesi günü eylem yapan gruba, “Meclis garaj girişine park etme” suçundan dolayı 130 TL’lik trafik cezası yazıldı.

16 Nisan Pazartesi günü akaryakıt zammını protesto etmek isteyen ve internetteki paylaşım sitesinde örgütlenen grup, Meclis önünde “benzin bitti” diyerek kontakları kapatmasının ardından para cezası aldı. Eylemden 2 gün sonra telefonla aranan eylemcilere, ceza işledikleri bildirildi.

Yaklaşık 10 kişiye kesilen cezayı eylemcilerin tümü kabul etmezken, eyleme destek veren Dev-İş Başkanı Mehmet Seyis’te sendikaya gelen polislere suçu kabul etmediğini belirterek, polisleri sendika dışına davet etti.

 

PLAKLAR ALINMIŞTI

Hükümetin neredeyse her hafta akaryakıta getirdiği zamlardan dolayı beli bükülen bir kısım vatandaş, geçtiğimiz gün tepkisini kontak kapatarak göstermişti. “Meclis önünde benzin bitti” diyerek hükümeti protesto eden eylemcilere, polis müdahale ederek, kurtarıcı araç ile arabalarını kaldırmaya yönelmişti. Bunun üzerine eylemciler arabalarını yol kenarından kaldırırken, yetkili polis amiri de eylemcilerin sürüş ehliyetlerini kontrol etmiş, isim ve araç plakalarını kayıt altına almıştı.

 

130 TL CEZA KESİLDİ

Meclis önünde araçlarının kontaklarını kapatan eylemcilere, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nden iki gün sonra trafik ceza kağıdı geldiği öğrenildi. “Meclis garaj girişine park etme” suçundan dolayı 130 TL (puansız) para cezası kesilen eylemciler, suçlarını kabul etmezken uygulamaya tepki gösterdi. Eylem esnasında 5- 6 tane aracın park edilmiş olmasına rağmen polisin yaklaşık 10 kişiye ceza kestiği öğrenildi. Eylemde araç plakaları ve görüntülerinden ulaşılan eylemcilere, telefonla ulaşılarak cezaları teslim e dildi.

 

 

BARÇIN: “TEPKİMİZ CEZAYLA SİNDİRİLEMEZ”

 

Eyleme katılanlar arasında yer alan KTAMS Örgütlenme Sekreteri Devrim Barçın da yapılan uygulamaya tepki gösterdi. Barçın, şunları söyledi:  Demokratik bir şekilde tepkimizin dile getirilmesine karşın UBP hükümetinin faşizan bir anlayış ile polis gücünü bize yollayarak ceza kesmesiyle tepkimizi sindireceklerini düşünüyorlarsa yanılıyorlar. Bulunduğumuz her alanda UBP hükümetinin bu halk üzerinde yaptığı zulme karşı tepkimizi göstereceğiz.”

 

DEV-İŞ: “NE PARA, NE DE HAPİS CEZALARI…”

 

 

Dev-İş de akaryakıt zamlarını protesto etmek amacıyla düzenlenen ‘Benzin Bitti’ eylemi sırasında yapılan polis müdahalesi ile ilgili açıklama yaptı. 

 

Meclis önünde benzini biten yurttaşlara dayanışma için duran 5-10 kişiye polis tarafından “Kasti Mani” diye uyduruk bir suç isnat edilerek para ve puan cezası kesilmeye başlanmıştır. İnsanlarımızın dayanışmasını bile hazmedemeyen bu ceberrut anlayışı Kabul etmemiz mümkün değildir.

 

 “Ne Para, Ne De Hapis Cezaları” ile bizi baskı altına alamazlar.

Hak arayışımızda ve Demokratik bir ülke mücadelemizde, gerektiğinde dayanışma, gerektiğinde ise eylem yollarını sonuna kadar kullanacağız”.

 

Ayrıntılar bugün YENİDÜZEN’de

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1113 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler