1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EYLEMCİNİN TEK MUHATABI: POLİS
EYLEMCİNİN TEK MUHATABI: POLİS

EYLEMCİNİN TEK MUHATABI: POLİS

Lefkoşa Belediyesi önünde yaşananlar, iflas eden Atina’daki “isyan” görüntülerini aratmadı. Gerginlik, isyan, öfke, şiddet, gözyaşı… Eylemcilerin tek muhatabı vardı: Polis ve Çevik Kuvvet!.. Polis komutanı “Sizin muhatabınız

A+A-

 Lefkoşa Belediyesi önünde yaşananlar, iflas eden Atina’daki “isyan” görüntülerini aratmadı. Gerginlik, isyan, öfke, şiddet, gözyaşı… Eylemcilerin tek muhatabı vardı: Polis ve Çevik Kuvvet!..

Polis komutanı “Sizin muhatabınız biz değiliz” dedi, eylemcilerin yanıtı hazırdı: “O halde aradan çekiliniz”… Bir başka eylemci sesini yükselti: “Sizin ardınıza saklananlar gelsin!..”

Kitle psikolojisini hiç ölçmeyen, neredeyse üç aydır “maaşsız” yaşayan insanları anlamayan ve algılamayan “orantısız güç” uygulandı. Bir anda Çevik Kuvvet eylemcilerinin üzerine koştu, copladı, itti… Özellikle de kimi işçilerin anneleri, kimi savunmasız kadınlar bu şiddetten nasibini alınca tansiyon daha da yükseldi.EYLEM ALANINDAN SORULAR…

“Bakanlar Kurulu grevi yasaklamış. Grev kararı yok ki!.. Eğer çalışmıyorsak para almıyoruz, bunu niye söylemiyorlar. Belediyeyi batıranlar niye hesap vermiyorlar…”

Bir işçi yanıma yaklaştı, şu mesajı iletmemi istedi: “Bize maaş vermiyorlar, iş yapmamızı istiyorlar; peki maaşlarını tam gününde alan Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlar niye işini yapmıyor? Onlar da grevde mi?”

“DEVLET” belediye önünde sadece “POLİSLE” vardı!.. En acısı da gerginlik bu kadar açıkken, ne ambulans gönderildi ne de sağlık ekibi!.. Kriz geçirenlerin imdadına ambulans dakikalar sonra yetişti.

EYLEM alanında, diğer belediyelerdeki işçiler de sorgulandı: Niye gelmiyorlar, niye destek vermiyorlar.SİYASİLER de yaşanan GERGİNLİĞİN ardından ortada yoktu. Ana  muhalefet CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Genel Sekreter Asım Akansoy, Lefkoşa Milletvekili Kadri Fellahoğlu belediye önüne geldi, yaşananları izledi. Yorgancıoğlu, bir süre polis müdürü ile tartıştı, özellikle kullanılan “orantısız güç”ü kınadı, hükümeti sert bir dille eleştirdi.

Lefkoşa eski belediye başkanlarından Kutlay Erk de eylem bölgesine gelerek çalışanlara destek verdi.

Sendika yöneticileri ve eylemcilerin eleştiri okları ise en fazla Lefkoşa Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğluları, Başbakan İrsen Küçük, Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu ile hükümete yönelikti.LEFKOŞA Belediyesi işçileri, tutuklu arkadaşları serbest kalana, Belediye Başkanı ve hükümet istifa edene kadar MÜCADELEDE kararlı olduklarını söylerken öfke çok büyüktü.

Eylemciler “Lefkoşa Türk Belediyesi’ni batıranlar hesap versinler ve yargılansınlar” diyor, ardından ekliyor: “Kim, kimi yargılayacak. Bu acı sonun baş sorumluları, tümü bu ülkenin yönetici koltuklarında oturuyor. Kendi kendilerini yargılayacak yürekleri var mı?”

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1536 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler