1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EYLEM VE GREV SÜRÜYOR
EYLEM VE GREV SÜRÜYOR

EYLEM VE GREV SÜRÜYOR

KALYONCU: HİÇBİR DEVLET YETKİLİSİ DİYALOG ÇAĞRIMIZA YANIT VERMEDİ… El - Sen Başkanı Tuluy Kalyoncu, “tüm baskılara rağmen” eylemlerinin devam ettiğini, 600 kişinin çalıştığı kurum genelinde sadece 23 kişinin işbaşı yaptığını söy

A+A-

KALYONCU:  HİÇBİR DEVLET YETKİLİSİ DİYALOG ÇAĞRIMIZA YANIT VERMEDİ…

 

El - Sen Başkanı Tuluy Kalyoncu, “tüm baskılara rağmen” eylemlerinin devam ettiğini, 600 kişinin çalıştığı kurum genelinde sadece 23 kişinin işbaşı yaptığını söyledi.

Sabotaj suçlamalarına da değinen Kalyoncu, “toplum değerlerinin korunması için” eylem yapan sendikanın sisteme bilerek zarar vermesinin söz konusu olmadığını ancak sisteme, kurumla dışarıdan müdahaleler yapıldığını savundu.

Kalyoncu, TAK’a yaptığı açıklamada, Kıb - Tek’te 5. gününe giren eylemle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Grevle başlayıp, Bakanlar Kurulu’nun yasağının ardından devam eden eylemin, aynı oranda katılımla sürdüğünü söyledi.

Çalışanların “her türlü baskıyla korkutulmaya çalışıldığını ve psikolojik baskı altında çalışmaya zorlandığını” iddia eden Kalyoncu, “Her çalışan teker teker aranıyor. Ancak bu sonuç vermedi” dedi.

Diyalog çağrısının yanıtsız kaldığını ve herhangi bir davet almadıklarını kaydeden Kalyoncu, “En son görüştüğüm resmi görevli, bana grev yasağını bildiren polis memuruydu” şeklinde konuştu.

Hükümetin faşizan bir tutum aldığını iddia eden Kalyoncu, Kıb - Tek Yönetim Kurulu’nun Disiplin Tüzüğü’nü gayri yasal bir şekilde değiştirdiğini savundu. Kalyoncu, “Yapılan işlem hukuki değil. Bize tebligat yapılmadı. Hukukçularımız olayı yakından takip ediyor” dedi.

Kalyoncu, bir soru üzerine, AKSA çalışanlarının sadece dizel santralleri çalıştırdığını, termik santrallerin emniyet için sendika üyesi gönüllü çalışanların koruması altında tutulduğunu ve çalıştırılmadığını belirtti.

Sabotaj suçlamalarını reddeden Kalyoncu, kendilerinin kontrolü dışında olan sisteme dışarıdan müdahalelerde bulunulduğunu savundu. Tuluy Kalyoncu, “Gazimağusa bölgesinde kurumdan emekli olmuş kişilerin, eylemi kırmak için göreve çağrıldığını ve yeni projelerde Kıb - Tek’te faaliyet gösteren özel şirketlere ait bazı şirket çalışanlarının yasadışı şekilde sisteme müdahalelerde bulunduğunu” öne sürdü. Kalyoncu, “Arızaya müdahale mi ediyorlar, yoksa arıza mı çıkarıyorlar. Bilemiyoruz” dedi.

Sivil toplum örgütlerin desteğinin sürdüğünü kaydeden Kalyoncu, bugün de Petrol - İş, Müteahhitler Birliği ve CTP Gençlik Örgütü’nün “dayanışma için yanlarında olacağını” söyledi.


 

İLETİŞİM KOPTU

 

Telekomünikasyon Çalışanları Sendikası (Tel-Sen)’in, Özelleştirme Yasa Tasarısı’nın Cumhuriyet Meclis’ine sevk edilmesinden sonra Telekomünikasyon Dairesi’nde Perşembe günü başlattığı grev devam ediyor.

 

Grev sonrasında telefon ve internet iletişiminde arızalara bağlı sorunlar yaşanıyor.

 

Telekomünikasyon Dairesi Müdürü İrfan Paşa Özakalın’dan alınan bilgiye göre, grevin başlamasıyla birlikte ortaya çıkın küçük arızalara müdahale edilmezken; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’ni yurtdışına bağlayan, ülke içindeki santralar arası bağlantıyı gerçekleştiren Lefkoşa’daki “Sistem 12”  dün saat 16.00 itibarıyla çöktü.

 

Sistem 12 arızası nedeniyle santraller arası görüşme de yapılamadığını ifade eden Özakalın, santrallerin kendi içinde görüşebildiğini ancak, birbirini arayamadığını kaydetti.

 

Ülkenin uluslararası telefon bağlantısını da sağlayan Sistem 12’nin çökmesiyle birlikte ülke genelinde internet bağlantılarında da sorunlar yaşandığını aktaran Özakalın, GSM operatörlerinin de kendi aralarında aksamalar olsa da haberleşmeyi bu sabah itibarıyla sürdürebildiği, ancak Sistem 12 arızası nedeniyle cep telefonlarından sabit telefonların aranamadığını kaydetti.

 

Telekomünikasyon Dairesi Müdürü İrfan Paşa Özakalın, grevle ilgili olarak Bakanlar Kurulu’nun değerlendirme yapmasını beklediklerini de belirtti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1035 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler