1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EYLEM SONA ERDİ
EYLEM SONA ERDİ

EYLEM SONA ERDİ

Başbakan İrsen Küçük ile Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği yetkilileri, hayvancıların sorunlarının giderilmesine yönelik olarak yaptıkları görüşmede uzlaşmaya vardı. Varılan uzlaşmanın ardından Birlik, Lefkoşa’daki eylemini kaldırdı. B

A+A-

 

Başbakan İrsen Küçük ile Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği yetkilileri, hayvancıların sorunlarının giderilmesine yönelik olarak yaptıkları görüşmede uzlaşmaya vardı.

Varılan uzlaşmanın ardından Birlik, Lefkoşa’daki eylemini kaldırdı.

Bu arada araçlarını Başbakanlık binası önünde durduran yüzlerce hayvan üreticisinin eylemi sırasında bir bala ataşe verildi.

Hayvancıların, hükümetten, “çiğ süt fiyatlarının yeniden düzenlenmesi, ödenmeyen süt paralarının ödenmesi, et ithalinin durdurulması veya kesilecek hayvan sayısıyla ilişkilendirilmesini, küçükbaş hayvan üreticilerine doğrudan gelir desteğinin ödenmesini” talep ettiği eylem sürerken, Başbakan İrsen Küçük Mustafa Naimoğulları başkanlığındaki bir grup hayvan üreticisini kabul etti.

Görüşmede anlaşmaya varılınca, eylem de kaldırdı.

Eylemin sona erdirilmesinin ardından Başbakan İrsen Küçük ile Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, Başbakanlık binası önüne gelerek, uzlaşmayla ilgili açıklamayı üreticilere duyurdu.

KÜÇÜK “ÜRETİCİNİN ALIN TERİNİN KARŞILIĞINI ALMASINI İSTERİZ”

Başbakan İrsen Küçük, üreticilere hitaben yaptığı konuşmada, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları ve heyetiyle yaptıkları görüşmede hükümet ile birliğin uzlaşmaya vardığını açıkladı.

Üreticilere; “biz üretim sektörüne uzak insanlar değiliz. Yapılmakta olan üretim ne kadar güç koşullarda olduğunu bilenlerdeniz. Alın terinizin karşılığını almanızı isteriz” diyen Başbakan Küçük, zaman içerisinde gecikme olabileceğini, bunun doğal karşılanması gerektiğini kaydetti.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları ve heyetiyle yaptıkları görüşmede 3 ana konuyu ele aldıklarını belirten Başbakan Küçük, bunların küçükbaş hayvan üreticileri, büyükbaş hayvan üreticileri ve çiftçilerin konumları olduğunu söyledi.

KÜÇÜKBAŞ HAYVAN

Küçükbaş hayvan üreticileri için her yıl ekim ile mart ayları arasında hayvan gebeliklerin 2/3 ağırlaştığı ve yavru verdiği dönemde faizsiz arpa kredileri kullandırıldığını aktaran Başbakan İrsen Küçük, söz konusu uygulamanın bu yıl da devam edeceğini söyledi.

Küçükbaş hayvan üreticilerine ödenen doğrudan gelir desteğinin ise gelecek ay 15 Eylül tarihinden önce verileceğini ifade eden Başbakan Küçük, 18 olan gelir desteğinin ikinci ayağının 24 olmasının kararlaştırıldığını ve bu konuda birlikle görüş birliğine vardıklarını, ayrıca üreticinin elinde kalan yaklaşık üç bin adet erkek kuzu konusunda da çalışma başlatacaklarını vurguladı.

Başbakan İrsen Küçük süt fiyatı konusunda ise üreticilerle birlikte kademeli bir formül bulduklarını ve fiyatı 9 kuruştan bağladıklarını açıkladı.

BÜYÜKBAŞ HAYVAN

Büyükbaş hayvan üreticileri konusunda ise elde kalan hayvan olması nedeniyle Bakanlar Kurulunun aldığı karar uyarınca et ithaline izin verilmeyeceğini açıklayan Başbakan Küçük, bu arada KTBK’ın ihtiyaç duyduğu et gereksiniminin de KKTC’den karşılanması için KTBK Komutanlığı ile anlaşmaya varıldığını kaydetti.

ÇİFTÇİLER... ARPA-BUĞDAY ÜRETİCİLERİ

Çiftçiler birliği ile varılan mutabakat sonucunda ise arpa ödemelerinin iki taksitle yapılacağını belirten Başbakan Küçük, ilk taksit ödemenin Eylül ikinci ödemenin ise takip eden ayda olacağını ve bu konuda herhangi bir şikayetin olmadığını söyledi.

Açıklamasında narenciye ödemeleri konusuna da değinen Başbakan İrsen Küçük, narenciye üreticilerine paralarının bu hafta içerisinde, yani bayramdan önce ödeneceğini belirtti.

NAİMOĞULLARI

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları da açıklamasında, Başbakan İrsen Küçük ile yaklaşık bir saat süren bir toplantı gerçekleştirdikleri belirterek, toplantıda Başbakana sektörün sıkıntılarını aktardıklarını kaydetti.

“Önemli olan kararların zamanında alınması, ödemelerin zamanında ödenerek sıkıntıların aşılmasıdır” diyen Birlik Başkanı Naimoğulları, Birliğin hükümetle uzlaşmaya vardığını söyledi.(TAK)

 

 


Başbakanlık önünde eylem yapan Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nden bir heyet, Başbakan İrsen Küçük ile görüşmeye girdi.

Birlik Başkanı Mustafa Naimoğluları başkanlığındaki heyet ile Başbakan İrsen Küçük arasındaki görüşme 14.00 sıralarında başladı.

Eylemciler ise görüşmenin devam ettiği şu sıralarda, Başbakanlık önünce balya yaktı.(SAAT 14:50)


NAİMOĞLULARI: “BAŞBAKANLA GÖRÜŞMEYE HAZIRIZ…PAZARLIĞA AÇIK DEĞİLİZ…”

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, haklarını almadıkları gerekçesiyle bugün başlattıkları ve öğlene doğru Başbakanlık önüne taşıdıkları araçlı eylem nedeniyle Başbakanlık yolu tamamen trafik akışına kapandı.

Birlik, sorunlarının çözümü ve haklarını almak amacıyla Başbakan İrsen Küçük ile görüşmeye hazır; hakları konusunda ise pazarlığa açık olmadıklarını bildirdi.

Başbakanlık önündeki eylemde polis geniş çaplı önlem alırken, polislerle eylemciler arasında zaman zaman küçük gerginlikler yaşanıyor.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimloğuları Başbakanlık önündeki eylemde yaptığı konuşmada, Hükümet’e güvenleri kalmadığının söyledi.

Hayvancının hayvan satamadığını, süt paralarını alamadığını dile getirmelerine rağmen aylardır beklediklerini söyleyen Naimoğluları, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu’nun 6 ay önce süt paralarının ödenmesinde aksama yaşanması durumunda istifa edeceğini söylediğini hatırlatarak, kendisini istifa etmeye çağırdı.

Naimoğluları, Ulusal Birlik Partisi (UBP) döneminde bugüne kadar 3 Tarım Bakanının görev yaptığını vurgulayarak, “Bu ülkede hayvancılığı da bitirdiler” dedi.

Pazarlığa açık olmadıklarını belirten Naimoğluları, “Pazarlığa gelmedik 8 ay var pazarlık yapıyoruz öneri sunuyoruz... Şimdi pazarlık yok bugün bitmezse yarında buradayız” ifadesini kullandı.

KABAKÇI

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Alican Kabakçı ise, 2012 bütçesiyle Hükümet’in tarım sektörünü yürütemeyeceği ek bütçe hazırlanması gerektiği uyarısı yapılmasına karşın Hükümet’in “hodri meydan” dediğini iddia etti.

Kabakçı “bu kavga hepimizin kavgasıdır” dedi.

BİCEN

Doğancı-Elye Patates Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Bicen ise eylemdeki konuşmasında ülkede tarım sektörüne yaklaşımının tamamen değişmesi gerektiğini belirterek “mandıraya tamamen değiştirmek zorundayız” dedi.

Bicen, “haklarımızı alana kadar buradan ayrılırsak bize de yuh olsun” dedi. (TAK)

 

 


 Başbakanlık önünde eylemlerini sürdüren üretici birlikleri, “Başbakan gelmeden çekilmeyiz” dedi.

Yoğun tepkiler arasında Başbakanlığa gelen Başbakan İrsen Küçük, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği ile görüşeceğini bildirdi.

Eylemde gerginlik devam ediyor. (SAAT: 14:12)

 


Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğluları, üretici haklarını alana kadar eylemin devam edeceğine işaret ederek, haklar konusunda pazarlığa girmeyeceklerini söyledi.

Naimoğluları, bu konudaki açıklamayı Birliğin Başbakanlık önünde devam eden eylemdeki konuşmasında yaptı. Naimoğluları konuşmasında Hükümet’i hayvancılığı bitirmekle suçlayarak, üreticilerin haklarını alana kadar eylem yerinden ayrılmayacağını belirtti. (TAK)


Demokrat Parti (DP), Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin “karşılanmayan talepleri” nedeniyle bugün gerçekleştirdiği araçlı eyleme katılarak, destek belirtti.

DP’den yapılan açıklamaya göre, eyleme, DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, Genel Sekreter Bengü Şonya, bazı parti yetkilileri ve çok sayıda partilinin katıldı.

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, eylem sırasında yaptığı açıklamada, devletten alacaklarını tahsil edemeyen hayvancıların bugün ortaya koymuş olduğu eylemin, ülkedeki yangının büyüklüğünü göstermek açısından oldukça önemli olduğunu söyledi. (TAK)


Eylemciler traktörleri Başbakanlık binasının demirlerine sürdü. Polis ile eylemciler arasında gerginlik çıktı (SAAT: 13:00)


Hayvan üreticileri yüzlerce araçla Başbakanlık önünde. Traktörler Başbakanlık demirlerine dayandı. “Başbakan istifa”, “Tarım Bakanı istifa” sloganları atılıyor. (SAAT: 12.10)

 

 

İŞTE İLK GÖRÜNTÜLER

 

 

 

 


 

CTP’nin de destek verdiği üretici eyleminde,  CTP Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ve CTP Genel Sekreteri Asım Akansoy traktör üzerinde eyleme katıldı  (SAAT: 11:40)


Yoğun bir katılımın olduğu üretici eyleminde, eşeklerle üreticiler Başbakanlığa ilerleyecek. Şu sıralar meclis önüne gelen eylemciler Lefkoşa trafiğini kilitledi.

Başbakanlık önünde polis yoğun güvenlik önlemi aldı (SAAT: 11:05)


Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, bugün, Lefkoşa’da eylem yapıyor. “Yalana ve yanlışa artık yeter” diye hayvancılara, Çiftçiler Birliği de destek veriyor.

Birlik üyeleri, sabah saatlerinden itibaren, Hamitköy ve Gönyeli çemberlerinde araçları ile toplanmaya başladı.

Araçlar üzerinde, “Barra be yalancılar barra” ve “Türkiye’deki hayvancıya var da bize niye yok?” yazılı pankartlar asıldı

Eylemcilerin, önce Girne Kapısı, oradan da meclisin arka yoluna ilerleyecek, Başbakanlık önünde gelmesi bekleniyor.

Kanal SİM’e konuşan Birlik Başkanı Mustafa Naimoğluları yaklaşık 300 aracın toplandığını açıkladı. “Taviz yok, pazarlık hiç yok” diyen Naimoğluları, “Başbakanlık önünü kapatacağız” dedi.

 

Eyleme destek veren Doğancı Patates Üreticiler Birliği üyeleri de Gönyeli Çemberi’nde toplanmaya başladı. Birlik Başkanı Mehmet Bicen’den alınan bilgiye göre, patates üreticileri, yaklaşık 60 araç ve 25 traktör ile eyleme katılıyor. (SAAT:10:05)

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2843 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler