1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EYLEM 'RESMEN' KALKTI
EYLEM RESMEN KALKTI

EYLEM 'RESMEN' KALKTI

Bakanlar Kurulu’nun, KIB-TEK’in yeniden yapılandırılmasıyla ilgili bugünkü olağanüstü toplantısında aldığı karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Resmi Gazete’nin 24 Ocak 2012 tarih ve sayı 18 olarak yayımlanan sayısındaki karar şöyle:

A+A-

 

Bakanlar Kurulu’nun, KIB-TEK’in yeniden yapılandırılmasıyla ilgili bugünkü olağanüstü toplantısında aldığı karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Resmi Gazete’nin 24 Ocak 2012 tarih ve sayı 18 olarak yayımlanan sayısındaki karar şöyle:

“Bakanlar Kurulu, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun idari ve mali olarak özerklik temelinde yeniden yapılandırılması için yasal çalışma başlatılmasına karar verir.”

El-Sen’in altı günlük eylemi de kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla kalktı.

 

 


 

SAAT: 19: 40

 

EL-SEN AÇIKLADI: Çalışanlar işbaşı yapıyor, elektrik enerjisindeki sorunların ortadan kaldırılması için herkes gerekeni yapacaktır. SANTRALİ DEVRALIYORUZ

 

Özelleştirme Yasa Tasarısı’na karşı eylemde olan El-Sen’in bağlı olduğu Türk-Sen’in Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, hükümet ve sendikalar arasında uzlaşmanın sağlandığını, Bakanlar Kurulu’nun KIB-TEK’in idari ve mali olarak özerklik temelinde yeniden yapılandırılması için karar ürettiğini söyledi.

TAK Muhabirinin sorularını yanıtlayan Türk Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, Başbakan İrsen Küçük’ün Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında kendisini telefonla arayarak, kararı bildirdiğin belirterek, kendisinin Teknecik’te olduğunu ve kararı işçilere de onaylattıklarını kaydetti.

Kararın resmi gazetede yayımlanacağını ve kendilerine gönderileceğini ifade eden Bıçaklı,  resmi gazete de ellerine geçer geçmez ekiplerinin santrali teslim alacaklarını belirtti.

Eylem yapmaktaki amaçlarının hiç bir zaman para olmadığını vurgulayan Arslan Bıçaklı, amaçlarının Kıbrıs Türk toplumunun mallarına sahip çıkmak olduğunu söyledi.

Ekiplerinin ek mesai talep etmeden bu akşamdan itibaren çalışmalara başlayacağına da dikkat çeken Arslan Bıçaklı, bu akşamdan itibaren santralin halka düzenli elektrik enerjisi verebilmesi için çalışacaklarını sözlerine ekledi.

 

 


SAAT: 19:30

 

Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-Sen)’in 6 gündür özelleştirme yasa tasarısına karşı sürdürdüğü eylemin sonlanması yönünde adım atıldı.

Bakanlar Kurulu, Sendika ile yapılan görüşmenin ardından olağanüstü toplantısında aldığı kararla uzlaşmayı sağladı.

Başbakan İrsen Küçük, yaklaşık 45 dakika süren olağanüstü Bakanlar Kurulu toplantısının ardından KIB-TEK’in idari ve mali olarak özerklik temelinde yeniden yapılandırılması için karar üretildiğini açıkladı.

EL-SEN’in bağlı olduğu TÜRK-SEN’in Genel Başkanı Arslan Bıçaklı ile telefonda görüştüğünü ifade eden Başbakan Küçük, sendikanın hükümetin bu kararını olumlu bulduğunu ve kararın resmi gazetede yayınlanmasının ardından eylemine son vereceğini bildirdi.

Başbakan Küçük, kararın bu akşam resmi gazetede yayınlanacağını açıkladı.

Küçük, EL-SEN yönetimi ve çalışanlarından büyük anlayış gördüklerini kaydederek teşekkür etti.

Özelleştirme yasasının işsiz kalan eski KTHY çalışanlarının devlette istihdamına olanak vereceğini, bu nedenle geri çekilmeyeceğini bildiren Başbakan Küçük, elektrik kurumunun zarar etmesine neden olan etkenlerden biri olan kaçakların tespiti için kurum çalışanlarının ek mesai istemeden akşam saatlerinde çalışma yapacağını da bildirdi ve bu nedenden dolayı KIB-TEK çalışanlarına teşekkür etti.

Küçük, işbaşı yapmayan EL-SEN üyelerinin maaşlarından kesintiye gidileceğini, gerekli kararları KIB-TEK yönetiminin üreteceğini belirterek, kurumun zaten personel ihtiyacı olduğu için yeni istihdamların da yapılacağını söyledi.

 


 

BAKANLAR KURULU OLAĞANÜSTÜ TOPLANDI

 

Bakanlar Kurulu, Başbakan İrsen Küçük başkanlığında elektrik gündemiyle olağanüstü toplandı.

Saat 18.00 sıralarında başlayan toplantı öncesinde basına açıklama yapılmadı.

Toplantıda, Başabakan Küçük ve bazı bakanların TÜRK-SEN ve EL-SEN yetkilileriyle yaptığı görüşmede ortaya konulan önerilerin değerlendirilmesi ve ardından sendikacılarla yeniden görüşülmesi bekleniyor.

 


SAAT: 16:50

Başbakanlıkta bir buçuk saat süren toplantı az önce sona erdi.

Toplantı çıkışında Türk-Sen Başkanı Arslan Bıçaklı basına kısa bir açıklama yaptı.

Bıçaklı, görüşme ile ilgili olarak “olumlu geçti diyebiliriz” açıklamasında bulundu.

Bıçaklı, toplantı sırasında detayların konuşulduğu ve alternatif önerilerin görüşüldüğünü söyledi.

Henüz herhangi bir evrağın imzalanmadığını belirten Arslan Bıçaklı, “usul gereği Başbakan Küçük görüşülen hususları Bakanlar Kurulu’na götürecek, biz de üyelerimizle bu detayları görüşeceği” dedi.

Bakanlar Kurulu kararına göre yol belirleyeceklerini açıklayan Bıçaklı, Bakanlar Kurulu kararı sonrasında Başbakan ve ilgili bakanlarla tekrar bir araya gelineceğini ifade etti.  Uzlaşı sağlandığı taktirde bir protokolün imzalanacağını açıklayan Türk-Sen Başkanı Bıçaklı, protokol imzalandıktan sonra eylemlerin kalkabileceğini söyledi.   

 


TOPLANDI BAŞLADI

Başbakan İrsen Küçük, Özelleştirme Yasası’na karşı önce süresiz grev ardından da iş yapmama eylemi sürdüren Elektrik Kurumu çalışanları Sendikası (EL-SEN)’in yöneticileriyle saat 15.00’te bir araya geldi.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, UBP Güzelyurt Milletvekili Türkay Tokel’in de katıldığı görüşme öncesi basına açıklama yapılmadı, görüntü alınmasına da olanak sağlanmadı.

Görüşmeye TÜRK-SEN Başkanı Aslan Bıçaklı, EL-SEN Başkanı Tuluy Kalyoncu ve El-SEN Yönetim Kurulu üyeleri Çağlayan Cesurer ve Hüseyin Sönmezoğlu katılıyor.

TÜRK-SEN Başkanı Bıçaklı, Başbakanlık binasına girişte “Bu görüşmeden sonuç alınmasını umuyor musunuz?” sorusuna karşı, kaç günden beri eylemde olduklarını; hükümetin başı olarak Başbakanın kendileriyle görüşmek istediği için geldiklerini söyledi.

Bıçaklı, “Arzumuz biran evvel bu sorunu ortadan kaldırmaktır. Birlikte göreceğiz” dedi.


 

 

'RESMİ ÇAĞRI YAPILDI

 

Başbakan İrsen Küçük, saat 15.00’te Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El - Sen) yetkilileriyle görüşeceğini açıkladı.

Başbakan Küçük bugün bir kabulü sırasında, bir gazetecinin, kendisinin dün yaptığı diyalog çağrısını sendikaların resmi bulmadığı, bunu nasıl değerlendirdiği yönündeki sorusuna karşılık, “Benim yaptığım çağrı resmidir. Çağrıyı Başbakan olarak yaptım” diyerek, çağrının çeşitli yöntemlerde olabileceğini, basın yoluyla da yapılabileceğini ifade etti.

Küçük, “Arkadaşlar herhalde, bu çağrımı kabul ettiler ki, bugün saat 15.00’te ziyaretime geliyorlar” dedi.

KALYONCU: “GÖRÜŞMEYE BIÇAKLI YANINDA 4 KİŞİLİK HEYET KATILACAK”

Bu arada El - Sen Başkanı Tuluy Kalyoncu da yaptığı açıklamada, Başbakanlık’tan gelen davetle saat 15.00’te görüşmeye gideceklerini söyledi.

Kalyoncu, görüşmeye, Türk - Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı yanında bazı sendika yöneticilerinden oluşan 4 kişilik heyetin katılacağını belirtti.

“Başbakanlık’ın basının görüntü almasına izin verilmeyeceğini bildirdiğini” ifade eden Tuluy Kalyoncu, kendisinin görüşme sonrası açıklama yapacağını ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 3652 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler